Näitused
Näitused kevadsemestril 2025
Terra galerii
Siiri Taimla-Rannala "Aegvalla"
Terra galerii, Terra II korrus
Näitusega jätkab Siiri Taimla-Rannala oma viimaste aastate loomingut – joonistada üles kogu Eestimaa ajalugu alates viimasest mammutist kuni Ukraina vabadussõjani.
Paljud näitusel käsitletavad teemad kõlavad tänapäevaselt – kärped, vihakõne, inimeste tühistamine ning korduv sõda idanaabriga.
Näitusel esitatud digigraafika joonistused pärinevad osaliselt ETV ajaloosarjast „Eesti (täielik ja kontrollitud) ajalugu“, mis jõudis vaatajateni 2024. aasta veebruaris ning on nomineeritud Eesti filmi- ja teleauhindadele kategoorias Aasta uus tulija televisioonis.
Märkimisväärne osa töödest on pärit raamatust „Ajalugu piltides“, mis valmis koostöös Eesti Rahva Muuseumiga 2023. aastal.
Siiri Taimla-Rannala on õppinud aastatel 1999–2000 Tartu Kunstikoolis skulptuuri erialal, 2000–2001 Tallinna Pedagoogikaülikoolis kunstiõpetaja erialal, aastatel 2001–2002 Eesti Kunstiakadeemias graafika erialal ja 2002–2005 stsenograafia erialal ning aastatel 2005–2007 Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide magistriõppes. Aastatel 2006–2015 töötas Siiri Taimla joonistamise ja kompositsiooni õpetajana Sally Stuudios ja aastatel 2006–2013 joonistamise õppejõuna Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna joonistamise õppetoolis. Alates 2009. aastast on Siiri Taimla koos Tanel Rannalaga asutatud platvormi „Joonmeedia“ joonistaja ja visualiseerija. Alates Joonmeedia asutamisest on Siiri Taimla tegutsenud visualiseerijana nii Eestis kui ka mitmes muus Euroopa riigis. Joonmeedia kunstnikuna on tema tööde läbivaks jooneks nn suure pildi joonistamine, kus suur infohulk on ühele tervikpildile koondatud.
Tallinna galerii ja Mare galerii
“Meenete disain”
Mare Galerii, Mare I korrus
Haapsalu kolledži tudengite disainitud meened ülikooli sünnipäevaks.
Erik Gordejev “Yukta”
Tallinna galerii, Mare II korrus
Näitus “Yukta” on sissejuhatuseks tulevasele samanimelisele graafilisele romaanile, mis käsitleb kollektiivse alateadvuse, globaalse patu, surma ja unenägude teemasid. Näitus annab edasi romaani peategelase selgeltnägija Kemarili, Yukta linnas teeniva hoidja meeleolu. Tavalisele ravitsejale selgeltnägija Kemarilile ennustatakse, et temast saab midagi kõrgemat, et temast saab Damnta - süsteemi renegaatne element, kes suudab näha asju nende tõelisel kujul.
“Haridusteaduste instituudi kujunemislugu”
Mare maja III korrus
Juri Lotmani semiootikavaramu tutvustus
Mare maja III korrus ruum M-320
Nova galerii
TLÜ tudengite fotokonkurss “Vana noor ülikool”
Nova galerii, Nova I korrus
Näitusel osalevad: Aadam Widder, Kermo Bernot, Carl Raave, Ere Viisitam, Gertrud Ehrlich, Greete Malofejev, İlayda Gümüş, Johanna Resik, Juule Sang, Kirill Botštarjov, Kirke Konnapere, Markus Vaher ja Liis Paul.
FilmEU ülikoolide vilistlased
Nova galerii, Nova IV korrus
Vita galerii
Krista Aren “Etüüdid”
Vita galerii, I korrus
„Etüüdid“ on graafiline sisekaemus ehk iseenda tunnete peegeldus. Abstraktsed kompositsioonid peegeldavad autori emotsionaalseid hetkeseisundeid, mis on lõuendile püütud ja jäädvustatud: Pudenen laiali, Võrgus, Muutused, Tantsin, Vaikus, Julguse puudus, Raamid hakkavad hajuma. „Lõuendiks“ on seekord alumiinium-komposiit plaat. Katsetused erinevatel materjalidel on osa sarjast „Ruum ja Vorm“.
