pilt

Tutvustus:

 
Oleme loonud kaardirakenduse, kus saab näha ja kasutada Eesti väikejärvede batümeetrilisi ehk sügavuskaarte, mis on saadud, kas vanade sügavuskaartide digitaliseerimisel või kaardistatud meie endi poolt kasutades kaasaegseid sonareid. Rakenduse leiate siit: https://arcg.is/1zHr99.
 

Rakendus on on koostatud Tallinna Ülikooli Ökoloogia keskuse poolt Keskkonnainvesteerigute Keskuse (KIK) projekti "Eesti väikejärvede ajalooliste batümeetriliste kaartide digitaliseerimine" käigus saadud kaartide ja andmete põhjal. Siit leiate umbes 200 Eesti väikejärve sügavuskaarti, mis pärinevad erinevatest aegadest (1906 - 2019) ja on valdavalt paberkandjailt digitaliseeritud. See tähendab omakorda seda, et paljude järvede kujud ja muud järve iseloomustavad näitajad ei pruugi vastata hetkeolukorrale.
 

NB: kaardid ei ole mõeldud veekogul navigeerimiseks!
Kaartide kasutamine toimub omal vastutusel!

 

 

Projekti laiemaks eesmärgiks oli parandada Eesti väikejärvede seisundit ja majandamist (seda mõiste laiemas tähenduses). Selle üheks oluliseks eelduseks on kvaliteetne lähteandmestik ning võimalus võrrelda kaasaegset seisundit varasema situatsiooniga. Sellele aitab kaasa ajalooliste paberkandjal leiduvate Eesti väikejärvede batümeetriliste ehk sügavuskaartide digitaliseerimine, mille kaudu saab omakorda teha arvutusi järvede kunagiste morfomeetriliste näitajate kohta. Järvenõo morfoloogia omab tugevat mõju peaaegu kõigile järve füüsikalistele, keemilistele ja bioloogilistele parameetritele.

Suur hulk olemasolevaid batümeetrilisi kaarte on siiani arhiivides paberkandjail. Digiteerituna muutuvad need laiemale ringkonnale kättesaadavateks. Kuni ei ole teostatud uusi sügavusmõõdistusi tuleb aluseks võtta ajaloolised andmed. 
 
Batümeetriline kaart on veekogu samasügavusjooni kujutav kaart, millel on isojoontega (isobaadid) kirjeldatud järve sügavuse muutumist. Isojoonte vahelisi alasid võib joonise parema hoomamise nimel kujutada värvilistena, traditsiooniliselt sinise tooniga, kus sügavuse suurenemine on tähistatud heledast tumedamaks muutuva sinisega (mida tumedam seda sügavam).