Tööjaamad, ühendus arvutisüsteemiga ja otsingutarkvara

 

 

Tööjaamadeks on tänapäeval enamuse otsingute puhul personaalarvutid, mis on varustatud kiire protsessori, heakvaliteedilise monitori, klaviatuuri, hiire, ja muude lisaseadmetega ning laialdaste mäluressurssidega. Tihtipeale vajatakse tarkvara otsingu tulemusena saadud failide lugemiseks. Näiteks otsides Jaapani, Hiina või Korea veebikohtades on vajalik tarkvara nende tähemärkide kuvamiseks. Paljud elektronkirjastajad on oma dokumendid teinud kättesaadavaks nn pdf formaadis (portable document format), mis nõuab Adobe Acrobat tarkvara olemasolu (kättesaadav vabavarana Internetis).

Interneti areng võimaldab kaugtööjaamadel kerget juurdepääsu arvutisüsteemidele kogu maailmas. Äriorganisatsioonid on mõistnud Interneti ja veebi tähtsust kommunikatsioonivahendina ja arendanud välja organisatsioonisisesed võrgud. Neid organisatsioonisiseseid võrke tuntakse intraneti nime all ja kasutatakse peamiselt firmasiseseks informatsiooni vahetuseks. Näiteks UNESCO peakorter Pariisis suhtleb oma infokeskustega Bangkokis, Kairos, Dakaris, Nairobis jm intraneti tehnoloogiat kasutades

Programm või programmide kogum, mis töötleb päringut, viib läbi otsingu andmebaasis ja esitab leitud dokumendid on tuntud otsingutarkvarana või otsimehhanismina. Ülevaate erinevatest otsimehhanismidest ja nende otsinguvõimalustest saite aines „Infoallikad ja infootsing".

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2010