5.1. Moraalse küpsuse tasandid

Struktuurse arengu kontseptsioon (Weiss & Bredemeier, 1991) lähtub inimese moraalses arengus viiest tasandist. Nimetatud tasanditega mittearvestamine raskendab kommunikeerumist. Seega, sõnumite edastamisel on soovitav arvesse võtta isiku vaimsest ja kognitiivsest arengutasemest tulenevat nn moraalse arengu tasandit, mis progresseerub alates ainult enesekesksetest huvidest selle mõistmiseni, et vajalik on selline käitumine, mis kedagi ei kahjustaks.

Esimene tasand.
Esimese tasandi küpsus toimib välise kontrolli kaudu. Selle kohta, kas mingi käitumine on moraalselt aktsepteeritav või mitte, saadakse kogemus selle alusel, kas käitumisele järgneb selle taunimine, hukkamõist, karistus või mitte. Sõltuvalt saadud kogemusest, kas jätkatakse sellist tegevust ka edaspidi või kogetakse, et selline käitumine on keelatud.

Teine tasand.
Teine tasand on samuti enesekeskne, kuid nüüd ei piirduta ainult tegevuse tulemusega. Kuidas teha, otsustatakse selle järgi, kuidas teised käituvad. Näiteks, kuigi keelatud ainete tarvitamine on karistatav, tehakse seda ikkagi, sest „kõik teevad nii“.

Kolmas tasand.
Kolmandal tasandil ei ole enesekesksus enam peamine ja inimese käitumine seostub arusaamaga „ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehtakse“.

Neljas tasand.
Neljanda tasandi moraalne küpsus tähendab reeglitest kinnipidamist. Inimesel on tekkinud arusaam, et mitte kõik inimesed ei käitu eetiliselt ja sellepärast on välja töötatud reeglid, mida kõik peavad täitma ning inimese moraalne küpsus seostub tema arusaamaga, et reegleid tuleb järgida.

Viies tasand.
Viiendal tasandil on moraalne küpsus arenenud arusaamiseni, et kõikide jaoks ei ole alati parim see, mis on ametlike reeglitega määratletud, vaid parim on see, mis vaatamata olemasolevatele reeglitele tegelikult kõigile hea on. Sellist arenguastet saab iseloomustada kõige suurema küpsusastme tunnustega, sest inimesed sellel tasandil ei arvesta ainult mitte sellega, mis juba loodud on, vaid mõtlevad ka sellele, kuidas saaks täiustada juba olemasolevaid reegleid enda isiklikest motiividest ja huvidest sõltumata. Moraalne küpsus viiendal tasandil ilmneb mitmete võimaluste hulgas inimese oskuses ja julguses esitada teatud väiteid või küsimusi, nagu Cui bono? ehk kelle huvides? ja miks?

Mitte kõik inimesed ei jõua viienda tasandini ja samuti mitte kõik, kes on viienda tasandini jõudnud, ei käitu pidevalt viiendale tasandile vastavalt. Antud kontekstis on risk sõnumi kohale mittejõudmise põhjustes kahepoolne ja sõltub nii sõnumi saatja kui ka vastuvõtja moraalsest arengutasemest. Madalama moraalse küpsuse tasandiga sõnumisaatja sõnumid mitte ainult ei jõua kohale kõrgema tasandiga vastuvõtjale vaid võivad ka neid kajustada. Teiselt poolt, madalama moraalse küpsuse tasandiga vastuvõtja või sihtgrupp mõistab sõnumit kõige paremini ainult siis, kui see vastab nende tasandile.

« Eelmine | Järgmine »