Skip navigation

Sissejuhatus

Taastumisvahendite eesmärgiks on kiirendada ja tõhustada taastumisprotsesside kulgemist meie organismis.Taastumisprotsesside kiirusest ja põhjalikkusest oleneb, kuivõrd puhanult alustame järgmist tegevust või ka päeva.

Iga järgnev päev on meile uus väljakutse, kas siis koolis või tööl käies. Kuid, kas meie organism peab pidevalt kiirenevas elutempos vastu? Ja kas me saame iseendalt muudkui nõuda või peame me ka endale tähelepanu pöörama, oma organismile midagi vastu andma? Kas meie energiavarud on lõputud? Kindlasti mitte. Eriti kulutame ennast pingelistel perioodidel, milledeks võivad olla eksamisessioonid abiturientidel ja üliõpilastel; pikem probleemne õhkkond kodus või tööl; lahutusteperioodid perekonnas; teismeiga; sportlaste treeningperioodid suuremate koormustega; rasedus-ja sünnitusjärgne periood jne. Üheltpoolt - vajadusest taastumisvahendeid kasutusele võtta annab märku meie organism ise ( kui me oskame seda märgata). Teiseltpoolt võib siis ka juba hilja olla ning pingelise füüsilise või psüühilise tempo tagajärjel oleme juba haigestunud näiteks külmetushaigustesse.

Pidev oma organismi eest hoolitsemine vähendab suuremate haigestumiste tekkimise riski ning aitab ka kiiremini taastuda tekkinud ebameeldivast olukorrast. Taastumisvahendeid saab kasutada ka paljude probleemide ennetamiseks. Nende mõistlikul kasutamisel aitame ennast ja oma organismi väga palju.

Taastumisvahendid võime üldisemalt jagada kolme suuremasse gruppi:

1) Füüsikalised taastumisvahendid

2) Taimsed taastumisvahendid

3) Keemilised taastumisvahendid

Massaažist, saunast ja vesiravist kui füüsikalistest taastumisvahenditest on eelnevalt avaldatud õpiobjekt (klikka) "Taastumisvahendid I"

Käesolevas õpiobjektis pöörame tähelepanu samuti kolmele füüsikalisele taastumisvahendile, vaatame, kuidas me saame enda igapäevases elurütmis kasu päikesest, valgusest, valgusravist pimedamal sügis-talvisel perioodil, välispidiselt kasutatavast soolast ja soolaravist ning kui suure tähtsusega on inimesele uni.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0