1.2.1. Sööt/püüdmine

iDevice ikoon Söötmine-püüdmine

Selle eelduseks on õige keha asend ja pallihoie. Korvpalluri põhiasend on põlvedest kõverdatud jalad õlgade laiuselt, jalalabad paralleelselt või üks labajalg poole päka võrra ees, keharaskus võrdselt mõlemal jalal, keha kergelt ette kallutatud, küünarliigesest kõverdatud käed ja pea tõstetud. Selleks, et osata palli püüda, põrgatada või sööta tuleb palli õigesti käes hoida. Pallihoie - palli hoitakse pingevabade sõrmede vahel sõrmeotstega nii, et peopesad ei puuduta palli. Sõrmed asetsevad pallil sümmeetriliselt ja pöidlad, mis asuvad palli taga, moodustavad nimetissõrmedega ca 90 kraadise nurga. Kui me laseme palli maha kukkuda ja jätame alles palli hoidnud käte asendi, siis näeme sõrmede poolt moodustatud „pesa". Küünarliigestest kõverdatud käed on viidud kehast eemale ja küünarnukid on suunatud alla.

Söötmine on korvpallimängu üks põhilistest tehnikavõtetest, mille abil saab mängija palli suunata kaaslasele rünnaku jätkamiseks. Kõikde söötude puhul on oluline käte ja jalgade töö kooskõlastatud tegevus - sööduliigutus lõpeb samaaegselt jalgade sirutamisega. Sööduviisid jaotatakse kahte suurde rühma -

  • kahe käe söödud - rinnalt, ülalt (pea ja õla kohalt), alt ja hüpitamine
  • ühe käe söödud - alt, ülalt (õlalt), küljelt, hüpitamine ja haaksööt.

Peale selle kasutatakse ka vigursööte. Palliga mängija võib sööta paigalt, liikumiselt ja hüppelt.

Esimene sööduviis, millest alustame õpetamist on kahe käega rinnaltsööt. See on kiire ja efektiivne sööt otse õhust mänguolukorras, kus söötja ja kaitsja vahel ei ole kaitsemängijat. Samal ajal kui mängija teeb väljaaste sammu söödu suunas (keharaskus liigub eesolevale jalale), sirutuvad ka käed küünarliigesest ja randmed ja sõrmed saadavad palli teele. Siin on oluline, et käed saadaksid palli lõpuni sihtkohta. Mänguolukordades, kus ei ole sööduks palju aega, sooritatakse see ilma väljaastesammuta ja see on kahtlemata kiirem moodus.

Kahe käega rinnaltsöödu sooritamisel tuleb tähelepanu pöörata järgmistele momentidele:

  • mängija tasakaalustatud asend
  • pall on rinna kõrgusel, küünarnukid all ja keha lähedal
  • sõrmed on sümmeetriliselt pallil, pöidlad palli taga ja moodustavad nimetissõrmedega peaaegu 90 kraadise nurga
  • söötmisel astutakse samm ette ja keharaskus liigub tagumiselt jalalt esimesele
  • sööduks sirutatakse käed otse sihtmärgi suunas.

Kui söötmine toimub jooksult või põrgatamiselt, siis esimesel sammul püütakse pall ja teisel sammul söödetakse kaaslasele.

Kahe käega põrkesööt on sarnane kahe käega rinnaltsöödule, ainult nüüd söödetakse pall kaaslasele põranda kaudu. Oluline on meelde jätta, et seda tuleb teha 2/3 söötjast ja 1/3 söödu vastuvõtjast ning käed on suunatud põranda poole. Sööt peab olema tugev ja selline kaugus ja käte töö tagab, et pall põrkub kaaslasele puusade kõrgusele.

Ühe käega ülaltsööt on kaasaegses korvpallimängus kõige enam levinud sööduviis ja seda kasutatakse nii kaug- kui lähisööduks. Sel puhul tõstetakse pall kahe käega õlale kõrva kohale. Kaugsöödu puhul pöördub samal ajal vastasjalg ja -külg söödu suunda (parema käega söötes vasak jalg ja külg ning vastupidi) ja keharaskus kandub tagumisele jalale. Söödukäe sõrmed on harali ja teine käsi toetab palli eest. Sellest asendist sirutatakse palli taga olev käsi välja, keharaskus kandub eesolevale jalale ja sooritatakse pikk kaarega sööt. Lähisööduks on pall lähteasendis umbes rinna kõrgusel. Olukorras, kus tahame sööta parema käega, tuleb parem käsi viia pallile alla küljele ja vasak toetab palli eest-pealt. Pall lahkub käest kiire randmete ja sõrmede sirutamisega söödu suunas, vasak käsi eemaldub pallist. Selle söödu eeliseks on kiirus ja ootamatus.

Ühe käega ülaltsöödu sooritamisel tuleb tähelepanu pöörata alljärgnevale:

  • samal ajal kui mängija pöörab küljega söödu suunda, tuuakse pall kahe käega õlale ja keharaskus on tagumisel jalal
  • palli söötev käsi on palli taga harali sõrmedel, teine käsi hoiab palli eest
  • sööduliigutuse sooritamisel viiakse keharaskus eesolevale jalale (tagab tasakaalu!) ja sirutatakse söödukäsi.

Püüdmine on otseselt seotud söötmisega. Söödu vastuvõtmisel so püüdmisel jälgib mängija alati palli. Sageli öeldakse, et palli püütakse silmade, jalgade ja kätega. Vaatamata sellele, et palli on võimalik püüda ühe ja kahe käega , paigalt ja liikumiselt, kõrgelt ja madalalt, kaitsega ja kaitseta, on põhinõudmised alati samad. Palli püüdmiseks on kolm moodust -

  • kaks kätt üleval rinna kõrgusel, pöidlad peaaegu koos kui pall tuleb vööst ülespoole
  • kaks kätt all, peopesad avatud, pöidlas suunatud erisuundadesse, kui pall tuleb vööst allapoole
  • ühe käega püüdmine, kui pall tuleb ühele või teisele poole mängijat, kuid koheselt haaratakse ka teise käega pallist ja tuuakse siis lähteasendisse.

Palli püüdmise õppimist alustatakse kahe käega. Mängija on korvpalluri põhiasendis, küünarliigestest kõverdatud käed tõstetud rinna kõrgusele keha lähedal, randmed ja sõrmed moodustavad „pesa" kinnipüütavale pallile. Liikumisel söödu saamisel sirutuvad käed ette (mitte täiesti sirgeks) ja teevad palli püüdmisel amortiseeruva liigutuse, mida kutsutakse ka „pehmeteks käteks".

Palli püüdmisel tuleb tähelepanu pöörata alljärgnevale:

  • tasakaalustatud asend
  • palli nägemine ja keskendumine
  • söödule tuleb vastu liikuda
  • söötjale sihtmärgi andmine, kuhu sööta
  • võimalusel püüda kahe käega
  • „pehmed käed"
  • valmisolek püüda ka ebatäpseid sööte.

iDevide ikoon Küsimus
Missugusest sööduviisist alustame õpetamist?
iDevide ikoon Küsimus
Kas palli püüdmisel liigub keharaskus ette?