Skip navigation

Krooniline väsimuse sündroom

Alates 1988. aastast on eraldi haigusena diagnoositud CFSi ehk kroonilise väsimuse sündroomi, millega sageli kaasneb madal vererõhk. Haigus esineb umbes 400 inimesel sajast tuhandest. Seega peaks Eestis olema ligi 6000 CFSi põdejat. Kahjuks jääb aga see haigus tihti diagnoosimata ning ravimata. Eriti tähelepanelik peaks olema laste ja üleminekueas naiste puhul – kiputakse esimesi neist ju kaeblemise korral koolilaiskuses ja teisi liigses tundlikkuses ja oma tervise pärast muretsemises süüdistama.

Kroonilise väsimuse sündroomi sümptomid on

  • madal vererõhk,
  • pidev väsimus,
  • unisus,
  • peapööritus,
  • lihasevalud.
Laste puhul võib ju tõesti ka koolilaiskust kahtlustada, kuid siiski tuleks nende kaebustele tähelepanu pöörata. Lapsi ei maksa hurjutada, vaid neile tuleb eneseusku sisendada, neid liikuma õhutada.

Miks CFS tekib, seda veel täpselt ei teata. See võib olla põhjustatud kas viirusest, bakteritest, geneetilisest eelsoodumusest või keskkonna mõjutustest. Uurimuste käigus on selgunud, et näiteks antidepressandid ja B12-vitamiin sel puhul abi ei anna, kuid näiteks rosmariinipreparaadid on suutnud CFSi sümptomeid leevendada.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0