Vaatamata õppijate mitmekülgsetele valikuvõimalustele ja kõrgkoolide pingutustele vaevlevad paljud ettevõtted kvalifitseeritud tööjõu nappuses. Probleemi üheks lahenduseks on töökohapõhine õpe, mis aitab tõsta olemasolevate töötajate kvalifikatsiooni või koolitada kõrgkooliga koostöös uusi inimesi just enda ettevõtte vajadustele vastavalt. 

24. september 2019, kell 10.00 – 15.00 toimus Tallinna Ülikooli, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja SA Innove koostöös korraldatud seminar:
„Töökohapõhine õpe, kas lahendus kvalifitseeritud tööjõu probleemile?“, kus jagasid ettevõtted, kõrgkoolid ja õppijad kogemusi töökohapõhises õppes osalemisest ning arutlesid selle üle, millist kasu see neile on toonud. Rääkisime sellest, millised on ApprEnt projekti  raames vastvalminud juhendmaterjalid, mis peaksid aitama kõrghariduses töökohapõhist õpet arendada. Üheskoos osutasime ka väljakutsetele töökohapõhises õppes kõrghariduse tasemel ning arutlesime võimalike lahenduste ja tuleviku perspektiivide üle. 

Seminari ettekannete lugemiseks palume klikkida päevakavas olevatel linkidel.

Päevakava

10.00 - 10.15 Kogunemine ja hommikukohv

10.15 - 10.25 Tervitus ja avasõnad, Sigrid Vaher, Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse osakonna asejuhataja

10.25 - 11.45 Kogemuslood tööandjatelt, kõrgkoolidelt, õppijatelt

  • Paindlik õppekava kui töökohapõhise õppe alustala - äriinfotehnoloogia magistriõppekava TalTechis (Gunnar Piho, Taltechi infosüsteemide dotsent, äriinfotehnoloogia õppekavade juht). Ettekande leiate siit. 
  • Tööjõuprobleemi lahendamise võimalused  töökohapõhise õppe abil Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor ja Cleveroni Akadeemia näitel  (Kristjan Oad, Ettevõtluskõrgkool Mainori juhataja). Ettekande leiate siit. 
  • Kõrgharidusega tegevusterapeudiks töökohapõhise õppe kaudu - Tallinna Tervishoiu Kõrgkool (õppijad Eike Tähnas ja Žuljetta Hinto). Ettekande leiate siit.
  • Töökohapõhise õppe „võlud ja valud“ teenindusvaldkonnas tööandja pilgu läbi (Kristjan Peäske, restoran „Leib“ peremees) 

11.45 - 12.30 Millist kasu saavad ettevõtjad ja kõrgkoolid töökohapõhisest õppest?
ApprEnt projekti raames vastvalminud juhendmaterjalide tutvustus, Krista Loogma, Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi professor ja Katrin Männik, Tallinna Ülikooli Avatud akadeemia juhataja. Ettekande leiate siit. 

12.30 - 13.00 Kohvipaus

13.00 - 15.00 Kogemuskohvik teemal „Kitsaskohad töökohapõhises õppes ja kuidas neist jagu saada nii, et sellest võidaksid nii ettevõtjad, üliõpilased kui ka kõrgkoolid?“, arutelu. Kokkuvõtte arutelust leiate siit. 

Seminari modereeris Anne Roosipõld, Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži dotsent, turismiteenuse protsesside ja juhtimise õppekava juht

Seminar toimus  Tallinna Ülikooli, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja SA Innove koostöös.

 

Juhendmaterjalid, mida seminaril tutvustasime, on välja töötanud teadlased ja õppejõud kaheksast Euroopa ülikoolist Euroopa Ülikoolide Elukestva Õppe Assotsiatsiooni (EUCEN*) juhitud projekti „ApprEnt: Refining HE Apprenticeships with Enterprises in Europe“ raames ning need on elektrooniliselt kättesaadavad kõigile huvilistele siin:

  • ApprEnti soovituslikud tegevuspõhimõtted parema kõrghariduse tasemel töökohapõhise õppe mudeli loomiseks: eesti keeles / inglise keeles
  • Kõrghariduse tasemel töökohapõhise õppe lepingu koostamise juhend. Nõuanded kõigile osapooltele eesti keelesinglise keeles
  • Kõrghariduse tasemel töökohapõhise õppe mentorite ja juhendajate koolitus. Mentorkoolituse näidisõppekava eesti keelesinglise keeles
  • Turunduspakett: töökohapõhine õpe kõrghariduses: õppides õpetame, õpetades õpime eesti keeles / inglise keeles

 

 

 

 

image          image
                     
image    image          imageimage
                            

             

Kontaktid:

Lilian Rückenberg            Liisi Hansen                                   Piret Lilover
Tallinna Ülikool                 Eesti Kaubandus-Tööstuskoda      SA Innove                                      

lilianr@tlu.ee                    Liisi.Hansen@koda.ee                   piret.lilover@innove.ee
+372 619 9516                 +372 604 0084                              +372 7350653
www.tlu.ee/koolitus           www.koda.ee                                 www.innove.ee