Skip navigation

Türgi, jaapani ja rooma saunadest

  • Türgi saun ehk araabia saun ehk kuumaõhusaun
koosneb neljast ruudukujulisest võlvidega ruumist, mis on puhtad ja korralikult valgendatud ( uhkemates saunades on ruume rohkem! ). Põhiliselt higistatakse ühes ja pestakse teises ruumis - need on kaks põhiruumi.

Higistamise ruumi seinad ja põrandad on kaetud marmoriga. Põranda temperatuur on kõrge +50-70 C ja õhus on palju auru! Selle saamiseks valatakse põrandale vett, mis pidevalt aurustub üles. Põrandat soojendatakse alt küttekehade abil. Selle ruumi keskel on marmorist kõrgendik, mis asendab lava (ka seda soojendatakse altpoolt).
Sauna minnakse eriliste puukingadega. Algul istub saunaline taburetil ja seejärl heidab marmorlavale higistama. Lamanud seal umbes 15 minutit, läheb saunaline taas taburetile ja temaga asub tööle "triikija- masseerija", kes masseerib teda veel 15- 20 minutit. Seejärel seebitatakse ennast mitu korda aromaatsete seepidega, edasi järgneb kümblus sooja ja külma veega. Pesuruumis on marmorvannid erinevate veetemperatuuridega. Siin lõpetatakse pesemine. Seejärel minnakse puhketuppa, kus kuivatatakse linadega ja puhatakse.

  • Jaapani saun ehk “furo”
põhiliseks toimefaktoriks on mitte kuum õhk, vaid kuum vesi! Kõigepealt tehakse põhjalik pesu seebi ja meie mõistes normaalse veega ning loputatakse. Seejärel minnakse kuuma basseini vee temperatuuriga +40-45 C , milles istutakse üsna kaua, sõltuvalt enesetundest. Kasutatakse ka kuumade ilmadega, sest siis tundub õhk värskem ja jahedam!
  • Rooma saun
Erineb kõigist teistest liikidest eelkõige selle poolest, et seda ei köetudki otseselt kuumaks ning seal polnud võimalik leili visata. Rooma saunades oli põrandasse ja seinaõõntesse paigaldatud küte. Väljakaevamised Itaalias Pompeis on toonud päevavalgele astmelised lavad erinevate temperatuuritsoonide tarvis. Rajatud olid sooja ja külma vee basseinid, mis viitab sellele, et ka rooma saunas olid tavaks vahelduvkümblused.

Lisaks eelloetletutele eksisteerib meil veel einevaid saunaliike nagu
  • iiri saun
  • "indiaani saun" ehk higistamistelk
  • saunabuss
  • kümblustünn
  • SPA tünn jne.