Mis on paradigma?

Oxford Advanced Learners Dictionary annab paradigma mõistele kaks põhitähendust:

a) ühe sõna võimalike erivormide täielik loetelu ja

b) millegi käsitlemise mudel või muster millegi jäljendamiseks.

Uus "Eesti keele sõnaraamat" (1999) annab järgmise definitsiooni:

" Paradigma on sõna muutevormistik; teadusloos: püsiv ja üldtunnustatud mõistete, seaduste ja meetodite süsteem, millel rajaneb uurimine ja õpetamine".


Anthony Giddens

Näiteks

Hirsijärvi ja Huttunen (1982, lk. 142; Hirsijärvi ja Huttunen, 2005, lk. 177) väidavad, et ühe teaduse alal domineerivat uurimissuunda koos vastavate soovituste ja normidega nimetatakse paradigmaks. Eriti murrangulistel aegadel esineb paradigmadevahelist poleemikat. Sel juhul ei järgi kõik uurijad enam üldist paradigmat ja võimutseva suuna kõrvale tekib uusi konkureerivaid paradigmasid (Hirsijärvi ja Huttunen, 2005, lk. 177).

Kuna terminil "paradigma" on palju erinevaid tähendusi, üritavad mitmed teadlased mitte kasutada paradigma mõistet.

Anthony Giddens (1989) eelistab kasutada paradigma asemel sõna "perspektiiv", Hans Gadamer (1976) sõna "traditsioonid" ja Brenda Dervin (1991) sõna analytics kui nad viitavad uurimisstrateegia lähtekohtadele.

Paljud uurijad eelistavad kasutada ka sõna approach, mis eesti keeles võiks olla käsitus. Vaatamata sellele, et tihtipeale kasutatakse terminit paradigma erinevas tähenduses, leiab Case (2002), et info hankimise uuringute kontekstis on see oluline mõiste.

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2010