Page 32 - TLÜ ajakiri
P. 32
30 ESSEE
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 4 / SÜGIS 2013
Novembris
Instituudi teadur Liisa Puusepp enda
ja seitsmeaastase poja kotid, et järel- välja, kuigi ka see on oluline teema kas või doktorantuurJaapanisteha.
pakkis TLÜ
Ökoloogia
Jätame raha ja poliitika siinkohal mängust
astuda ja kahe aasta pärast tagasi tulla. Kaugele maale kaasa tulev seitsmeaastane poeg läks sel sügisel siin esimesse klassi. Uuest aastast on ta jaapanikeelse Matsuyama algkooli õpilane, läbides samal ajal Eesti õppekava.
Olen enda kanda võtnud äärmiselt vastutus- rikka ülesande: ise võõras keskkonnas olles koolitada oma last. Loomulikult ei ole see lihtne, kuid olen veendunud, et selline elukogemus rikastab last ja on üheks tahuks ka minu arengus.
Pisut hulljulge?
Mul on siiralt hea meel, et mu pere ja sõbrad- tuttavad on toetavad ning leiavad, et tegemist on suurepärase võimalusega. Jah, teataval määral on mind peetud pisut hulljulgeks, kuid usun, et sealjuures piisavalt ratsionaalselt mõtlevaks. Rääkides mõnele teaduskaugele inimesele, et nüüd lähen Eestist ära, tajun esmalt, kuidas vestluspartner mõttes mind Soome ehitajaks või Iirimaa kalkunikitkujaks tembeldab.
Sel suvel suutsin oma seitsmeaastase poja rõõmust hõiskama panna: „Me saame iga päev sušit süüa!” Mul õnnestus saada Japan Society for the Promotion of Science’i (JSPS) stipendium, et töötada peaaegu kaks aastat Ehime ülikoolis Matsuyamas Jaapanis. Taotlesin stipendiumi eelprojektiga, kus kesksel uurimiskohal on ränivetikad, mõningad Jaapani järved, nende tänapäevane toimimine ja arengulugu ning faktorid, mis seda mõjutavad.
Nüüd, novembri hakul on Eestist äraminek ukse ees. Mitmed toimetused on tehtud, kuid tegemata asjade nimekiri on veel pikk. Olen koostanud eelprojekti, alla kirjutanud lepingule, mul on olemas viisa, olen alustanud keeleõpingutega ja minu vastuvõtjad Ehime ülikoolistonleidnudmullekorteri.
Tegelikult on need pisidetailid selle kõrval, et nii kaugele ja nii pikaks ajaks äraminek on sisuliselt terve elu ümberkorraldamine. Ja mitte ainult minu elu. Olles pereinimene, ei saa ma lihtsalt ühel päeval kohvriga uksest välja
seetõttu, et kui ma kahe aasta pärast tagasi tulen, siis kas mul on koht, kuhu tulla, kas mul on kehtiv tööleping, sotsiaalsed garantiid. Siinkohal eeldan, et see ei ole vaid minu mure. Teadustöötajate garantiid (õigemini nende puudumine) on Eestis laiem teema.
“ Vahel tajun, kuidas mind mõttes ” Soome ehitajaks või Iirimaa kal- kunikitkujaks tembeldatakse, kui äraminek jutuks tuleb.
Liisa Puusepp, järeldoktorant
Kuidas leida õige koht?
Pole ju kahtlustki, et pärast väitekirja kaitsmist oniseenesestmõistetavsammminnalühemaks või pisut pikemaks ajaks mujale. Vaatamata sellele, et mul oli kindel soov järeldoktorantuur mujal maailmas teha, luhtusid mu korduvad katsed. Alustasin võimalike kohtade otsingut juba doktorantuuri lõpus, kirjutasin mitu EU Marie Curie projekti koostöös Genti ülikooliga


































































































   30   31   32   33   34