Page 23 - Ajakiri-kevad-2020
P. 23
Kunstnik Moskvast Anton Polsky, teadur Tauri Tuvikene ja doktorant Aleksandra Iachenko.
Londonis tagasi toodud. Sama uurivad nad ka Turus.
Brüsseli Vabaülikooli teadlased keskenduvad ligipääsetavusele ühistranspordis ning ana- lüüsivad, kuivõrd seda mõjutab hind ja selle kontroll.
Kunstilised eksperimendid
Projektis on lühiajalise rände programm, mis võimaldab ühest kuust kuni poole aastani projektiga mitteseotud teadlastel, kunstnikel, kirjanikel, aktivistidel ja teistel huvilistel viibida mõnes projektiga seotud asutuses. Juba praegu on töötanud ja töötamas palju suurepäraseid eksperte. Näiteks valmib Brüsselis lm trammi asendava metrooliini vaidlustest, Turus koostas liikuvusuurija aga linna trammiajaloo koomiksi.
TLÜs viibis detsembris ja jaanuaris Moskva kunstnik Anton Polsky. Koostöös Aleksandra Iachenkoga tegi ta kunstilise eksperimendi Lasnamäel, luues ajutiselt peatuse Laagna tee trammile Saarepiiga sillal. Küsimused möödu- jatele, et millal võiks tramm tulla, kutsus esile reaktsioone, kus seda trammi peeti mõttetuks („bussid on ju piisavalt head ja tulevad kodule lähemalale“) või oldi juba loobunud ootamisest
ja öeldi, et oma silmad seda küll ei näe.
See mikroprojekt näitas hästi, kui palju inime- sed tegelikult ühistranspordi arengule mõtlevad ning kuidas ajalugu on olulisel kohal ja mis tähtsus on unistustel tuleviku linnadest.
Sellised tegevuskunstilised uurimismeetodid loo- vad reaktsioone, mida on uurijal hea analüüsida.
Meie jaoks on väga oluline läbi erinevate uurimis- meetodite ja kunstiliste formaatide tekitada de- batti ühistranspordist kui avalikust ruumist. Peale selle, et ühistransport ühendab tegevuskohti ja on oluline alternatiiv autodele kestliku linnaplaneeri- mise juures, on see ka kohtumispaik ühiskondliku mitmekesisusega. Samuti paik, kus taastoodetakse ühiskondlikke arusaamu ja norme.
„Ühistransport kui avalik ruum (PUTSPACE)“ on kolme- aastane projekt, mida toetab Euroopa humanitaarteaduste rahastusmeede Humanities in the European Research Area (HERA) umbes miljoni euroga. Projektis töötab üheksa ini- mest neljas uurimisasutuses üle Euroopa, neist neli (vanem) teadurit, kolm järeldoktoranti ja kaks doktoranti. Projekt kestab 2022. aasta aprillini ja teadlased on huvitatud igasugustest koostöökohtadest.
Tauri Tuvikene, teadur
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 14 / KEVAD 2020
23
Foto: Piret Räni