Kultuur

Mait Agu 70. sünniaastapäeva tähistamisele pannakse pidulik punkt

1. oktoobril toimub Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis Mait Agu juubeliaasta lõpusündmus. Koreograafia õppekava pakub tagasivaadet aasta vältel toimunud sündmustele, mis juhtisid tähelepanu, kui suurel määral on Eesti tantsumaailma korüfee Mait Agu mõjutanud ja muutnud omal ajal nii valdkonda kui ühiskonda üldiselt.

tants

Juubeliaasta üks eestvedajatest ja koreograafia õppekavade juht Oksana Tralla tõi välja, et aasta sisse on mahtunud nii esinemised, videointervjuude ja lühiportreefilmide loomine, teemaõhtud kui näitused. Ta tõi välja, et Mait Agu on tekitanud ligi 40 aastat kestva valdkondliku lainetuse, mille mõju said praegused tudengid kogeda just tänu tehtud sammudele ning nende muutustega seonduvate inimestega kohtumistele. “See oli võimas kogemus ning järelkaja on veel alles ees,” lausus Tralla.

“Ta oli fenomenaalne inimene, kes on olnud enamiku hetkel Eestis tegevate tantsukunstnike õpetaja, juhendaja või muudmoodi mõjutaja.” lausub Tralla. Ühtlasti toob Tralla välja, et Mait Agu on olnud kui ühendav jõud, kes toob isegi täna kokku inimesed ja organisatsioonid, et luua praegustele üliõpilastele pinnas ja võimalus oma professionaalse teekonna leidmiseks. Aprillis avanes tudengitel võimalus üles astuda rahvusvahelise tantsupäeva galal Rahvusooperis Estonia enda loodud tantsukompositsiooniga "Ma tulin kohale. Pühendusega Mait Agule." ja seda tunnustatud tantsijate võrdväärsete partneritena.

Mait Agu juubeliaasta puhuks lõid sündmuste eestvedajad projekti, mis kannab nime Mait Agu suur ELU (erialasid lõimiv uuendus). Projekti on partneritena kaasatud lisaks ülikooli erinevate õppeakva tudengitele ka Eesti tantsuvaldkonnas toimetavad organisatsioonid Eesti Tantsuhuvihariduse Liit, Eesti Tantsukunsti- ja Tantsuhariduse Liit, Eesti Tantsuagentuur, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Eesti Rahvusballett, Tallinna Balletikool, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Teater Vanemuine, Tantsupeomuuseum ning Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja.

Mait Agu suure ELU projekti lõpuüritusel selguvad ka tänavused Mait Agu nimelise tantsupreemia pälvijad. Preemia antakse välja 24. korda ja on loodud eesmärgiga toetada andekaid tudengeid ning tantsuloojaid. Preemia antakse üliõpilasele, vilistlasele või loomingulisele kollektiivile, kes on  silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös ning võtnud osa erinevatest tantsualastest projektidest. Preemia väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakunsti sihtkapital.

2021. aastal oleks tuntud koreograaf, tantsuõpetaja, mitme noorte- ja üldtantsupeo üldjuht ning professionaalsele tantsualasele kõrgharidusele alusepanija Mait Agu (1951–1998) tähistanud oma 70. juubelit.

Sündmuste eestvedajad on TLÜ BFM-i koreograafia õppekavade kuraator Oksana Tralla ning projektijuhid Indrek Kornel ja Maria Uppin-Sarv.