Page 2 - TLÜ ajakiri
P. 2
TARKUS SÜNNIB IMESTUSEST
Tallinna Ülikooli õpeta- jahariduse 100 juubelini on jäänud täpselt viis aastat. Kolmearvulised sünnipäevad annavad tunnistust juubilari küp- susest ja väärikusest, kuid nendega kaasneb ka risk
hakata arvama, et asjad on paika loksunud, ise- enesestmõistetavad.
Nii olulise aastapäeva ettevalmistused võiksid olla pigem tõukeks mõtestada kriitiliselt ümber meie õpetajaharidus, pidades silmas tähtsat küsi- must – mida tähendab õpetada ja õppida koolis, mis tahab olla tänapäevane ja innovaatiline. Õn- nesoovide asemel lisan sellesse arutelusse paar mõtet.
Kõige aluseks peaks olema lihtne, kuid meie kiirustavates ühiskondades löögi alla sattunud tõ- demus, et õppimine ja õpetamine nõuavad aega ja süvenemist. Haridus ei saa joosta ühiskondli- ku tellimusega samas tempos, vaid aeglustab seda, luues uue ja sügavama dimensiooni, mida on vaja selleks, et üldse näha ja mõtestada ühiskonnas toimuvaid muutusi. Kui üritame kihutada sama kiiresti kui rong meie kõrval, siis lõpptulemusena me rongi liikumist enam ei näe, see justkui seisaks.
Teiseks, see, mida me (üli)koolis teeme, ei saa tegelikult kunagi tehtud. Õppimise uksed ei sulgu kunagi, vastupidi, need tuleb hoida kogu aeg pä- rani lahti. Vana-Kreeka filosoofid õpetasid, et tar- kus sünnib imestusest ja kui me lakkame imesta- mast, asendub tarkus pimeda usu või nüridusega. Imestamisvõime on kriitilise mõtte kui hariduse tähtsa eesmärgi peamine tunnusjoon: osata kuju- tada ja põhjendada, kuidas asjad oleksid võinud, võiksid ja saavad olla teistsugused kui need para- jasti on. Kool ega õpetaja pole pelgalt õppekavade passiivne läbiviija, vaid nende mõtestaja, kriitik ja ümberkujundaja. Me pole ükskõiksed, vaid hooli- me kogu südamest sellest, mida õpime ja õpetame.
Ja lõpuks, olgu see, mida me (üli)koolis teeme, meie endi jaoks alati võluv ja kütkestav. Nagu iga tõeline armastus, on ka õppimise armastus väär- tus ja eesmärk iseeneses, milles protsess on palju olulisem kui tulemused. Mitte teadmiste indivi- duaalne omandamine, vaid see imeline koosole- mise viis, mida me õpetades ja õppides loome ja kogeme, on lõppude lõpuks jõud, mis teeb meist aktiivsed, kriitilised ja ettepoole vaatavad maail- makodanikud ning targad ja toredad inimesed.
Õpetaja, keda meie ülikool koolitab, võiks olla inimene, kes oskab teha koolist koha, kus on hea ja rõõmus koos olla ja õppida. Soovin meie haridusteadlastele, õppejõududele, õpetajatele ja kõigile neile, kellele meie kool tõsiselt korda läheb, aeglustavat ja süvenenud, avatud ning kriitilist ja hoolivat õpetajahariduse 95. aastapäeva ja 100. juubeli ettevalmistamist!
Daniele Monticelli
Itaalia uuringute ja semiootika professor, TLÜ Romanistika osakonna juhataja
Impressum
Tallinna Ülikooli ajakiri
Ilmub kaks korda aastas. ISSN 1736-8278
Narva mnt 25, 10120 Tallinn
Tel. 6 409 142, e-post: ajakiri@tlu.ee
Peatoimetaja Airi Ilisson-Cruz
Tegevtoimetaja Riinu Raasuke
Kujundaja/küljendaja Karl-Kristjan Videvik Kolleegium Katrin Niglas, Krista Must, Mihkel Kangur, Eve Eisenschmidt, Tiina Hiiob
Trükk Trükiagentuur Grupp Vastutav väljaandja Kadri Kiigema
» Kõik Tallinna Ülikooli ajakirjas ilmunud artiklid, foto kaitstud teosed. Toimetusel on õigus kaastöid toimeta
d, illustratsioonid on autoriõigustega da ja lühendada.


































































































   1   2   3   4   5