Pealehele

1888 – 1890 Rakvere Linnakool
1890 – 1893 Narva Linnakool
1893 – 1898 Narva Gümnaasium
1898 – 1906 Tartu Ülikool (cand. theol. kraad 1907)
1905 – 1907 ajakirjanik, pms. ajalehes „Postimees”
1906 – Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi (ENKS) ja Tartu ENKS-i Tütarlaste Keskkooli üks asutajaid
1908 – õppereis Lääne-Euroopasse
1908 – usuõpetaja Tartu ENKS-i Tütarlaste Keskkoolis
1909 – 1918 Tartu ENKS-i TG direktor
1917 – Eesti Ajutise Maavalitsuse haridusosakonna juhataja
1918 – EV esimene haridusminister 24.02. – 27.11
1918 – 1925 Tartu Ülikooli (TÜ) kuraator
1925 – 1927 TÜ prorektor
1920 – 1930 TÜ pedagoogikaprofessor
1922 – 1930 TÜ Didaktilis-Metoodilise Seminari juhataja
1927 – TÜ audoktor dr. phil. honoris causa kraadiga
1.09.1930 – suri Tartus

Kodu ja lapsepõlv

Peeter Siegfried Nikolaus Põld sündis 12. juulil (vana kalendri järgi (vkj.) 30. juunil) 1878. aastal Virumaal Jõhvi vallas.
Koolmeister Peeter Põld alustas töötamist kooliõpetajana 1870. aastal Pada vallas. Mõne aasta pärast kosis ta endale naiseks Rakvere mõisa kõrtsmiku Jüri Eriksi kauni tütre Juliane, kellega koos asuti paremate palgaolude tõttu elama Puru külla.
Isa Peeter Põld oli optimistliku meelega, seltskonda ning laulu armastav, keskmist kasvu, tõmmuvereline ja jõuline mees, kes oli külas väga lugupeetud ja mõjuvõimas.
Ema Juliane Põld oli keskmist kasvu, kõhnapoolne ning olemuselt tõsine naine. Oma aja kohta hea haridusega – lõpetanud Rakveres kõrgema tütarlastekooli – valdas ta võõrkeeli ning oli hea kasvataja.

Juliane Põld (1851 – 1918). Erakogu

Peeter Põld (1848 – 1919). Erakogu
Aastail 1875–1912 elasid Peeter ja Juliane Põld Puru koolimajas. Ilumeelsele perenaisele polnud sealne korrastamata kooliümbrus meeltmööda. 19. sajandi lõpul ei tuntud ju veel koduümbruse korrastamist ega kaunistamist. Noorpaar asus jõudu säästmata Puru koolimaja ümber ja sees ilu looma – sealt tuli äratusi taludesse.

Puru koolimaja (1912). Erakogu

Peeter ja Juliane Põld kasvatasid üles kümme last – viis poega ja viis tütart. Üheteistkümnes laps suri varakult. Pere kolmanda lapse Peetri kõrval sai tuntumaks veel pere esiklaps Harald Põld (1874 – 1939), kirikutegelane (s.h. piiblitõlkija) ning eesti keele arendaja (grammatikate autor).

Puru koolijuhataja Põllu perekond 22. juunil 1912. Keskel koolijuhataja Peeter Põld, tema ees keskel istub abikaasa Juliane; taga paremal minia Helmi, poeg Peeter, tütar Anna, viimase abikaasa A. Malvet (Mahlstein); paremal istub tütar Helene Emilie; vasakul istub tütar Marta, tütar Hedvig; emast paremal tütar Margarete (koeraga). Tagareas (vasakult) istub poeg Engelhart, seisavad poeg Reinhold, minia Selma ja poeg Harald, poeg Aleksander. Erakogu

Võrsumine suure pere süles arendab lastes varakult ühiskondlikku hingelaadi ja on kahtlemata kaasa aidanud, et lapsist on saanud head seltskonnainimesed ning töökaaslased. Üksindus on neile alati tundmata olnud, omataoliste seltskond on olnud tegevus- ning eduväljaks. Kohmetus, saamatus teiste kohtlemises ja raske kohanemine, mis iseloomustab väikestes perekondades kasvanud lapsi, pole neid vaevanud ega tõkestanud. Esinemine omandas maast-madalast vaba ning julge kindluse.

A. Aret. Peeter Põld – Eesti hariduse teenäitaja. Rmt. Peeter Põld oma ajastu peeglis. Koost. H. Muoni. Tartu Ülikooli Kirjastus. 1996, lk. 11.

Peetri lapsepõlv möödus muljeterohkes ning vaimses õhkkonnas – nii mänglemises kui usinas töös. Pruunisilmne Peeter oli loomult elav ja liikuv ning eriliselt vastuvõtlik ja erksa meelega poiss. Emalt päris Peeter tundelaadi, isalt tahteomadused.
Esialgse hariduse sai ta isa käest, kui eesti keel oli külakoolis veel õppekeelena käibel. Lapsepõlveaastad Puru koolimajas andsid Peeter Põllule kogu eluks tugeva ja kindla aluse.

Peeter ja Juliane Põllu tütred.
Vasakult istuvad: Anna Emilie, Hedvig Sofie, Helene Emilie;
seisavad: Margarete ja Marta. Erakogu

Peeter ja Juliane Põllu pojad.
Vasakult seisavad: Engerhart ja Reinhold;
istuvad: Peeter, Harald ja Aleksander. Erakogu