Skip navigation

Une tähtsus

  • seisneb pikemaajalistes keemilistes ja struktuursetes protsessides, mis leiavad ajus aset selleks, et toimuks õppimine ja mälu salvestamine.
  • Organism kasutab uneaega ka kasvuhormoonide eritamiseks, sellega on seletatav noorte inimeste suurem unevajadus. 
  • Inimene kannatab palju kauem toidu puudust kui une puudust.

Katsed koertega näitasid, et juba võrdlemisi lühikese ajaga unepuudus kutsub esile looma surma. Seda teadmist kasutati vanasti Hiinas eriti raske surmanuhtluse viisina. Inimestel takistati und.

  • Värskendav mõju on kõigepealt sügaval unel, kuna väga kerge, pealiskaudse une tähtsus on selle poolest palju väiksem.
Värskendava une kõrval on olemas ka "väsitav" uni – uni, mis on rahutu, katkendlik, ühendatud raskete unenägudega. Seepärast on õnnelikud inimesed need, kel on hea, rahulik ja sügav uni, kes jäävad kergesti ja kohe magama ning magavad sügavalt ja rahulikult. 
  • Uni aitab kehal päevapingetest kosuda ning parandab meie keskendumisvõimet ja tööviljakust. 
  • Magades rohkem – muutud negatiivsete emotsioonide suhtes ükskõiksemaks.
  • Uni, nagu selgub, tugevdab ka õnnetunnet.
"Negatiivseid stiimuleid töötleb mandeltuum, positiivseid või neutraalseid mälestusi hipokampus," seletavad Po Bronson ja Ashley Merryman raamatus "NutureShock". "Unevaegus mõjub hipokampusele rängemini kui mandeltuumale. Selle tagajärjel ei suuda unevaeguses inimesed meeldivaid mälestusi meenutada, kuid sünged mälestused tulevad neile suurepäraselt meelde." Ühes eksperimendis uurisid teadlased fotode abil, kui tundlikud on katsealused teiste inimeste positiivsete ja negatiivsete emotsioonide suhtes. Need, kes polnud lõunauinakut teha saanud, muutusid õhtupoolikul eriti tundlikuks fotodel nähtud negatiivsete emotsioonide, näiteks hirmu ja viha suhtes. Teises katses uuriti, kuidas mõjub hommikune meeleolu kogu päevale. Nagu arvata võis, tundsid need, kes hommikut rõõmsalt (ehk väljapuhanult) alustasid, end ka paari tunni pärast hästi. 
  • Unepuudus võimendab päevaste stressitekitajate negatiivset mõju.

Sellele lisaks tekitab see iseenesest negatiivset stressi, mis tõstab kortisooli taset.

  • Unepuudusest tingitud muud negatiivsed hormonaalsed mõjud on insuliiniresistentsus, kilpnäärme ainevahetuse häired ja kilpnäärmehormooni ebaühtlane eritus, mis pikemas perspektiivis võib alandada energiakulu, vähendada kasvuhormooni eritust ja testosterooni sisaldust.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0