Ajaloo eriala läbi tudengi silmade: lisaks põnevale koolitööle korraldatakse ülikoolis vahvaid üritusi
Kas oled mõelnud, milline näeb välja ajaloo (BA) eriala ning mida seal täpsemalt õpitakse? Kui pikad on tegelikult nende koolipäevad ja kas jääb aega ka vaba aja veetmiseks? Millistel üritustel käiakse? Kui jah, siis loe meie blogi edasi, sest ajaloo eriala esimese õppeaasta tudeng Karl Theodor Grigor jagab oma kogemusi ja avab telgitaguseid.
Mina valisin ajaloo, kuna see on minu lemmikaine olnud juba aastaid. Esimesed mälestused on umbes 12-aastaselt, kui lugesin entsüklopeediast ajaloolisi fakte. Sellest sai ka mingil määral minu hobi ning hakkasin fakte pähe õppima. Sellest kujunes ajaloo olümpiaadidel osalemine ja kahe põhikooli taseme uurimistöö kirjutamine. Gümnaasiumis sai eriti selgeks, et ajalugu on minu eriala, kuna olin klassi parim.
Sisseastumise polnud väga raske. Kui korrata oma olemasolevaid teadmisi enne eksameid, on kirjalikul teooria testil 90% või kõrgema tulemuse saavutamine lihtne. Kuid soovitan väga kõvasti harjutada inglise keelt, kuna see on kirjaliku eksami osa ning tase on (minule näiliselt) rahvusvahelisel C-tasemel. Kuna mina ise olen saavutanud C2 Cambridge'i rahvusvahelise inglise keele eksami tulemustel, oli mulle inglise keele osa lihtsam. Samuti tasub läbi mõelda osa vastuseid vestluseks - näiteks, mis on sinu tulevikuplaanid ning mida sa ülikoolist ootad. Minu jaoks oli ülikooli ootused hägused, mille tõttu kaotasin mõned punktid, kuid kindlad tulevikuplaanid ja avatud suhtumine tõi punkte juurde, sest nähti ära, et olen väga motiveeritud õppima.
Koolielu on põnev
Ülikooli õpingute poolest ei ole ajalugu esimesel aastal väga intensiivne, hästi üldised ained, milles vaja kohal käia. Kuid kodutööde maht on see-eest samaväärne loengute mahule. Esimesel aastal õpid Põhjamaade ja antiikkultuuride ajalugu, kesk-ja varauusaega, Vene ajalugu, erialast keelt (saksa või vene keelt, mina valisin saksa keele), kuidas ajalugu uurida ja selle meetodeid, kuidas akadeemiliselt kirjutada ning üleülikoolilisi aineid nagu näiteks Suured Küsimused ja Hilis- ja Postsotsialismi ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus).
Samuti tehakse palju rühmatöid, mis üldainetes on tavaliselt erinevate erialade tudengitega (alates erinevate keelte õpilastest ja antropoloogidest lõpetades sotsiaal- ja ühiskonnateaduste tudengitega) koostöö kursuse lõpetamiseks. Minu rühmatööd esimesel aastal olid Suurte Küsimuste projekt “Jalakäijate turvalisus Tallinna tänavatel” ning Hilis- ja Postsotsialismi ELU projekt “Sinimustvalge kui keelatud sümboolika esilekerkimine Nõukogude võimu lõpus”.
TLÜ ajalugu oli õige valik
Mina olen väga rahul, ained väga põnevad ning nauditavad. Kuna ma olen Tartust pärit, siis olen õnneks leidnud endale uusi sõpru, kellega on väga tore koos õppida ja ka linnas käia, sest lisaks koolitööle korraldatakse ülikoolis vahvaid üritusi, kus on võimalik kohtuda uute inimestega. Näiteks Vabariigi aastapäeva filmiõhtu, ajalooklubi Tempuse teemaõhtud, üliõpilasnõukogu motivatsiooniüritused ja mänguõhtud.
Miks ma valisin just Tallinna Ülikooli, kuigi oleksin võinud Tartu jääda? Tuleb välja, et Tallinna Ülikoolis on tudengitel suurem roll ülikooli administratiivsetes ülesannetes ning soojalt soovitan nendest osa võtta. Mina võtan osa üliõpilasnõukogust (tuntud kui TÜHI ÜN), ajaloolaste klubist Tempus ja ülikooli komisjonidest, nagu näiteks atesteerimiskomisjon.
Kas hakkas huvitama? Siis kindlasti mine heida pilk peale ka meie Instagrami kontole, kus võtsin meie jälgijad endaga üheks päevaks kooli kaasa.