Skip navigation

Tekke põhjused

Erinevatel insuldi vormidel on mõnevõrra erinevad tekkepõhjused:

1. Ajuinfarkt ehk isheemiline insult

Tekib veresoone ummistuse tulemusel. Sageli on selle põhjuseks nn.veresoonte lupjumine e. ateroskleroos, mille tekkimist soodustavad suitsetamine, suhkrutõbi, kõrge vererõhk, kõrge kolesterooli sisaldus veres, vanus. Ajuinfarkti puhul võib veresoone sulgeda ka embol (veresoont ummistav võõrkeha, mis koosneb tavaliselt verehüüvetest või veresoone seinast vabanenud aterosklerootilistest naastudest). Embolid pärinevad südamest, kui inimene põeb mõnda südamehaigust, või ka kaela suurtest arteritest.

2. Ajusisene verevalandus

Ajuarteri lõhkemisel tekib ajusisene verejooks, mis kutsub esile ajukahjustuse verevalumi ja seda ümbritseva turse tõttu. Riskiteguriks on sageli kõrge vererõhk.

3. Subarahnoidaalne verevalandus

Veresoon lõhkeb kohas, kus juba esineb ajuarteri seina kaasasündinud kotjas väljasopistis ehk aneurüsm. Veri pääseb ajukestade vahele, raskemal juhul surub läbi ka ajukoesse. Sellele seisundile iseloomulikke sümptomeid (äkki tekkinud väga tugev peavalu, teadvushäire) suudavad arstid teistest insuldi liikidest üldiselt kiiresti eristada.

Üldiselt seostatakse insuldi tekkimist ebatervisliku eluviisi ja toitumise ning vanusega. Insuldi kordumise riski tõttu tuleks insulti läbipõdenul muuta oma elulaadi (piirata alkoholi tarbimist, lõpetada suitsetamine, jälgida kehakaalu, tegeleda tervisespordiga). Insulti seostatakse ka kõrge vererõhu, suure kolesterooli sisaldusega veres ja elukeskkonnaga. Arvatakse, et on olemas ka seos insuldi ja suhkruhaiguse vahel. Haigus tabab valdavalt vanemaealisi.

Teadlased tegid kindlaks (klikka)  kümme faktorit, mis põhjustavad 90 protsenti insuldijuhtumitest.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0