Krista Aren (s. 1961) on Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi õppejõud, disaini dotsent
Euroopa galerii ja Astra hoone
Teabekeskuse galerii, Astra maja II korrus
"Raamatuaasta kajad: Tallinna Ülikooli aardeid”Näitus on avatud 17.–28. märts kell 10–17
Koostajad: Heikki Pauts, Kaja Tiisel, Tiina Tootsi, Veronika Varik, Stina Vettik
Kujundaja: Rene Haljasmäe
Tallinna Ülikooli mäluüksused kutsuvad tutvuma raamatuaastale pühendatud näitusega, kus eksponeeritakse tõelisi aardeid!
Arheoloogia teaduskogu kollektsioonist on välja pandud arheoloogilistelt kaevamistelt leitud kirjakultuuriga seotud esemed 15. sajandist.
Akadeemiline raamatukogu esitleb valikut 16.–17. sajandi trükistest, mis kuulusid omal ajal Tallinna Oleviste Raamatukogule. Ajastule omaselt on need kõige sagedamini pärgament- või nahkköites.
Reedel, 21. märtsil on ainukordne võimalus näha oma silmaga inkunaablit ehk hällitrükist. Inkunaablid on 15. sajandi trükised, mis moodustavad üleminekuetapi käsikirjaliselt raamatult trükikunsti vahenditega valmistatud raamatule.
Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi kogust on välja pandud vihikuid ja kirjutusvahendeid 19. sajandi lõpust kuni tänapäevani. Ühtlasi saab ülevaate kirjutusvahendite arengust ning käsitletakse tahke kirjatehnika ajaloost.
“Minu lugu - Meie lugu: sotsiaaltöö tähenduse ja arengu kujundajad”
Astra Teadlaste foorum, Astra I korrus
Astra teadlaste foorumis avatakse visualiseeritud lugude näitus, mis toob esile sotsiaaltöö ja inimeste lood, kes on kujundanud selle eriala tähendust ja arengut Tallinna Ülikoolis. Sotsiaaltöö arendajate lugude visuaalsed kokkuvõtted joonistas Piret Räni.
“Tase üles mängugraafikas vol. 2”
Euroopa galerii, Astra II korrus
Digitaalsed Õpimängud avati 2015. aastal BFM-i ja Digitehnoloogiate Instituudi koostöös multidistsiplinaarse magistriõppekavana, ühendades mängude disaini, kasvatusteadused ja psühholoogia. 2025. aastal täitub õppekava 10. aasta, mida tähistatakse selle näitusega. Alates aastast 2017. aastast on Digitaalsete Õpimängude MSc eriala tudengitel olnud võimalik õppida ainet “2D graafika mängudele”, algul Martin Sillaotsa, hiljem sama eriala vilistlase Anni Hô juhendamisel. Näitusel on eksponeeritud 2021-2024 valminud 2D mängugraafika aines valminud tööd
“Keenia värvid”
Astra II korrus
2024. aasta kevadel õppis Tallinna Ülikoolis 20 Keenia tudengit programmis “Digital Explorers II”, mis keskendus Keenia IKT spetsialistide koolitusele ja praktikale Eestis. Õpingute, praktika ja tiheda kultuuriprogrammi kõrvalt leidsid noored aega ka oma hobideks. Eesti ja Tallinna Ülikool jätsid neile unustamatu mulje ja tänutäheks soovisid nad jagada oma kunsti ülikooli kogukonnaga. Näitus “Keenia värvid” peegeldab noorte emotsioone, kohtumisi uute inimestega, kohanemist teistsuguse kultuuri ja keskkonnaga ning igatsust kodu, perekonna, sõprade, päikese järele.
“Digitehnoloogiate instituudi vilistlaste edulood!”
Astra IV korrus
Teadusnäituste galerii
"Rada, mida polnud kaardil. Teekond teadusesse"
Teadusgalerii, Astra I korrus
AVAMINE 21.03 kell 13.00
Koostajad: Reeli Maasikamäe, Merli Vajakas, Kristiina Oppi
Fotograaf: Kaupo Kikkas; kujundaja: Kristjan Kalde
Iga teadlane on omamoodi rändaja ja tema tee teaduseni ei ole ette määratud. See kulgeb läbi mitmesuguste kogemuste, katsetuste ja avastuste. Käesolev fotonäitus toob esile 14 Tallinna Ülikooli teadlase teekonna teaduseni, mille on jäädvustanud tunnustatud fotograaf Kaupo Kikkas. Portreedel on teadlased koos esemete või sümbolitega, mis viitavad nende varasemale erialale ja teekonnale teaduseni.
