Infoteaduse intellektuaalne struktuur

Tefco Saracevic (2009) toob esile infoteaduse 2 peamist orientatsiooni:

  • Suund, mis on seotud üksikisiku ja ühiskonna infovajaduse ja -kasutamisega
  • Suund, mis on seotud spetsiifiliste informatsioonitehnikate, -süsteemide ja -tehnoloogiatega, et infovajadust rahuldada ja tagada informatsiooni tõhus organiseerimine ja otsing. Seda suunda nimetatakse information retrieval.
Ta väidab, et neid kahte põhisuunda võib eristada alates infoteaduse kujunemise algusaastatest: suund, mis tegeleb infovajaduse ja laiemalt üksikisiku infokäitumisega ning suund, mis tegeleb infootsingu tehnikate ja süsteemidega.

Saracevic esitab kolm näidet illustreerimaks infoteaduse intellektuaalset struktuuri:

  1. Esimene näide on eelpoolmainitud 1958.aastal toimunud Rahvusvahelise Teadusliku Informatsiooni konverentsi (International Conference on Scientific Information) toimetistes avaldatud publikatsioonide teemade analüüs;
  2. Teine on bibliomeetria valdkonda kuuluv analüüs, mis kaardistas infoteaduse aastatel 1972-1995 (White ja McCain, 1998).
  3. Kolmas on eelnevale sarnane uuring, mis kaardistas infoteaduse peamised uurimisvaldkonnad aastatel 1972-1995 (Zhao ja Strotmann, 2008).

1958.aasta toimetiste põhjal kaardistati infoteaduse intellektuaalne struktuur 1950ndate aastate lõpul. Kerkis esile 7 põhivaldkonda:

  1. Teadlaste kirjanduse ja infoteenuste vajadused
  2. Indekseerimis- ja refereerimisteenuste funktsioneerimine ja efektiivsus
  3. Lühikokkuvõtete, monograafiate ja spetsialiseeritud keskuste efektiivsus. Kaasaegsed suunad ja uued tehnikad ning teenuste tüübid.
  4. Informatsiooni organiseerimine säilitamiseks ja otsinguks. Olemasolevate süsteemide iseloomulike omaduste võrdlus.
  5. Informatsiooni organiseerimine säilitamiseks ja retrospektiivseks otsinguks. Intellektuaalsed probleemid ja uute süsteemide loomiseks vajalike vahendite analüüs.
  6. Informatsiooni organiseerimine säilitamiseks ja retrospektiivseks otsinguks. Üldise teooria võimalikkus.
  7. Valitsuse, erialaühingute, ülikoolide ja tööstuse kohustused infoteenuste ja -uuringute täiustamiseks.

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License

Sirje Virkus, Tallinna Ülikool, 2009