Skip navigation

Sauna olemus

Saunast juttu tehes tuleb silme ette tavaline eesti kodudes olev saun, mida klassifitseeritakse enamasti soome sauna alla. Selles õpiobjektis räägime samuti enamasti soome saunast, kuid toome välja ka erinevusi teiste saunadega. Meie kliimas on saunal suur tähtsus ja seda soovimegi selle õppematerjaliga üliõpilasteni tuua.

Saunal on mitmekülgne tervendav toime inimorganismile. Soojuse mõjul hakkavad toimima erinevad protsessid.

Saun on nagu füsioteraapia menetluste kompleks , mis võimaldab suhteliselt lühikese ajaga organismi talituse paremuse poole ümber lülitada. Esimene saunahigi nahal olevatki märk, et ümberlülitus on toimunud: närvisüsteem reageerib kuumuse ärritusele ja nii tugevdab saun kogu organismi kaitsevõimet. Pärast sauna on inimese organism kaks-kolm päeva palju tugevam ja suudab stressile vastu panna.

Saun on eriti hea just võitluses erinevate tsivilisatsioonihaigustega nagu neuroosid, allergiad, hüpertoonia, kopsu- ja hingamisteedehaigused jm.

Saunas avaldavad inimorganismile mõju :

  • kõrge temperatuuriga õhk ja veeaur ( põletava tunde limaskestadele tekitabki kuum veeaur );
  • vihtlemine ja pesemine võrdub keha pindmiste kihtide massaažiga, millega paraneb ainevahetus kudedes;
  • infrapunane kiirgus ( kerise soojuskiired kiirendavad ainevahetust, veresooned laienevad - just haigetes kudedes paraneb soojuse toimel verevarustus, kehatemperatuur tõuseb jne. )