Infoteaduse määratlus TLÜ Infoteaduste Instituudis

Tallinna Ülikooli Infoteaduste Instituudi uurijad leiavad, et infoteadusel on käesoleval ajal suurim ühisosa sotsiaalteadustega ja seda järgnevatel põhjustel:
  • Infoteaduste alaseid tuumikväljaandeid kajastab Social Science Citation Index. Näiteks:
  • Journal of an American Society for Information Science and Technology,
  • Journal of Information Science,
  • Journal of Documentation,
  • Journal of Librarianship and Information Science,
  • Library & Information Science Research,
  • Journal of Academic Librarianship,
  • Library Trends jt.
  • Infoteadused kasutavad sotsiaalteadustes rakendatavaid uurimismeetodeid ja teooriaid. Näiteks:
  • Bandura sotsiaalse õppimise teooria,
  • Dunni'i ja Granovetteri sotsiaalsete võrkude teooria,
  • Rogersi innovatsiooni hajuvuse teooria,
  • Foucault'i teadmiste ja võimu diskursus,
  • Folkmani stressi ja toimetuleku teooria jt.
  • Infoteaduse eriala tunnustatud uurijad Tom Wilson (Ühendkuningriigid), Peter Ingwersen (Taani), Kalervo Järvelin (Soome), Nicholas Belkin (Ameerika Ühendriigid) jt käsitlevad infoteadusi sotsiaalteadustena.
  • Tähelepanuväärne osa infoteaduse õppekavasid on tugevalt sotsiaalteadusliku suunitlusega: sotsiaalteaduste valdkonnaained on tihedalt seotud erialaainetes käsitletavaga ja sotsiaalsete pädevuste arendamine moodustab olulise osa õppekavades.Maailmakogemusest tulenevalt kuuluvad sellise suunitlusega õppekavad (infosisu, infosüsteemid, inimesed ja organisatsioonid) ja teadustegevus sotsiaalteaduste valdkonda.

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2009