Page 9 - Haridusuuendus 2020
P. 9
 3. Kaasav haridus
tallinna endla lasteaed
3–7-AASTASTE LASTE ANDE AVASTAMINE NING TOETAMINE TALLINNA KUNSTIKOOLI JA ENDLA LASTEAIA HUVIHARIDUSE PILOOTPROGRAMMI ABIL
Tallinna Endla Lasteaial on koostöös Tallinna Kunstikooli ja MTÜ Endla Koostöökoguga loonud huvihariduse mudeli, mis toetab ja arendab lapse õpiteekonda lõimitult ja lapse õpimotivatsiooni ja huvi hoidvalt ning seda süvendades. See on ka üks Eesti ja Tallinna Haridusstrateegia 2035 lähtekohti.
Haridusuuenduse käigus loodi huvihariduse õppekavad 3–7-aastastele lastele, mis võimaldab süvendatud õppimiseks neljal suunal: tulevikuoskused, multikultuursus, väljendusoskused ja keskkonna-hoiu oskus.
Õpe toimub nii Endla lasteaia õpiruumis kui ka Tallinna Kunstikoolis inspireerivate juhendajate eestve- damisel väikestes individualiseeritud gruppides, mis annab andekatele eriala tundjatele ning innustunud õpetajatele/õppijatele võimaluse enda ametikohta või õppimist vääristada.
Huvitegevuse projektis osalenud lapsed ja nende vanemad on aastase tegevuse tulemusena välja toonud, et võrreldes era-huviteenusega on loodud mudel toetanud eelkooliealiste laste järjepidevat arengu ja eriil- melisuse potentsiaali avastamise toetamist. Seda on toetanud nii huvihariduse pedagoogiline dokumen- teerimine kui ka sidus- ning huvigruppidele info vahendamine. On toimunud organisatsioonide-ülene koostöö ning infovahetus kõikide protsessis osalejatele vahel nii õppija arengu, märkamiste, sekkumiste kui ka edusammude kohta.
Endla lasteaia haridusuuenduse eesmärk on huvihariduse uudse koostöömudeli loomine Eesti eelkooliealistele lastele. Haridusuuendus on jätkuks ja täienduseks Endla lasteaia senisele tööpõhimõttele, et kõigil lastel on võimalus panustada personaalse tugevuse/pädevuse printsiibil ning fookus on ennekõike õnnestumisel. Just süsteemne, läbimõeldud ja struktureeritud lähenemine
huvi- ja alushariduse integreerimisse on see, mis väärib eraldi esiletõstmist ja tunnustust ning pakub palju rõõmu nii lastele, lastevanematele kui ka õpetajatele!
Mari-Liis Kaldoja, PhD,
Tallinna Ülikooli laste neuropsühholoogia dotsent
Haridusinnovatsiooni keskus
                     kontakt:
660 9837 endla@endla.edu.ee
www.tallinn.ee/est/endla/
www.tallinnakunstikool.ee
    www.tlu.ee/hik
                       

















































































   7   8   9   10   11