Page 28 - TLÜ ajakiri 2021 Unistuste ülikool
P. 28
27
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 15 / TALV 2021
KATRIN NIGLAS:
Juht peab leidma lahenduse!
„Eelkõige soovin teha kõik endast sõltuva, et mind tuntaks ja minust mõeldaks kui juhist, kes ei tee suuri sõnu ega anna tühje lubadusi, vaid kes kuulab ja põimib kuuldu ülikooli arengu tervikpildiks,“ nendib Tallinna Ülikooli rektoriks kandideeriv professor Katrin Niglas.
Milline on Sinu unistuste ülikool?
Oma visioonis olen seadnud kesksele kohale empaatiapõhisuse – just empaatiat väärtustavast ja arengut suunama seadvast Tallinna Ülikoolist ma unistan!
Näen, kuidas oleme järjepidevad ja edukad akadeemilise taseme ja vaimsuse edendamisel. Ülikoolis toimivad formaadid loovad akadeemilisi arutelusid, mis on julged ning erinevaid distsipliine ja vaatenurki omavahel lõimivad. Akadeemiline pagas annab eelise olla targalt salliv ja innustab igaüht muutma ühiskonda kasvõi vaksa võrra arukamaks.
Mõistame, et meie edu võti seisneb positiivse arenguvaatega teadlastes-õppejõududes, mis- tõttu toetame liikmete professionaalset arengut kaasaegsetele teadmistele tuginevat ning väär- tustame seda läbi konkurentsivõimelise palgataseme ja mitmetahulise tunnustus- süsteemi. Oleme kaardistanud ülikooli õppe- valdkonna „arenguavad“ üliõpilaste tuleviku vaatenurgast lähtuvalt ning tegutseme koos- töiselt, et kujundada õppijaid ja õppimist parimal moel jõustav õpikeskkond. Selgituseks: termin „arenguava“ tekkis ühe ülikooli strateegilise dokumendi koostöise valmimise protsessis kirjavea tõttu (algsõnaks „arengukava“), kuid on sedavõrd tabav, et söandan seda siinkohal avalikult kasutada.
Me ei takerdu ressursi nappuse narratiivi, vaid toome ühiskonna riukalike probleemide lahen- damiseks ühe laua taha teadlased, loomeinimesed, üliõpilased, ettevõtjad, avaliku ja kolmanda sektori esindajad. Nii Euroopa kui ka Eesti rahastajad on just sellistesse koostööklastritesse
panustamas, et toetada nii ühiskondlikele mure- kohtadele teadmistepõhiste lahenduste leidmist.
Mis on Tallinna Ülikooli suurim tugevus?
Oleme endale seadnud ambitsioonikad sihid
ja loonud keskkonna, mis toetab nende sihtide saavutamist. Keskkonna all pean silmas eelkõige seda, et oleme paindlikud ja dünaamilised, meil on madal hierarhia ja koostöine tegutsemis- kultuur. Oleme kiiresti arenevad ning uuele avatud. See on peamine põhjus, miks meid märgatakse, miks soovitakse meile õppima ja teadust või loometööd tegema tulla ning seda kogu maailmast.
Mistahes poliitilised tuuled ülikoole painutada püüavad, ei kujuta ma ette tõeliselt kõrgetasemelist ülikooli ilma rahvusvahelise haarde ja liikmes- konnata. Need võimaldavad tuua ülikooli suure- mahulisi ja mainekaid teadusgrante ning sillutada seeläbi teed rahvusvahelisele tipptasemele.
Teadusprorektorina tean, et Tallinna Ülikooli rahvusvahelisele tuntusele on tublisti kaasa aidanud meie konverentsiteenuse silmapaistev tase. Seisame hea selle eest, et kriisist tingitud seisak saaks pööratud meie kasuks – teadus- maailm ei saa toimida ilma foorumita ideede ja teadmiste vahetuks jagamiseks – pakume välja paindlikud, kiired ja nutikad, sealhulgas hübriidsed ja digipõhised lahendused selle foorumi alal- hoidmiseks!
Milliseid samme astud, et iga tudeng saaks öelda tõsimeeli „Mina olengi Tallinna Ülikool!“?
Usun, et sellise ütlemise teeb tõsimeelseks elev ja positiivne kuuluvuse ja panustamise tunne –