Teadus

Teadusnädala avab noore helilooja Doris Hallmägi muusikalise uudisteose esmaettekanne

Tallinna Ülikoolis stardib järgmisel esmaspäeval, 21. septembril Teadusnädal, mis seekord on virtuaalne. Avame nädala suurejooneliselt loeng-kontserdiga „Digikaos“, milles kuuleb helilooja Doris Hallmägi uudisteost "Half life". Teose toob esiettekandele Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester dirigent Martin Sildose juhatusel.

sümfooniaorkester

Doris Hallmägi kirjeldab, et teose "Half life" ideealgeks sai ühel ööl nähtud unenägu, millest ärganuna ei suutnud ta mõnda aega vahet teha, kas see juhtus päriselt või mitte. Ja nii hargnes mõte kunagistest arvutimängudest 1990ndatel, mis olid reaalsest elust nii kergesti eristatavad ja mille taustamuusika oli lihtne ja meeldejääv. 

Doris Hallmägi
Doris Hallmägi

Nüüd on virtuaalreaalsuse maailm ja seriaalid nagu “Black Mirror” suutnud luua maailma, sealhulgas arvutimängud, mis sarnaselt helilooja unenäole on reaalsusest eristamatud.

Sellest inspireerituna meenutab teos arengut algelistest arvutimängude muusikast, pisut naiivsest ja naljakast, tänapäevaste eepiliste teemadeni. „Püüan teoses abstraktselt kirjeldada nihestust tavaelu ja mängu vahel. Allikaks võtsin 2D videomängude kujunemise 3D maailmadeks. Temaatikana kasutan ka mängude muusika arengut ajas,“ tutvustab Hallmägi oma teost.

Koos Doris Hallmägi ja Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestriga lööb "Digikaoses" kaasa Tallinna Ülikooli arendusprorektor ja meediapoliitika dotsent Andres Jõesaar, kes mõtestab meid ümbritseva digimaailma erinevaid nurki ning neis peituvaid aardeid ja ohtusid läbi Eesti vanasõnadesse peidetud tarkuste.

Loeng-kontsert „Digikaos“ toimub otseülekandena esmaspäeval, 21. septembril algusega kell 19 ja kestab umbes tund. Otseülekannet näeb nii Tallinna Ülikooli sotsiaalmeediakanalite kui ka kodulehe vahendusel.

digikaos

Doris Hallmägi (1990) lõpetas 2018. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia elektroakustilise loomingu eriala Margo Kõlari käe. Ta on muusikat kirjutanud erinevatele ansamblitele, kooridele ja orkestrile (sh Duo ObSolute, Ensemble L'arsenale, Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambel EMA, Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester, ETV tütarlastekoor jt).

Tallinna Ülikooli Teadusnädal vältab 21. septembrist kuni 25. septembrini. Kõik sündmused toimuvad sel aastal virtuaalselt. Lisaks uudisteose esmaettekandele saab kuulata teadlaste kogemusi ja arvamusi distantsõppest, avastada virtuaalselt Tallinna Ülikooli mäluüksuseid, kuulata „Ekspert eetris“ erisaadet teadlaste rollist ühiskonnas ja avalikkuses. Avame ametlikult ka tehnoloogiaga toetatud õppimise ja õpetamise uurimislabori EDUSPACE. Labori avamisüritus tähistab ühtlasi ka viis aastat kestnud ERA Chair projekti CEITER lõppu.

Tallinna Ülikooli virtuaalse Teadusnädala programm

Loeng-kontsert „Digikaos“