Terra fuajee
Terra fuajee
Õpetajaharidus 105 "Ajad muutuvad - haridus jääb"Koostajad: ELU projekti tudengid, Tallinna Ülikooli muuseum, TLÜ Eesti pedagoogika arhiivmuuseum
Tallinna Ülikool tähistas 2024. aasta sügisel õpetajahariduse 105. aastapäeva – teekonda, mille juured ulatuvad 1919. aastasse, kui asutati Tallinna Õpetajate Seminar. Üle sajandi on siin kujundatud tulevaste õpetajate põlvkondi, peegeldades ühtlasi ka ühiskonnas ja hariduses toimunud muutusi. Novembrikuus avatud näitus kutsub külastajaid avastusretkele sellel teekonnal. Tuginedes ajaloolistele fotodele ja eri ajastutest pärit eksponaatidele, saavad külastajad jälgida, kuidas teadmisi on edasi antud ja omandatud. Vaatamata ajastute muutumisele ja mitmesugustele reformidele, on alati püsinud kindel tõdemus – haridus jääb!

Kohvik Oaas, Terra maja 1. korrus
Karl Markus Mäekivi “Kunstniku viis pattu”Mare fuajee
Mare fuajee
“Kipsistuudio”BFM IKUMUMU I kursuse tudengite tööd, juhendaja Mari-Liis Tammi-Kelder
Veel näituseid Tallinna Ülikoolis
- “Ajad muutuvad – haridus jääb!” ELU projekti näitus, Terra I korrus
- TLÜ Muuseumi püsinäitus ja esemete kogumiskast, ruum S-107, Silva I korrus
- Jegor Grigorjev „Igapäevane hirm“, Vita galerii, II korrus
- Fiona Koso „Heli kanalvisatsioon“, Vita II korrus
- IKUMUMU kunstitudengite loomingulised tööd, Vita galerii, III korrus
- Filmikunstnike adaptsioonifilmide plakatid filmikunsti 15. lennu lühifilmidele, SuperNova galerii, IV korrus
- Eesti kunstifilmide plakatid, IKUMUMU 1 kursus, Vita IV korrus
Püsinäitus
Muuseumi taasavamiseks 2014. aastal valminud näitusel kajastatakse ülikooli erinevate perioodide tähtsündmusi ja tehakse põgus tagasivaade õpetajate koolitamise algusaastatele. Näitusele on välja pandud ajalooline kappkell, esimene rektori ametikett.
Näituse koostasid Kadri Metsaots, Aet Kallam, Hille Erik ja Natalia Abrosimova, kujundas Liina Langemets.
Püsinäitus on avatud Tallinna Ülikooli Silva majas ruumis S107 E-N kell 11–15. Olete oodatud!
Leia muuseumi püsinäitus virtuaaltuurist, liikudes Silva maja esimesele korrusele.
Näituse taotlemine
Kui soovid Tallinna Ülikoolis enda näitust eksponeerida, siis võta meiega esmalt ühendust:
Kristiina Oppi (kristiina.oppi@tlu.
Näituse taotlemiseks Tallinna Ülikooli näitusepindadel esita idee kirjeldus, kirjuta kuidas näitust on plaanis vormistada, lisa juurde visuaalid või kujunduse eskiis.
Näitusesoovi korral kirjuta meile vähemalt kuus kuud enne oodatavat näituse paigaldamise aega. Keskmiselt on ühe näituse toimumise aeg neli kuni kuus nädalat. Näituse kohtade ja aja graafikud kinnitame kaks korda aastas: kevad- ja sügissemestri alguses.
Tallinna Ülikooli näitusepindadel on näituste eksponeerimine tasuta. Ülikool eelistab enda maja inimeste (töötajate ja tudengite) näituste eksponeerimist. Lõpliku otsuse näituse ülespaneku kohta teevad ülikooli näituste kuraatorid.
Tallinna Ülikoolis on järgmised näitusepinnad:
-
Terra galerii (Terra hoone 2. korrus)
-
Astra teadusgalerii (Astra hoone 1. korrus)
-
Euroopa galerii (Astra hoone 2. korrus)
-
Mare galerii (Mare hoone 1. korrus)
-
Tallinna galerii (Mare hoone 2. korrus)
-
Nova galerii (Nova hoone 1. korrus)
-
Vita galerii (Vita hoone 1. korrus)