Page 15 - TLÜ ajakiri
P. 15
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 5 / KEVAD 2014 TEADUSTÖÖD 13
Hinnata tuleb ka väikseid muutusi
Kärt Jalajas
„Eneseobjektiviseerimise, sotsiaalse kehakuju ärevuse ja treeningharjumuste vahelised seo- sed naissoost aeroobika harrastajate ja tree- nerite seas“ juhendaja Joe Noormets.
Küsitles Aneth Rosen
Kas ma saan õigesti aru, et uurisite ühis- kondlikku survet naistele, et kõik peaksid olema modellimõõtu?
Tõepoolest on minu magistritöö peamiseks lähtekohaks on naistele suunatud ühiskondlik surve, mis peegeldub kõikvõimalikest meedia- kanalitest, nii teleekraanilt kui ka linnatänavalt.
Teema on väga aktuaalne, kuid mis teid seda uurima ajendas?
Olen teinud koostööd paljude naistega nii
aeroobikasaalis kui ka personaalsetel sessioo- nidel ja see teema on üks põhilisemaid, mis neid treeneri jutule toob. Kuigi eesmärk võib olla kehakaalu alandamine või soov mahtuda lemmikteksadesse, on lähemal uurimisel põh- juseks peaaegu alati ühiskonnas standardeid määravad hoiakud.
Mida te oma töö juures avastuslikuks peate või tulemustest esile sooviksite tõsta?
Nii nagu ma ka tegelikult arvasin, viitavad tulemused selgelt meid ümbritsevas objektivi- seerivas ühiskonnas naiste ülemäärasele muret- semisele oma välimuse pärast.
Mida teie kui treener naistele soovitate või südamele tahaks panna?
Oluline on enda jaoks lahti mõtestada, kelle jaoks ja millistel eesmärkidel treeningutel üldse osaletakse. Treenimise juures on väga oluline sisemine motivatsioon. Kõike tuleb teha tead- likult, õppida enda keha tundma ja teada oma piire.
Lihtne soovitus kõikidele treenijatele: kui liigute suurte eesmärkide poole, tuleb õppida märkama ja hindama ka väikeseid muutusi.
“ Meid ümbritsevas ühiskonnas mu- ” retsevad naised liialt oma välimuse pärast.