Kirjeldav statistika annab ülevaate kogutud andmetest


Andmete/tunnuste tüübid on kogu edasise analüüsi aluseks, sest vastavalt andmetüübile valitakse andmete analüüsimiseks ja esitamiseks õige meetod. Vaata tunnuse tüübi määramise JUHENDIT või KONTROLLI oma teadmisi.

Analüüsimeetodi valik sõltub lisaks andmete tüübile ka sellest, mida tahetakse teada: kas uurijat huvitab ülevaade andmetest (ühemõõtmeline analüüs), erinevus gruppide vahel (kahemõõtmeline analüüs) või seos tunnuste vahel (korrelatsioonanalüüs).

Esitlusviis peaks toetama parimal viisil tulemuste sisust kiiret ja õiget arusaamist ning olema kompaktne. Põhilised REEGLID andmete esitamise kohta.

Analüüsi tulemused esitatakse:
... TABELINA, kui on vaja anda edasi täpset arvulist infot või kui võrreldavate arvnäitajate suurusjärgud on väga erinevad. Sagedustabelite sisu vastavab reeglina küsimustele: kui suur osa vastajatest vastas nii? Kui paljud valisid teatud vastusevariandi?
Tavalise sagedustabeli koostamise juhend on leitav SIIT. Natukene keerulisema sagedustabeli koostamise VIDEOJUHEND annab ülevaate, kuidas järjestustunnuse "sissetulek" väärtuseid kokku loendada. Nimitunnuse "perekonnaseis" väärtustest kokkuvõtte tegemise ja sagedustabeli järjestamise kahanevas järjekorras VIDEOJUHEND. Paljude erinevate väärtustega tunnuse "vanus" vastuste grupeerimisest annab ülevaate VIDEOJUHEND.

... TEKSTINA, kui kui korraga on vaja esitada vaid üks-kaks arvulist näitajat. Vastajate vastustest ülevaate andmisel arvestatakse ka 100 reeglit, kus alla saja vastaja korral esitatakse vastuste esinemissagedused ja protsendid vajadusel koos. Üle saja vastaja puhul piisab vaid protsentuaalse jaotuse esitamisest.
Kirjeldavate arvnäitajate arvutamisel ja tõlgandamise JUHEND, väike TEST teadmiste kontrollimiseks ning põhjalikum ENESEKONTROLLITEST.

... DIAGRAMMINA, kui soovitakse eelkõige anda kiiret ülevaadet üldtendentsi(de)st ja suundumus(te)st.
Kui andmed moodustavad terviku, kasutatakse andmetest ülevaate andmiseks SEKTORDIAGRAMMI. Erinevuste esitamiseks sobib TULPDIAGRAMM. Intervalltunnuse korral, millel on palju erinevaid arvulisi väärtuseid, koondatakse väärtused gruppidesse (histogrammi idee). NÄIDE, kuidas teha histogrammi intervalltunnuse "vanus" väärtustest. Teine NÄIDE, kuidas koostada histogrammi gruppide lõikes.
Diagrammide koostamine programmis MS Excel 2007: TULPDIAGRAMM, SEKTORDIAGRAMM, HISTOGRAMM.

Gruppide võrdlemisel tuleb mõelda, kas sõltuva tunnuse väärtustest saab arvutada keskväärtust või mitte. Vastavalt sellele tuleb valida meetod, kuidas võrdlus läbi viia. JUHEND materjali iseseisvaks omandamiseks.

Korrelatsioonanalüüs annab ülevaate kahe tunnuse vahelisest seosest. Enne seose arvutamist tuleb valida tunnustele sobiv KORRELATSIOONIKORDAJA. Kontrolli NÄITE põhjal, kuidas õiget kordajat valida. Pikem JUHEND, kuidas korrelatsioonikordajat arvutada ning saadud tulemusi tõlgendada.



Tallinna Ülikool, Digitehnoloogiate Instituut, Kairi Osula