bänner

muuseumite pindade kaart

Näitused 2022 sügissemestril

Nova Galerii

MAAST JA MUUST
Jane Remm
5.09 - 28.09.2022  Nova (BFM) maja (Narva mnt 27) 1 korrus 

Maast ja muust: iseloom, isekänd, isetaim, iseseen ja isepesa
Maalide keskmes on elu- ja värvirikkad mullakihid, millest kasvab välja kõik muu: taimed, seened, putukad, imetajad. Nende agentsuse tunnistamisest sõltub meie tulevik.
Kõdus, huumuses ja teistes mullahorisontides peitub ajalugu ja tulevikupotentsiaal. Huumuskihi
tekkimisel osalevad sajandite jooksul mitmesugused elusolendid ja mulla mineraalsed osakesed. Nii akumuleerub mullas aeg. Muld on kultuurikiht – mida tüsedam, seda rohkem seoseid ja rikkust. Samas kannab muld ka tulevikku, sellest sõltub kogu koosluse areng. Bakterid, seened ja putukad, kes mullas elavad, on oluline osa ökosüsteemist, luues lagundades tulevikuvõimalusi. Mida elurikkam on muld, seda rohkem on seal suhteid, kommunikatsiooni ja seda tihedam on võrgustik, mida inimese liigne sekkumine mõjutab. 

Jane Remm on kunstnik, kunstiõpetaja ja Tallinna Ülikooli kunstide didaktika lektor. Remmi viimaste aastate looming keskendub looduse representeerimisele kunstis. Teda huvitab, millised on võimalused mõista ja interpreteerida teiste liikide elukogemust, nendega suhelda, väljendada subjektsuse paljusust ning tõlkida kehalist looduskogemust verbaalsesse ja visuaalsesse keelde. Jane Remm on õppinud Tartu Kunstikoolis, Tartu Ülikoolis maalikunsti erialal (BA 2003) ja Eesti Kunstiakadeemias interdistsiplinaarsete kunstide osakonnas (MA 2007). Hetkel õpib Eesti Kunstiakadeemias, kunsti ja disain doktorantuuris. Ta on teinud mitmeid isiknäitusi ning osalenud grupi- ja ühisnäitustel ning projektides Eestis ja välismaal. Kuulub Eesti Maalikunstnike Liitu. Tema töid on erakogudes Eestis ja välismaal ja Tartu Kunstimuuseumi kogus.

image-20221006125922-1

Mare galerii  ja Tallinna galerii

KODUS JA VÕÕRSIL
Aivar Põldvee
22.09.-04.11.2022 Mare maja (Uus-Sadama 5) 2. korrus

Fotokaamera on olnud mulle peamiselt mäluabiline, et jäädvustada perekondlikke hetki ja reisimuljeid. Siit ka näituse pealkiri, kuigi pildistades polnud mul näitus mõtteski. Mõte oma pilte teistele näidata tekkis koroonaajal, kui igatsusest inimeste ja kaugete maade järele vanu fotokaustu sirvisin. 

2018. aastal panin filmi isa kaamerasse Smena-2, mis oli seisnud kasutamata 50 aastat. See avas ukse vanade kaamerate ja objektiivide maailma, mis mind inspireerivad. Nii nagu ka vana kooli fotograafid (André Kertész, Elliott Erwitt, Vivian Maier jt), kes on mõjutanud fotodokumentalistikat ja tänavafotograafiat.

Siin näitusel on valik fotodest, mida võis esmakordselt näha läinud suvel Esna Galeriis Järvamaal. Neist piltidest ei tasu otsida tehnilist virtuoossust, žanripuhtust ega kõrget kunsti. Need fotod on teinud hobipiltnik lihtsate kaameratega. Vaadeldes ja märgates, mitte sekkudes. Möödaminnes. Hetke püüdes. Poseerimata ja sättimata.

Õnne korral sünnib pilt, millel on lugu. Inimlikud veidrused, elu paradoksid, rõõm ja nukrus, värvid ja varjud. Ja muidugi valgus, milleta pole fotograafiat. Õigupoolest ei pea selliste piltide järele kaugele sõitma, neid saab teha ka kodus. Nii ongi siin näitusel pilte nii Vodjalt kui Varssavist, Sillamäelt ja San Franciscost.

Aivar Põldvee (1962) on ajaloolane, elab Vodja külas ja töötab Tallinna ülikoolis.

image-20221006130048-2

Terra galerii

Brigita Värnik, Gete Tiirats, Eva Grete Huul, Johanna Martins, Liliana Liik, Mario Laut, Paul Henrich Daude, Renelle Karnaskind
23.09 - 04.11.2022 Terra maja (Narva mnt 25) 2. korrus

Ajuti on tore mängida ettekujutusega, nagu oleks võimalik teise inimese mõtteid lugeda. Illusiooni purustamiseks piisab aga teadmisest, et pea võimatu on jälgida omaenesegi mõtteid - kust mõtted alguse saavad, kuidas kulgevad ja mil moel või kas üleüldse need kuhugi välja jõuavad. Sõnadesse kinnipüütult saavad mõtted endale nime, aga mõtte nime-eelne, embrüonaalne faas leiab väljenduse pigem joontes ja värvides.
Maalide autoriteks on BFMi integreeritud kunst, muusika ja multimeedia eriala tudengid, maalistuudio juhendaja on dotsent Krista Simson.

image-20221006130139-3

Püsinäitus

Muuseumi taasavamiseks 2014. aastal valminud näitusel kajastatakse ülikooli erinevate perioodide tähtsündmusi ja tehakse põgus tagasivaade õpetajate koolitamise algusaastatele. Näitusele on välja pandud ajalooline kappkell, esimene rektori ametikett.

Näituse koostasid Kadri Metsaots, Aet Kallam, Hille Erik ja Natalia Abrosimova, kujundas Liina Langemets.

Püsinäitus on avatud Tallinna Ülikooli Silva majas ruumis S107 E-N kell 11–15. Olete oodatud!

Leia muuseumi püsinäitus virtuaaltuurist, liikudes Silva maja esimesele korrusele.

Virtuaaltuur