4. Võistlusjuhend

iDevice ikoon

Võistlusjuhendi koostamine on iga ametliku võistluse organiseerimise ja läbiviimise aluseks. Alljärgnevalt toome välja põhipunktid, mis peavad olema kajastatud igas juhendis. Tuleb meeles pidada, et mida tähtsam on võistlus, seda üksikasjalikumalt on fikseeritud kõik võistlusega seonduv. Näit. Eesti Naiste Meistriliiga 2010/2011. aasta korvpalli juhend on lahti kirjutatud 28 leheküljel, kus on sätestatud 14 pea- ja 51 alapunkti.

Esmalt tuleb juhendi koostamisel kirja panna võistluse nimi ja spordiala. Võtame näiteks Tallinna Ülikooli 2011 .aasta meistrivõistlused korvpallis.

1. Võistluse eesmärk ja ülesanne - tuleb lahti kirjutada, mis on võistluste eesmärk ja ülesanded. Antud näite puhul - selgitada TLÜ 2011.a. parimad korvpallimeeskonnad. Ülesandeks võib olla korvpalli arendamine ja propageerimine TLÜ üliõpilaskonna seas, meisterlikkuse tõstmine, spordiharrastuse aktiviseerimine läbi korvpalli mängimise jne.

2. Aeg ja koht - millal ja kus täpselt võistlused toimuvad. Võistluspaiga aadress, telefoni numbrid, meili aadress jne.

3. Juhtimine - missugune organisatsioon on peakorraldaja, kes teda esindab ja kelle poole pöörduda küsimuste kerkimisel. Konkreetse isiku/te kontaktandmed (aadress,telefoni numbrid,meili aadress).

4. Osavõtjad - selgitatakse, kellel ja missugustel tingimustel lubatakse osaleda (vanus, tase jne.). Meie näite puhul üliõpilased/doktorandid/õppejõud jne.

5. Võistluste süsteem - selgitatakse täpselt antud võistlustel rakendatavat süsteemi ja täpsustatakse vajadusel tingimusi ( mängu ajaline kestvus,parem mitmest geimist jne.)

6. Paremusjärjestuse selgitamine - see on juhendi üks olulisemaid punkte, sest siin selgitatakse, kuidas hinnatakse võitu, kaotust ja võistlustest loobumist. Seejärel käsitletakse paremusjärjestuse määramist olukorras, kus kaks, kolm või enam võistkonda saavad ühe palju punkte.

7. Autasustamine - märgitakse ära missuguste auhindadega (karikas, diplom jm) paremaid võistkondi ja nende mängijaid autasustatakse. Tavaliselt on fikseeritud ka autasustatavate (treenerid,mängijad,abipersonal) arv.

8. Majandamine - tuuakse välja, missugused kulutused tuleb võistlustest osavõtu korral tasuda ja mis kuupäevaks.

9.
Registreerimine - fikseeritakse, mis kuupäevaks täpsel, mis vormis tuleb esitada võistkonna ja mängijate nimeline ülesandmine. Selgitatakse, kas pikemalt kestva võistluse käigus on võimalik teha lisaregistreerimisi ja mis tingimustel see toimub jm.

10. Üleskerkinud küsimuste lahendamine - määratakse ära, kes lahendab võistluste organiseerime ja läbiviimise käigus üleskerkinud küsimused ja missugused on tingimused nende esitamiseks ja lahendamiseks (näit. protesti esitamine, tagatismaks, selle tagastamise/mittetagastamise tingimused).

Lisaks eeltoodule võib juhendis olla veel ka täiendavaid punkte. Üldjuhul kehtib madalamal tasemel korraldatavatel võistlustel põhimõte - mida lühem juhend, seda parem. Kõige olulisemad punktid eespool esitatud juhendi koostamise näidises on 4, 5 ja 6. Võimalike üleskerkivate probleemide ennetamist silmas pidades peavad need olema sõnastatud täpselt ja kõigile üheselt mõistetavalt.