Page 16 - TLÜ ajakiri
P. 16
14 TEADUSTÖÖD TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 5 / KEVAD 2014
TLÜ DOKTORITÖÖD
Muutused membraanides võivad põhjustada raskeid haigusi
TLÜ Matemaatika ja Loodusteaduste Insti- tuudi teaduri Kert Martma doktoritöö räägib bioloogilistes membraanides aset leidvatest muutustest, mis võivad terves kehas esile kut- suda mitmeid raskeid haigusi, nagu näiteks Alzheimeri ja Parkinsoni tõbe.
„Bioloogilised membraanid on eluslooduse lahutamatu osa ja neil on eluslooduses mitu väga olulist funktsiooni,” selgitab Martma. „Membraanid, olles rakkude ja rakuorganellide komponendid, hoiavad rakku ühtse tervikuna
ning kontrollivad biomolekulide transporti rakku ja sealt välja. Seega on membraanides aset leidvad muutused sageli seotud muutus- tega terves kehas, mistõttu uued teadmised membraanidest ja nende komponentidest ava- vad meile uusi võimalusi uurida erinevaid hai- gusi ja nende molekulaarseid mehhanisme.”
Kert Martmad teab Eesti avalikkus ka väl- jaspool akadeemiat aktiivse inimesena, kes on treener ja tubli sportlane.
Baltimaade vallutamise ideoloogia kujundamine Põhjasõjas
Maria Smorževskihh-Smirnova vaatles dok- toritöös seni peaaegu uurimata teemat, mil- leks on Baltimaade vallutamise ideoloogia kujundamine Peeter I ajastul.
Tallinna Linnamuuseumi Peeter I maja- muuseumi juhatajana töötava Maria Smor- ževskihh-Smirnova väitekiri „Ingeri-, Eesti- ja Liivimaa Peeter I ajastu kirikupanegüürikas” pakub Eesti kultuuri kontekstis huvi juba see-
pärast, et Vene impeeriumi ideoloogia formee- rus olulisel määral Põhjasõja ajal eespool ni- metatud maade vallutamise käigus.
Väitekirjas on vaadeldud unikaalseid 1702.–1720. aasta kirikupanegüürilisi teoseid nagu kirikujutlused, jumalateenistused ning sakraalse visuaalkultuuri teosed, mis peegel- davad Põhjasõja sündmusi.


































































































   14   15   16   17   18