Page 26 - Ajakiri-kevad-2020
P. 26
26
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 14 / KEVAD 2020
Molekulaarteaduste labor. Foto: Lauri Veerde
TIPPTASEMEL LABORID
Tallinna Ülikooli linnakust võime leida mitmesuguseid laboreid, kus käib iga päev vilgas teadustöö. Meie võimalused erinevate valdkondade uurimiseks on väga laialdased ja teadlased saavad laborites teha maailma- tasemel tööd.
Suure osa uurimis- ja arendustööst viivad tead- lased läbi loodus- ja terviseteaduste instituu-
di molekulaarteaduste laborikompleksis. Meil on laborid veel ökoloogia keskuses, Haapsalu kolledžis, spordilabor Räägu tänaval, loodus- teaduste õppelaborid jpm.
TLÜ laborites tehakse igapäevaselt erinevaid vee, muda ja ökosüsteemide uuringuid, et muu hulgas hinnata veekogude seisundit. Meil on ka maail- matasemel võimalused sahhariidide uurimiseks. Vetikaid on Tallinna Ülikooli teadlased uurinud paarkümmend aastat. Oleme arendatud näiteks tehnoloogilisi skeeme taimsete pigmentainete ja polümeeride ressursisäästlikuks kasutamiseks.
Samuti uurivad teadlased mett, õietolmu ja lõhnu ning tegelevad koostöös erasektoriga kosmeetikaarendusega.
Erinevate valdkondade teadlaste koostöös loodetakse leida meetodeid ja ravimeid ärevuse, depressiooni või dementsuse raviks. Sellega anname oma panuse näiteks Parkinsoni ja Alzheimeri tõve uurimiseks. Uurime põhja- likult ka inimese mikrobioomi.
Teadlased analüüsivad laborites samuti narkoo- tilise toimega taimi ja seeni. Tööstusliku kanepi
kasvatajad on aeg-ajalt meie kompetentsi kasu- tanud, et veenduda THC-sisalduse piirnormis.
Meie laborites saab uurida ka luid. Näiteks saa- vad teadlased luude kollageeni sisalduse kaudu jutustada, mida vanasti inimesed sõid, milliseid haiguseid põdesid ning millist elu üldse elasid.
Räägu tänaval viivad meie teadlased sportlastega läbi erinevaid analüüse ning uurivad, kuidas füüsiline aktiivsus mõjutab organismi. Saame hinnata, miks mõni sportlane on parem kui teine ning sportlased ja treenerid teavad seeläbi, millele treeningutel rohkem rõhku panna.
Haapsalu kolledži ruumides aga asuvad muda tootearenduslabor, tervisedenduse labor ning disainilabor, milles teeme koostööd Terviseden- duse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskusega (TERE KK).
Uurimisvaldkondi on tegelikult veelgi rohkem ning julgeme öelda, et meie tipptasemel labori- tes on võimalus uurida peaaegu kõike. Viimas- tel aastatel on hoogsalt kasvanud ka erasektori huvi meie kompetentsi vastu.
Kertu Kula, teaduskommunikatsiooni spetsialist