Page 4 - TLÜ ajakiri
P. 4
2 ÜLIKOOLIST TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 4 / SÜGIS 2013
UHIUUS MOBIILSUSPROGRAMM – ERASMUS+
Airi Ilisson-Cruz
Järgmise seitsme aasta jooksul saavad tuden- gid õppida välismaal uue Erasmus+ mobiil- susprogrammi kaudu, mis oluliste uuendus- tena võimaldab kandideerida ka kolmandate riikide ülikoolidesse ja lubab osaleda prog- rammis mitu korda.
Erasmuse programmi üldkoordinaator Maarja Liht rääkis, et seni sai Erasmuse programmi käigus tudengeid ja töötajaid vahetada ainult EL liikmesriikide ja programmiga liitunud rii- kide vahel (Türgi, Lichtenstein, Šveits, Norra, Island).
Osaleda võib mitu korda
„Uues programmis on võimalik koostööd teha ka kolmandate riikidega. Mobiilsuse aluseks on taas bilateraalsed lepingud ja finantsee- ringut taotleb programmis osalev Euroopa partnerkõrgkool.” Samuti on oluliseks muu- datuseks, et kui varem sai tudeng Erasmusega õppimas või praktikal käia üks kord, siis nüüd lubab programm välisriigis õppida või prakti- kat teha kuni 12 kuud igal õppetasemel. „Uue programmi tingimused kehtivad ka tagasiula- tuvalt.”
Seega saavad kõik tudengid, kes on juba Erasmusega õppimas või praktikal käinud, taas programmis osaleda samal õppetasemel vastavalt 12 kuust järele jäänud kuude arvule ja ülejäänud õppetasemetel taas 12 kuud.
Tudengid saavad programmis kandideeri- da alates algava aasta veebruarist ja õppejõud alates maist. „Loodame, et uue programmi võimalusi kasutavad nii juba varasemas prog- rammis osalenud Tallinna Ülikooli tudengid ja töötajad kui ka uued huvilised, kes soovivad õpingutele või tööle rahvusvahelise kogemusega lisaväärtuse anda,” lisas Liht.
Uues programmis soovib Euroopa Komis- jon tagada tudengite välisõpinguteks parema keelelise ettevalmistuse. Seetõttu on prog-
rammi valitud tudengitele väljatöötamisel vee- bipõhine keeletest. Kui testi tulemusel selgub, et tudengi keeletasemest edukateks õpinguteks välisriigis ei piisa, saab ta keeleoskust arendada enne välisõpingute algust veebipõhisel keele- kursusel.
„Põhiolemuselt jääb Erasmus+ esimese ala- tegevuse käigus toimuv tudengite ja töötajate mobiilsus samaks nagu varasemaski Erasmuse programmis: see toimub bilateraalsete lepin- gute alusel, mis on sõlmitud programmiga lii- tunud kõrgkoolide vahel,” selgitas Liht.
Koondab mitu programmi
Erasmus+ koondab enda alla tegevused mit- mest seni eraldi tegutsenud Euroopa Liidu haridusprogrammist, nagu näiteks elukest- va õppe programm (sh Erasmuse tudengi- ja töötajamobiilsus), Erasmus Mundus, Tempus, Edulink, Youth in Action. Uue Erasmus+ prog- rammi tegevused jaotuvad kolmeks: mobiil- susõppeks, koostööprojektideks ja tegevusteks, mis toetavad haridussüsteemide uuendamist.
Alates 1987. aastast on Euroopa elukestva õppe programmi kõrghariduse allprogrammi Erasmus käigus vahetustudengina välismaal õppinud üle kolme miljoni üliõpilase ja õpeta- mas või koolitusel käinud 300 000 ülikoolitöö- tajat. See teeb Erasmusest edukaima tudengite mobiilsusprogrammi maailmas.
Euroopa Parlamendi kultuuri- ja haridus- komisjoni esinaise Doris Pack´i sõnul on uus haridusprogramm Erasmus+ väga hea uudis miljonitele eurooplastele. „Erasmus+ seitsme- aastase programmi eelarve on 14,7 miljardit eurot – 40% praegusest rohkem,“ märkis Pack.
„See on maailma suurima ja parima liikuvus- programmi jõuline laiendamine – saavutus, mille üle võime uhked olla. See annab tunnis- tust, et oleme võtnud kohustusi seoses Euroopa noorte ja nende ees seisvate ülesannetega.“


































































































   2   3   4   5   6