Page 17 - TLÜ ajakiri 2021 Unistuste ülikool
P. 17
U MN I S T A V A D T MÖ Ö T A J A D inu Milano inu unistuste
  ülikooli magistriõpinguid
iseloomustavad
ülerahvasta-
tud loengud ja
puudulik infra-
struktuur, kuid ka
kustumatu teadmis-
janu. Sealne ülikool oli
meie jaoks kodu, mis on pärani lahti maailma suurtele küsimustele, kuna teadmised on ühis- konna mõistmiseks ja muutmiseks.
Tartu doktorantuur võimaldas seevastu aja maha võtta ja nautida otsest suhtlust õppe- jõududega. Ülikooli liigne rahulolu iseendaga mõjus aga vaimule veidi uinutavalt.
Järeldoktorantuur Yale’i Ülikoolis pakkus maailma parimaid ressursse ning võimalust töötada koos maailma tippteadlastega. Yale’ikad ei paista aga häiritud sellest, et nende üleküllust ümbritseb vaesusest ja viletsusest räsitud linn.
Minu unistuste ülikool on nende kolme pari- mate külgede süntees. Selle mootoriks on liik- mete teadmisjanu ja uurimiskirg. Selle seinad tekitavad ruumi ja aja süvenemiseks, ilma et peaks ühiskonnale arutult järele jooksma. Süve- nemise kaudu avab minu ideaalne ülikool end ka maailmale – mõtestatult ja kriitiliselt. Selle ressursid on parajad, vahendid ja meetodid innovaatilised. Seal ei tehta midagi masinlikult, kuna kõiki tegevusi hingestab ülikooli liikmete loovus.
Minu unistuste ülikool tõmbab ligi maailma- tippe. See on keelte ja kultuuride paabel, kus iga kohtumine ja jutuajamine on silmi avav ja rikastav. Selle ülikooli otsused sünnivad kaa- savalt, teadmispõhise arutelu tulemusena ning kahe põhimõtte järgi, mida kõik selle liikmed veendunult jagavad: akadeemiline sõltumatus ning teaduslik ekstsellents.
Daniele Monticelli, Itaalia uuringute ja semiootika professor, humanitaarteaduste instituut
ülikooli reaal- selt ei eksisteeri
ja ei saakski
eksisteerida, sest
definitsiooni
järgi peab see
esinema üksnes
minu kujutluses.
Selle moodustavad
paljud erinevad nüansid,
mis erilisel viisil kombineerudes loovadki just selle õige sisu ja vormi.
Seesuguse ülikooli lahutamatuks osaks on kaas- aegne ja tunnetuslikult väärtuslik töökeskkond ning suur roheline ülikoolilinnak. Seal töötavad inimesed, kes tahavad minna tööle, aga ka koju. See on piisavalt suur, et saaksid tekkida kriitilist massi ületavad uurimisrühmad ja piisavalt väi- ke, et kolleegide nimesid meeles jõuaks pidada.
Uurimisvaldkondi iseloomustab mitmeke- sisus, esinevad sünergilised seosed nii sama suuna erinevate harude kui ka täiesti erinevate distsipliinide vahel. Efektiivselt on kombineeri- tud tipptasemel teadus ja kõrgetasemeline õpe kõigil õppetasemetel. Seal sünnivad nutikad ideed, mis ei jää ainult ideede tasemele. Panus- tatakse ühiskonda ja selle toimimisse nii täna kui homme ning loodud on õpet ja teadustööd tugevdavad sidemed erasektoriga.
See on koht, kus iga ülikooli liige saab fokussee- ritult tegeleda oma põhitegevustega, efektiiv- selt on rakendunud bürokraatiat vähendavad mehhanismid ning samas jääb piisavalt aega ka enese mitmekülgseks arendamiseks ja töö tule- muste/viljade üle mõtisklemiseks. Selle toimi- mist iseloomustab pikaaegne kogemus ja head praktikad esilekerkivate tehniliste küsimuste lahendamises ning asjaajamiskorras. See on üli- kool, mille iga liige tunneb teatavat aukartust, et saab olla osa sellest.
Rando Tuvikene, biopolümeeride keemia professor, loodus- ja terviseteaduste instituut
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 15 / TALV 2021
16




































































   15   16   17   18   19