Page 28 - TLÜ ajakiri
P. 28
26 IKKAGI INIMENE TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 5 / KEVAD 2014
Aasta on 1964. On näha, et noort inimest huvitab teadus:-). Foto: koduarhiiv
Nii endised õpilased kui ka Marju ise mee- nutavad elevusega aega paar aastakümmet tagasi, kui käidi Võrumaal välitöödel, eestlaste rahvapärimusi kirja panemas. Marju vanem poeg Kaarel Kõivupuu, nüüdne rahva- muusik ja Audentese keemiaõpetaja, oli toona mõneaastane poisike. Mälestuste kogumises lõi ta agaralt kaasa ja vahepeal õpetasid noored eesti filoloogid teda poe taga r-tähte ütlema: „Krokodill on roheline.”
„Sellal, kui veel ETIS-t polnud ja IT areng polnud niisugune kui praegu, tähendas välitöö seda, et kaheks nädalaks võeti üliõpilased ja mindi mõnda piirkonda rahvapärimust kogu- ma, elati koolis, tehti üksteisele süüa, suheldi ja kommunikeeruti, räägiti kohalike inimestega, pärast jäädi ka veel natuke käima,” kirjeldab Marju. „Välitööd tähendasid pärimussüsteemi vahetut tundmaõppimist. Tänapäeval saab teo- reetilise artikli kirjutada ilma „väljal” käimata: arhiivid on digiteeritud, sobita empiirika moes oleva teooriaga ja linnuke saab kirja.”
Ellujäämiskursus Võrumaa moodi
Paarkümmend aastat väldanud välitööde aega nimetab Marju tudengite ellujäämiskursuseks. Näiteks mõõdeti 1994. aastal Võrus aasta kõr- geimtemperatuur,pikkaaegaolipõud.„Tuleb minujuurdetütarlaps,põskjaõlgverine–ilm- selgeltontalolnudkokkupõrgekoduloomaga,” meenutab Marju. Peagi selgus, et kui neiu asu- nud perenaise juttu lindistama, oli too toonud lauale väikese pudeli koduveini. Noor daam sattunud pisut eufooriasse ja hakanud perekoe- ra kallistama, mille peale koer, kõksti!, põsest kinni võttis. Perenaine kommenteeris kõrvalt, et õigus küll, koer ei kannata üldse, kui viina võetakse.
Mida teha, kui apteeki ega ühistransporti käepärast ole? Siin tulnud poeg appi. „Ütle- sin, et nüüd pole midagi teha, poja, mine pese end korralikult puhtaks ja pissi üks purgitäis. Hommikul käisime traumapunktis ja saime kiita, et hästi tehtud – lapse puhas uriin on desinfitseeriv.”
Marju enda doktoritöö teema on samuti hästi huvitav, nimelt uuris ta Võrumaa matu- sekombeid. „Tänapäeva Eesti ühiskonnas on surm ja matused üks majandusharu, see annab tööd ja pakub ka hea läbilõike inimeste aru- saamadest ja igavikulistest väärtustest, seal- hulgas sellest, millised on meie perekondlikud
“ Sellal, kui veel ETIS-t polnud, tähen- ” das välitöö seda, et kaheks nädalaks võeti üliõpilased ja mindi mõnda piirkonda rahvapärimust koguma.


































































































   26   27   28   29   30