3.3. Määrused

iDevice ikoon Võistlusmäärused

Võrkpalli mänguväljaku suurus on 18 x 9 meetrit. Keskjoon jagab väljaku kaheks ruuduks. Ründejoon asub 3m kaugusel keskjoonest. Võrkpalli võrk on 9,5m pikk ja 1m lai. Võrgu äärtes on 1,8m pikksed painduvad antennid. Meeste võrgu kõrgus on 2,43m ja naistel 2,24m.

Väljak on jaotatud mõtteliselt kuueks tsooniks - tsoon 1 - taga paremal, tsoon 2 - ees paremal, tsoon 3 - ees keskel, tsoon 4 - ees vasakul, tsoon 5 - taga vasakul ja tsoon 6 - tega keskel.

Väljakul on korraga 6 mängijat ühest võistkonnast, kes asuvad kindlates tsoonides. Tsoonides 4, 3 ja 2 on eesliini mängijad ja tsoonides 5, 6 ja 1 tagaliini mängijad. Iga kord kui saadakse pallinguõigus, liiguvad kõik mängijad ühe koha võrra edasi. Tagaliinis asuvad mängijad peavad rünnakul hüppama üles ründejoone tagant ja nad ei tohi rünnata hüppelt eesliinis võrgust kõrgemal olevat palli. Rolli järgi väljakul jaotatakse mängijad alljärgnevalt:

sidemängijad ehk tõstjad, kelle ülesanne on teise palli tõstmine

• ründemängijad ehk lööjad, kelle ülesanne on ründelöögi sooritamine
  • kaitsemängija ehk libero, kelle ülesandeks on pallingu vastuvõtt ja kaitsemäng.

Mängu käiku juhtib kohtunike brigaad, kuhu kuuluvad esimene kohtunik (asub kohtunike pukil, tema otsused on lõplikud), teine kohtunik (paikneb esimese kohtuniku vastas võrguposti juures ja abistab esimest kohtunikku), neli/kaks piirikohtunikku (seisavad vabaalas väljaku nurkades ja jälgivad piire) ja kohtunik - sekretär (istub laua taga ja täidab võistlusprotokolli).

Mängu võitmiseks on vaja võita kolm geimi. Geim mängitakse 25 punktini ja otsustav geim 15 - ni kahepunktise vahega. Iga viga on punkt ja punkti saab võistkond, kes viga ei teinud. Igas geimis võib võistkond teha kuni kuus vahetust. Korraga võib vahetada üht või mitut mängijat.

Pall pannakse mängu pallinguga e. serviga ja selleks on aega 8 sekundit pärast kohtuniku vilet. Tagasi lüües ei tohi palli üle kolme korra puudutada (vastase ründelöögi sulustamist puuteks ei loeta). Palli mängitakse seni, kuni see puudutab väljakut, läheb auti või eksitakse reeglite vastu - soe pall, võrgu puudutamine kehaga jne. Kui pall puudutab mängu käigus antenni, siis loetakse seda veaks ja pall lähev vastasvõistkonnale.

Vastase pallingut ei tohi sulustada. Vastase väljakupoolel sulustades võib palli puudutada vaid siis, kui sellega ei segata vastasmängija mängu ega käsi.