Skip navigation

Külmetumine reisil

Lennates kaugele soojale maale võib reisiärevus olla nii suur, et läbimõtlematult reisikohvrit pakkides jäetakse sealt või käsipagasist välja mõned soojemad riided. Võib tunduda, et neid riideid polegi soojal maal vaja. Kauge maa ja selle kliima võivad aga samuti üllatada.
  • Võta kaasa lennukisse juba mõni riideese, mis aitab sind jaheda õhukonditsioneeri korral. Esimese külmetumise võibki mõni reisija saada juba lennukis.
  • Päikese loojumisega on õhtud soojades maades sageli jahedad.
  • Mõtle läbi ja võta kaasa erinevaid riideid, mida üksteise peale panna saab ning mis on mõnusad ekskursioonidele kaasa võtta. Näiteks minnes ekskursioonile karstikoopasse tuleb arvestada, et sealne temperatuur jääb tavaliselt alla +10 kraadi, jääkoopas on ca. 0 kraadi. Sellisel temperatuuril tunnike lühikestes pükstes, garanteerib teile korraliku külmetuse, kui mitte kopsupõletiku. Sama lugu on mägedesse minekuga. Sageli sõidetakse tõstukitega mäetippudesse, et imetleda sealt avanevaid kauneid vaateid (Alpid, Tatrad). Kui autoga orgu jõudes on õues mõnus päikesevõtu ilm, siis tõstukiga 1500-2000 meetrit kõrgemale tõustes võite oru temperatuurist lahutada kuni paarkümmend kraadi.
  • Tuul suurendab külmatunnet.
  • Olles päeval päikest võtnud, on keha/nahk tundlik ja reisija võib õhtul kogeda külmatunnet. Selleks puhuks on õhtusöögile hea kohvrist kaasa võtta mõni paksem/pikem riideese.
  • Üks võimalus külmetumiseks reisil on õhukonditsioneerid kas hotellides või sõidukites. Õhuringlust autos ei tasu kunagi reguleerida väga külma temperatuuri peale. Paras oleks kuni viis kraadi õhusoojusest jahedam (väga suure kuumaga ka veidi rohkem). Suure temperatuurivahega autosse sisse ja autost välja minnes võib väga kergesti külmetuda.
  • Vahel võib külmetuda ka hotellitoas oleva õhukonditsioneeri reguleerimisel liiga palju madalamatele kraadidele kui sinu organism seda sooviks. Sageli juhtub see öösiti magades. Mitte reguleerida õhukonditsioneeri alla 20 kraadi. Kui magusa unega öösel magades jahe ei hakka, siis teiseks ohuks on tõusta hommikul juba valusa kurguga või käheda häälega.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0