Skip navigation

Ettevõtluspädevuse pädevusvaldkond: äriideede elluviimine

4. Äriideede elluviimine

Äriideede elluviimine hõlmab endas ärivõimaluste avastamist, keskkonna mõistmist ja finantskirjaoskust (vt joonis 6)

äri

Joonis 6. Äriideede elluviimine (Arro et al., 2018)

Ärivõimaluste avastamise ja kasutamise oskus

Oskus leida, luua ning kasutada ära ärivõimalusi, rakendades teadmisi-oskusi turgude toimimisest ja ettevõtluskeskkonnast, äriideede arendamisest, klientide mõistmisest jm.

Ärivõimaluste avastamise ja kasutamise oskuse arengu eelduseks on teadlikkus turust, turualased teadmised, informatsiooni otsimise ja seostamise oskus, teadmised huvipakkuvas valdkonnas toimuva kohta. Ärivõimalusi avastatakse just ettevõtlustegevuses ja neid rakendatakse ettevõtlusprotsessis reaalsetes turutingimustes. Seega on neid oskusi võimalik arendada eelkõige ettevõtlusprotsessis aktiivselt osaledesl ning pädevused arenevad saadud kogemuse kaudu.

Keskkonna mõistmine

Võime orienteeruda keskkonna eri tahkudes ja tasanditel ning analüüsida keskkonna mõju ettevõtlusele jt väärtust loovatele tegevustele.

Ettevõtluskeskkonna mõistmine eeldab teadmisi keskkonna eri tahkudest (nt poliitiline, sotsiaalne, majanduslik, tehnoloogiline ja ökoloogiline) ja seda erinevatel tasanditel (nt kohalik, riigi, globaalne) ning analüüsida keskkonna mõju väärtustloovatele tegevustele.

Finantskirjaoskus ehk rahatarkus (financial literacy)

Finantsalased oskused ja teadmised, sh tulude-kulude mõistmine, eelarvestamine, võimekus kaasata kapitali, majandusprobleemide analüüsimine jm.

Rahatarkuse all mõeldakse rahaasjades arukate otsuste tegemiseks vajalikke teadmisi, oskusi ja hoiakuid ning nendele tuginev käitumist. Rahatarkust võib käsitelda kui rahaasjade ja nendega seotud riskide teadmist ja mõistmist ning motivatsiooni ja kindlust neid teadmisi erinevates olukordades hästi kasutada. See hõlmab rahaliste kohustustega hakkamasaamise, rahaasjade jälgimise, eelarve pidamise, rahaasjade planeerimise, finantsteenuste teadliku valimise oskusi ning informeeritus pakutavatest finantsteenustest, majandusolukorrast, abi ja nõu saamise võimalustest. Finantsalased teadmisi ja oskusi on käsitletud ka kui oskust mõista finantsaruannete ja eelarvete sisu, et planeerida tuleviku tegevusi.

Aruteluküsimus

Arutlege, kuidas saab luua õpisituatsioone, mis võimladaks arendada äriideede elluviimise pädevusvaldkonna alapädevusi.