Infoteaduse definitsioon: Borko ja Järvelin

Aegade jooksul on esitatud erinevaid infoteaduse definitsioone. Vaatamata erinevatele definitsioonidele rõhutatakse seda, et infoteadus on teadus informatsiooni kogumisest, organiseerimisest, säilitamisest, otsingust ja levitamisest. Selline definitsioon on olnud küllalt püsiv viimase 40 aasta jooksul.

1968.aastal kui Ameerika Dokumentatsiooni Instituut (American Documentation Institute) muutis oma nime Ameerika Infoteaduste Ühinguks (American Society for Information Science) kirjutas Harold Borko essee, mis püüdis defineerida infoteadust (Borko, 1968, lk. 3). Borko kirjutab:

"Infoteadus on distsipliin, mis uurib infokäitumist ja informatsiooni omadusi ning seda, mis juhib infovooge ning vahendeid infotöötluseks tagamaks optimaalne juurdepääs informatsioonile ja informatsiooni kasutamine. Infoteadus on seotud teadmistega informatsiooni loomisest, kogumisest, korraldusest, säilitamisest, otsingust, tõlgendamisest, edastamisest, teisenemisest ja kasutamisest. Infoteadus uurib infoesitust nii loomulikes kui tehissüsteemides, koodide kasutamist efektiivseks teabeülekandeks, infotöötlusvahendeid ja tehnikat nagu arvutid ja nende programmeerimissüsteemid. Infoteadus on interdistsiplinaarne teadus, mis on kujunenud ja seotud selliste teadusharudega nagu matemaatika, loogika, lingvistika, psühholoogia, arvutitehnoloogia, graafika, kommunikatsiooniteadused, raamatukoguteadus, juhtimisteadused ja teised valdkonnad. Infoteadus omab nii teoreetilist kui rakenduslikku komponenti. Viimane aitab kaasa teenuste ja produktide arengule".

 

Tampere Ülikooli infoteaduste osakonna professor Kalervo Järvelin on sõnastanud järgmise infoteaduse definitsiooni:

"Infoteadus on teadus informatsiooni (eelkõige salvestatud informatsiooni) edastamisest infoloojatelt infotarbijatele. Eesmärgiks on luua käsitlus organisatsioonide ja üksikisikute infokeskkonnast, infovajadusest, infohankimisviisidest ja inforessursside organiseerimisest sellisel kujul, et see võimaldaks soovitud informatsiooni kiire kättesaamise" (Järvelin, 1995).

"Informaatiotutkimus tarkastele informaation (ensisijaisesti tallennetun informaation) välittymistä tuottajien ja käyttäjien välillä. Sen tarkoituksena on luoda käsitys yhteisöjen ja yksilöiden informaatioympäristöstä, informaation tarpeista ja hankintatavoista sekä tietoresurssien organisoinnista siten, että se mahdollista halutun informaation käyttöön saamisen" (Järvelin, 1995).

Kalervo Järvelin


 

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2009