Üldistav statistika pakub meetodeid mittevaadeldud objektide kohta üldistuste tegemiseks


Olulisustestide eesmärk on valimis esineva erinevuse üldistamine üldkogumile. Selleks tuleb:
1. anda ülevaade kogutud andmetest e valimist. Selleks kasutatakse erinevaid kirjeldava statistika meetode (tabelid, diagrammid, kirjeldavad arvnäitajad). Analüüsi tulemusena märkame/leiame midagi "huvitavat" (nt erinevuse/seose gruppide vastuste vahel) ning küsime "Kas me saame saadud erinevust/seost üldistada laiemale objektide hulgale e üldkogumile?"
2. üldistamiseks tuleb esmalt vastavalt küsimusest (erinevus/seos) ja andmetüübist valida õige olulisustest: t-test, ANOVA, hii-ruut test, U-test, märgitest vms
3. enne testi läbiviimist tuleb kontrollida, kas testi eeldused/tingimused (kui testil on eelduseid) on täidetud?
4. olulisustesti loogika kohaselt vaadeldakse testimisel kahte olukorda: Ho: erinevust ei saa üldistada; H1: erinevust saab üldistada. Üldistava statistika meetodite rakendamisel on oluline hinnata võimaliku vea suurust (olulisusnivoo), seda tähistatakse alfaga (a) ning see näitab, mitmel juhul sajast võib testimise tulemusena tehtav järeldus olla vale.
5. testi läbiviimiseks kasutatakse sobivat andmeanalüüsitarkvara ning järeldus tehakse olulisustõenäosuse ja olulisusnivoo võrdlemisel järgmiselt: kui arvutatud olulisustõenäosus (p) on väiksem kui meie valitud olulisusnivoo (a), oleme tõestanud H1 e võime erinevust üldistada üldkogumile. Kui aga olulisustõenäosus (p) on suurem kui olulisusnivoo (a), jääme Ho juurde ja üldkogumile valimist saadud erinevust üldistada ei saa. KONTROLLI, kas oskad teha õiget järeldust?
6. uurimistöö raportisse kirjutatakse vaid kompaktne järeldus, testimise protsessi (ka hüpoteese) ei kirjeldata.
Olulisustestimise protsessi LÜHIKONSPEKT.

T-test võrdleb kahe tunnuse/üldkogumi keskväärtuseid. LEIA näidete seast korrektsed t-testi ülesanded.
T-testis jagataks valimid sõltuvateks (kas kahe tunnuse keskväärtused on statistiliselt oluliselt erinevad) ja sõltumatuteks (kas kahe üldkogumi/grupi keskväärtused on statistiliselt oluliselt erinevad). ENESEKONTROLLITEST sõltuvate ja sõltumatute valimite määramise peale.
Vaata videojuhendeid, kuidas t-testi SPSS programmis läbi viia ja saadud tulemusi tõlgendada.
... Sõltuvate valimite t-testi VIDEO.
... Põhjalik VIDEOJUHEND, kuidas sõltumatute valimite t-testi teha.
... Lühike sõltumatute valimite t-testi läbiviimise VIDEO.
... T-testi videojuhendites oli kasutusel SPSS-i andmestik.

Suvepraktika raames, IT eriala üliõpilaste poolt koostatud sõltumatute valimite t-testi KALKULAATOR.
T-testi korral efekti suuruse (Coheini d) arvutamise KALKULAATOR.
T-jaotuse täiendkvantiilide TABEL
Üliõpilaste koostatud T-testi juhendite ÜLEVAADE
Lisamaterjalid t-testi teema kohta: The T-test: Web Center for Social Research Methods. Two Sample Tests: Integrative Statistics for the Social and Behavioral Sciences (Renee R. Ha, James C. Ha). Testing Hypotheses: Essentials of Social Statistics for a Diverse Society (Anna Leon-Guerrero, Chava Frankfort-Nachmias).
T-testi läbiviimine Excelis. Sõltuvate valimite t-testi JUHEND, sõltumatute valimite t -testi JUHEND. Harjutamiseks töö ja sissetuleku teemaline andmestik SPSS failina ning Exceli failina.

Dispersioonanalüüs sobib kahe ja enama üldkogumi keskväärtuste võrdlemiseks.
... dispersioonanalüüsi juhendites kasutatud ANDMESTIK, selle tutvustus ja ANOVA PÕHIETAPID.
... videojuhend, kuidas viia läbi dispersioonanalüüsi (tingimus täidetud, tulemuses jääme Ho juurde) ja videojuhendi juurde kuuluvad SLAIDID.
... videojuhend, kuidas teha dispersioonanalüüsi (tingimus täidetud, tulemuses tõestame H1 + PostHoc test) ja videojuhendi juurde kuuluvad SLAIDID.
... videojuhend, kuidas teha dispersioonanalüüsi (tingimus ei ole täidetud, Kruskal-Wallise test) ja videojuhendi juurde kuuluvad SLAIDID.
Loe lisaks K.Niglase kirjutatud LOENGUKONSPEKTI ning M. Haldna DISPERSIOONANALÜÜSI konspekti.

Hii-ruut testi läbiviimise VIDEOJUHEND.


Mõned harjutused üldistava statistika teemade harjutamiseks. TEE KINDLAKS, kas test on parameetriline (PAR) või mitteparameetriline (MPAR). OTSUSTA, milises olukorras, millist testi kasutada. VALI, millise testiga antud näiteülesandeid lahendada.

Näited, kuidas kasutada erinevaid üldistava statistika teste informaatika- ja psühholoogia alastes magistritöödes.

Loe lisaks K.Niglase kokkuvõtet "Vead ja täpsus statistikas" ning A. Veelmaa ülevaadet normaaljaotusest.



Tallinna Ülikool, Digitehnoloogiate Instituut, Kairi Osula