Page 12 - Haridusuuendus 2020
P. 12
4. Lapse / õppija päeva disain
tallinna lasteaed mudila
LAPSE PÄEVASE PUHKEAJA DISAIN
Lasteaia päevakava peab arvestama kõikide laste ealiste ja individuaalsete arenguvajadustega. Päevakava kohaselt võimaldame 1–3-aastastele lastele lõunaune aega üks kord päevas. Vanematele lastele tagame päevas vähemalt ühe tunni puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel.
Laste puhkeaja disaini muutmise sihtrühm on meie lasteaialapsed, kes päevaund ei vaja. Selline uuendus annab parema võimaluse arvestada laste individuaalsete vajadustega. Muutusesse
on kaasatud kogu lasteaia personal, sest ilma nende abita ei oleks puhkeaega võimalik muuta. Samuti lapsevanemad, sest ilma koostööta ei saaks seda teostada.
Uuenduse kavandamisel olime põhjalikult mõtestanud muutuse kavandamise alused (sotsiaalministri määrus „Tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses...“, lastevanemate tagasiside, õpetajate tähelepanekud, pedagoogilise personali arutelud, arenguvestluste kokkuvõtted). Muutuse kavandamine oli pikemaajaline protsess.
Kaardistasime lapsed, kes lõunaund ei vaja ning pakkusime neile asendustegevusi. Selleks tegime vajalikke ümberkorraldusi personali töökorralduses ja leidsime uusi ruume. Seoses uuendustega viime sisse ka muudatused lasteaia õppekavas (päevakava muutus, valiktegevuste kavandamine)
Muutuva õpikäsituse kontekstis on äärmiselt oluline iga õppija vajadustest lähtuv arengu toetamine. Personaalsed arengu- ja õpiteed on selleks üks võimalus. Selleks kavandab lasteaed Mudila süsteemselt ning analüüsivalt oma lasteaias asendustegevusi lastele, kes ei vaja lõunaund. Muutuseid on tehtud ka lasteaia päevakavas, õpetajate ja õpetaja abide töökorralduses ja koostöös, samuti lasteaia keskkonnas ning juhtimises. Kindlasti väärib
esiletõstmist põhjalikkus muutuse kavandamisel ja elluviimisel
– selleks on kaalutud muutuse võimaldajaid, sh senist õpetajate töökorraldust ja eelnenud tegevusi (regulatsioonidega tutvumine, temaatlised ümarlauad, õppematerjalide kavandamine, teiste maade kogemustega tutvumine jne).
Kaire Kollom, Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia lektor
Haridusinnovatsiooni keskus
kontakt:
mudila@mudila.edu.ee tallinn.ee/est/lasteaed-mudila
www.tlu.ee/hik