Uurimistöö protsess. Metodoloogia ja meetodid

Metodoloogia käsitleb seda, kuidas me saame teadmisi uuritava valdkonna või objekti kohta. Seega tegeleb metodoloogia küsimustega, millised on meetodid teadmiste hankimiseks. Sellegipoolest on püütud metodoloogiat mitmeti defineerida ja on erinevaid käsitlusi uurimistöö metodoloogiast.

Metodoloogia - õpetus teadusliku uurimise meetodeist; eri teadustes kasutavate meetodite süstemaatiline ülevaade (Kleis et al, 1978, lk. 412).

Metodoloogiaks nimetatakse teadustegevuses kasutatavate meetodite ja menetlusviiside kirjeldamist ja uurimist (Hirsijärvi 1982, lk. 114; Hirsijärvi ja Huttunen, 2005, lk. 177).

Õpetust metoodika ja meetodite kasutamisest nimetatakse metodoloogiaks (Wikipedia)


Metodoloogias on eri aegadel esinenud erinevaid rõhuasetusi ja suundi. Käesoleva kirjutise autor tavatseb eristada kvantitatiivset, kvalitatiivset ja kombineeritud metodoloogiat.

Uurimismeetodite all mõistetakse uurimuse teostamise viise. Seega nimetatakse vaatluse viise, vahendeid, tehnikat ning mõõtmise viise meetoditeks. Kitsamas tähendused mõeldakse uurimismeetodi all vajaliku informatsiooni hankimise viise. See viis võib olla empiiriline ehk kogemuslik või mitteempiiriline, vahetule kogemusele mittetoetuv (Hirsijärvi ja Huttunen, 2005, lk. 177).

Meetodi mõiste on mitmetähenduslik, kuna uurimisprotsess eeldab paljusid metoodilisi lahendusi.

iDevice icon Mõtisklus
Vaata eelnevaid videoklippe Alan Brymaniga ja David Morganiga ning arutle kaasüliõpilastega, miks on uurimimetodoloogia vajalik.

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2010