Edulugu

Rootsi lapsed hindasid Eesti filmi parimaks!

Eesti novellfilm „Kolm päeva augustis“ pärjati Rootsis Uppsala rahvusvahelisel lühifilmide festivalil parimaks lastefilmiks. Žürii, mis koosnes erinevas vanuseklassis Rootsi lastest ja koolinoortest valis parima filmi 30 filmi hulgast, 22-st riigist. Festivalil auhinda vastu võtnud filmi režissööri Madli Lääne jaoks on sellisel auhinnal eriline tähendus. „Kuna tegu on koguperefilmiga, mille peategelased on lapsed, siis see hinnang tuleb nö. sihtgrupi kõige olulisemalt osalt“, ütles filmi autor.

Kaader filmist "Kolm päeva augustis"
"Kolm päeva augustis"

Žüriid võlus filmi juures eelkõige detailirohkus ja näitlejate mäng, mis tekitas huvi ja pani neid tahtma näha rohkem. Žürii põhjendas oma otsust järgmiselt: “Filmi iga detail on nüansseeritud ja omavahel seotud, kuid sellest hoolimata on lugu ettearvamatu. Filmis loodud keskkond on usutav ning noored näitlejad meisterlikud. Film sobib igale eale, sest seda on võimalik mõista erinevalt - lihtsa loo pealispinna all on peidus sügavamad allhoovused. Loo sõnum on edasi antud erinevatest perspektiividest. Film tuletab meile meelde, et maailm ei ole alati õiglane, kuid jätab õhku lootusrikka tunde.”

 

Film on sellel aastal osalenud juba 22 filmifestivalil, muuhulgas ülimainekal Palm Springs ShortFestil.

Parima lastefilmide auhind on Madli Lääne filmile kolmas auhind. Mais sai "Kolm päeva augustis" USA-s Bostoni filmifestivalil IFF Boston parima lühifilmi publikuauhinna ning juunis Euroopa meediaauhinna CIVIS Media Prize Berliinis.

Sellel sügisel osaleb film veel kaheksal festivalil, teiste seas PÖFF Shorts Eesti lühifilmide konkurssil.

 

Uppsala rahvusvaheline filmifestival on asutatud 1982 aastal. Festivali loetakse Rootsi kõige olulisemaks lühifilmifestivaliks, millel kodumaiseid lühikaid rahvusvaheliselt esilinastada. Ühtlasi peetakse festivali lühifilmimaailmas  nn. kvaliteetfestivaliks, mida kinnitab ka festivali õigused nomineerida lühifilme Briti BAFTA ja Oskari filmiauhindadele.

 

"Kolm päeva augustis" on tootnud Kopli Kinokompanii, produtsent Anneli Ahven. Filmis teevad debüüdi noored näitlejad Caroline Kruberg ja Dima Bespalov. Kõrvalosades astuvad üles Maarja Jakobson, Indrek Ojari, Kersti Kreismann, Tatjana Kosmõnina ja Raivo E. Tamm. Filmi stsenarist ja režissöör on Madli Lääne, operaator Lotta Kilian, kunstnikud Ketlin Kasar ja Tiiu-Ann Pello, kostüümikunstnik Mare Raidma, helirezhissöör Tanel Kadalipp. Filmi toetasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut, Eesti Lühifilmi Keskus, Austini filmifond ja Moody innovatsiooni fond.