Vastastikdifusioon metallisüsteemides

Köide Pehme köide
Ilmumisaasta 2015

Rohkem infot

Mitmekesistest difusiooninähtuste ilmingutest metallisüsteemides on eriti tähtsad vastastikdifusiooni ehk keemilise difusiooni protsessid, mis on esile kutsutud aine keemilise koostise ruumilisest ebaühtlusest. Need protsessid on sulamite termotöötluse erinevate meetodite füüsikaliseks aluseks ning seega mängivad tähtsat rolli konstruktsioonmaterjalide tootmise tehnoloogias, nende omaduste säilimisel ekstreemsetes tingimustes jne. Kuid huvi vastastikdifusiooni nähtuste vastu ei piirdu kaugeltki vaid tehnoloogiliste aspektidega, vaid on see huvi seotud ka tahkiste teooria arengu vajadustest lähtuvalt, sest vastastikdifusiooni intensiivsust iseloomustavad parameetrid on tihedalt seotud teiste tahkistes aset leidvate nähtustega, nagu faasisiirded, sulamite korrastumine ja lagunemine, rekristallisatsioon jne.

Monograafia on pühendatud peaasjalikult vastastikdifusiooni eksperimentaalse uurimise probleemidele ja saadud tulemustele. Üksikasjalikult on analüüsitud ja süstematiseeritud tulemusi nii binaarsetes kui ka mitmefaasilistes süsteemides; erilist tähelepanu on seejuures pööratud mitmefaasilistele süsteemidele ja faasikihtide kasvu iseärasustele difusioonitsoonis. Teooriat on käsitletud vaid niivõrd, kuivõrd see on oluline ja hädavajalik katsetulemuste töötlemise ja lahtimõtestamise jaoks ning efektiivsete katsemetoodikate väljatöötamiseks. Erilist tähelepanu on seejuures pühendatud uurimismetoodika rakenduslikele külgedele, analüüsides kriitiliselt olemasolevate meetodite puudusi ning uurimisega seotud probleeme.

Monograafia sisu on üles ehitatud selliselt, et nii need, keda huvitab difusiooniuuringute hetkeseis metallisüsteemides, kui ka alles selle valdkonnaga esmatutvust tegevad lugejad saaksid ammutada enda jaoks vajalikku informatsiooni. Monograafia on mõeldud abivahendiks nii magistri- ja doktoriõppe taseme üliõpilastele kui ka materjali- ja eriti metalliuuringutega tegelevatele teaduritele.

Lae alla

30 toodet samas kategoorias