Page 25 - Ajakiri-kevad-2020
P. 25
RÄNDESÕLTUVUS ja lõimumise väljakutsed
Eesti ühiskonna kaks väga suurt väljakutset on seotud rändesõltuvuse ja lõimumisega: kahaneva rahvastikuga riigis vajame üha enam uusi töökäsi, samas on meil suured probleemid varasemate sisserändajate lõimimisega.
Eesti Teadusagentuuri rahastamisel ja viie minis- teeriumiga koostöös püüab projekt RITA-ränne Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli eestveda- misel otsida lahendusi kahele põhiküsimusele:
1) Kuidas leevendada rände abil Eesti tööealiste inimeste arvu vähenemist tulevikus nii, et see vastaks nii tööandjate kui ka riigi huvidele?
2) Kuidas saavutada sisserännanute võimalikult sujuv lõimumine, arvestades ühelt poolt tööandjate vajadusi
uute töötajate järele ning
teiselt poolt saabujate, haridussüsteemi ja
kohalike kogukonda
lõimumise võimekust?
TLÜ humanitaar-
teaduste instituudis
on fookuses eeskätt
uurimisprojekti teine
küsimus. Meie põhieel-
dus on arusaam, et edukas
lõimumispoliitika nõuab ühtset,
eesti keelel põhinevat, kuid samas
Eesti kultuurilist ja keelelist mitmekesisust väärtustavat haridussüsteemi. Praegune eesti ja vene keele põhjal eristatud haridus süvendab segregatsiooni ega aita kaasa lõimumisele ja sidusama ühiskonna tekkele.
Uurimistöö eesmärk on välja töötada põhi- mõtted ja -mõisted, millest lähtuvalt tuleks Eestis kujundada ühiskond, mis tugineb ühisel poliitilisel ehk riigiidentiteedil, ent mis tagab elanikele võimaluse omandada ja arendada oma eripärast kultuurilist (rahvuslikku) identiteeti.
Konkreetsemalt huvitab meid, milliseid kul- tuurilisi väärtusi, pädevusi ja hoiakuid peaks õpetama Eesti koolides, et tagada edukas
lõimumine. Selgitame, millised praktilised abi- vahendid aitaksid kaasa kultuurilise mitmekesi- susega seotud väärtuste, pädevuste ja hoiakute arendamisele Eestis nii põliselanikel kui ka sisserännanutel.
Eraldi tähelepanu all on küsimus, kuidas vältida ja leevendada erineval ajalookogemusel ja eri- nevatel kultuurimälu mallidel põhinevaid
kon ikte ja pingeid Eesti ühiskon- nas. Kuidas toetada mitmepers-
pektiivset ajalooõpet kooli- des, et soodustada erineva
kultuuritaustaga inimeste paremat läbikäimist ja
lõimumist.
Uurimistööl on peamiselt kaht tüüpi
tulemused. Ühelt poolt analüütilised raportid,
mis pakuvad süsteem- seid ja kontseptuaalselt lä-
bimõeldud visioone eduka lõimumispoliitika väljaaren-
damiseks Eestis. Teiselt poolt aga praktilised töövahendid kultuurilise
mitmekesisusega seotud väärtuste, pädevuste ja hoiakute arendamiseks Eesti ühiskonnas, eeskätt koolides ja kogukondades.
RITA-rände projekt “Rändesõltuvus ja lõimumise väljakut- sed Eesti riigile, tööandjatele, kogukondadele ja haridusele” vältab 1. jaanuar 2018 kuni 31. detsember 2020. Eelarve on ülikoolide peale kokku 1,5 miljonit eurot, rahastaja Eesti Teadusagentuur Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu. Projekti juhib Tartu Ülikool, kaasa löövad mitmed Tallinna Ülikooli teadlased ja viis ministeeriumi.
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 14 / KEVAD 2020
25
Lisainfo ranne.ut.ee
Marek Tamm, kultuuriajaloo professor
i
n
ä
R
t
e
r
i
P
:
o
t
o
F
m
m
a
T
M
a
r
e
k