SEEDS
Social Entrepreneurship and Enhanced Development-based Skills - SEEDS - in Georgia and Ukraine ehk Noorte tööhõive ja ühiskondlike muutuste edendamine sotsiaalse ettevõtluse kaudu
Projekti üldeesmärk
Tõsta sotsiaalne ettevõtlus riikliku ja kodanikuühiskonna organisatsioonide (CSO) vastusraamistiku keskmesse, et süsteemselt edendada ebasoodsas olukorras olevate noorte kaasamist ning aidata kaasa vaesuse vähendamisele Gruusias ja Ukrainas, järgides rohelise ja digitaalse tegevuskava põhimõtteid.
Tulemused: Projekti peamised väljundid on: Gruusia SE ökosüsteemi analüüs, Eesti mudelil põhineva inkubaatori pedagoogilise metoodika määratlemine ja väljatöötamine, inkubaatori tehniliste vahendite väljatöötamine järjestatud moodulite kaupa, mis tuleb kohandada Gruusia ökosüsteemiga, ning koolitajate koolitusprogrammi korraldamine.
Projektitegevused lähtuvad kahest põhieesmärgistt, millest kummalgi on neli väljundit. Projekti partnereid on üks Ukrainas, kolm Gruusias ja üks Eestis, kellest igaüks annab oma panuse selgete tulemuste saavutamisse, täiendades üksteist erinevate vaatenurkade kaudu, et saavutada seatud üldine eesmärk:
- Luua Gruusia riiklikul tasandil institutsionaliseeritud pädevusraamistik, et koos kodanikuühiskonna organisatsioonidega (CSO) paigutada sotsiaalne ettevõtlus noorte kaasamise ja karjäärijuhtimise poliitika keskmesse Gruusias, ettevalmistades selle elujõulist replikatsiooni Ukrainasse, toetades Ukraina taastumise püüdlusi.
- Luua Gruusias ja Ukrainas alus noorte ettevõtluseks, käivitades vastavalt uuele pädevusraamistikule innovaatiline sotsiaalse ettevõtluse inkubatsioonimudel ja karjäärijuhtimise paradigma, lähtudes seejuures rohelise ja digitaalse majanduse põhimõtetest.
Projekti väljundid
- Väljund 1.1: Eesti parimate praktikate ja ekspertteadmiste jagamine sotsiaalse ettevõtluse ja karjäärijuhtimise valdkonnas Gruusia riiklike ja mitte-riiklike sidusrühmadega, suurendamaks ebasoodsas olukorras olevate noorte kaasatust.
- Väljund 1.2: Eesti mudelil põhinevate digitaalsete ja mitte-digitaalsete tööriistade ning metoodika väljatöötamine, kohandamine ja mugandamine Gruusiale sobivaks. Eestvedajaks on Tallinna Ülikool.Selle tulemusena võtab Gruusia kasutusele Maailmapanga poolt märgistatud "Ultra Poor Graduation" (UPG) ning seejärel toimub sama protsessi kohandamine Ukrainas.
- Väljund 1.3: Eesti partnerite juhendamisel innovaatilise "Go Green" ja "Go Digital" sotsiaalse ettevõtluse inkubaatori mudeli väljatöötamine ja käivitamine Gruusias.
- Väljund 1.4: Gruusia sidusrühmade poolt Ukrainale teadmiste jagamise/peer-learning ürituste hõlbustamine, et toetada Ukrainat selle taastumispüüdlustes innovaatiliste sotsiaalse ettevõtluse ja karjäärijuhtimise mudelitega.
- Väljund 2.1: Kuni kolme regionaalse inkubaatori loomine koostöös GITA-ga Gruusias ning sotsiaalse ettevõtluse edendustegevuste ellu viimine mõlemas riigis, et stimuleerida ja toetada noorte juhitud start-up sotsiaalseid ettevõtteid, järgides "Go Green" ja "Go Digital" kontseptsioone.
- Väljund 2.2: Tõhustatud oskustega noorte liidrite poolt sotsiaalsete ettevõtete loomine Gruusias ning avaliku ja erasektori partnerlustes tunnustuse saamine läbi töö- ja eraettevõtluse võimaluste loomise ebasoodsas olukorras olevatele, konfliktist mõjutatud piirkondade, noortele.
- Väljund 2.3: Varajase taastumise etapis toetuse eraldamine olemasolevatele noorte juhitud sotsiaalsetele ettevõtetele Ukrainas, et lahendada kogukondade akuutseid vajadusi.
- Väljund 2.4: Kooliealiste noorte karjäärijuhtimise oskuste täiustamine Gruusia piirkondades koostöös riiklike institutsioonidega, et neid edasi anda Ukrainasse.
Projekti eestvedaja: Taani Pagulasnõukogu (DRC)
TLÜ roll/vastutus: TLÜ osaleb projektis partnerina. TLÜ roll on arendada välja sotsiaalse ettevõtluse pädevusraamistik Gruusias, kaasates selleks kodanikuühiskonna organisatsioone. Eesmärgiks on viia sotsiaalne ettevõtlus Gruusia noorte kaasamise ja karjäärijuhtimise poliitika keskmesse. Projekt hõlmab ka kompetentside ülekandmist Ukrainasse, et toetada sealseid taastamispüüdeid.
Rahastaja: Euroopa Komisjon, EU4Youth
Projekti eelarve on kokku 87 356,54 eurot
Kestus: 15.11.2023−15.05.2025