Pressiteade

Vastne teos uurib nakkushaiguste, vaktsineerimise ja poliitika seost Prantsuse asumaades 19. sajandil

Värskelt eesti keeles ilmunud Aro Velmeti raamat „Pasteuri impeerium: Epideemiad, vaktsiinid ja poliitika Prantsuse asumaades“ keskendub mitmele tänases maailmas aktuaalsele küsimusele. Kuidas mõjutavad nakkushaigused poliitikat? Miks tekitab vaktsineerimine ühiskonnas konflikte? Missuguseid viise epideemiate peatamiseks on eri aegadel kasutatud? „Pasteuri impeerium“ lahkab neid küsimusi nüüdisaegse mikrobioloogia sünnipaigas – 19. sajandi lõpu Prantsuse impeeriumis.

Esikaas

Aro Velmeti ajalooline uurimus viib lugeja pisikute nakkusteooria rajaja Louis Pasteuri ja tema jüngrite maailma: tööstusajastu Pariisi, Lääne-Aafrika rannikule, Indohiina mägedesse, Põhja-Aafrika kõrbetesse ja maailmadiplomaatia koridoridesse, kus teadlased ja poliitikud pidid jõudma üksmeelele selles, kuidas peatada asumaid laastavad katku- ja kollapalavikuepideemiad, ravida tuberkuloosi ja parandada oma alamate üldist tervist. „Pasteuri impeerium“ näitab, kuidas rahvatervise probleemid on samaaegselt alati ka poliitilised probleemid ja kuidas uued meditsiinitehnoloogiad – näiteks vaktsiinid – võivad raputada ühiskondi nende alustaladeni.

Tartu Ülikooli meditsiiniajaloo lektori Ken Kallingu sõnul käsitleb Velmeti raamat esmapilgul Eesti lugeja jaoks kauget maailma – 19. sajandi lõpul sündinud pastöörliku bakterioloogia mõju tervishoiupoliitikale kunagistes Prantsuse asumaades. "Siiski – ja mitte ainult sellepärast, et elame jälle pandeemia ajastul, aga ka just selle pärast – on see raamat oluline ka tänases Eestis,“ märkis Kalling. „Meiegi peaksime mõistma, et teadus ja poliitika ei ole eraldiseisvad nähtused, vaid juurestikust alates läbi põimunud. Selle sümbioosi kohta kasutab Aro Velmet terminit „tehnopoliitika“. Seda selleks, et näidata, kuidas laboratooriumist lähtuv kompetents võib muutuda võimu teostamiseks, aga ka vastupidi – kuidas ideoloogiad kujundavad teadlasi.“

Aro Velmet (snd 1988) on Lõuna-California ülikooli ajalooõppejõud. Ta uurib teaduse- ja meditsiiniajalugu ning valitsemispraktikaid, aga ka kultuuri- ja sooajalugu. Raamat "Pasteuri impeerium" avaldati esmakordselt 2018. aastal Oxfordi ülikooli kirjastuses, selle tõlkis eesti keelde Anti Saar; eestikeelne versioon on oluliselt täiendatud ja parandatud, samuti kirjutas autor sellele uue saatesõna. „Pasteuri impeerium“ ilmus Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas Acta Humaniora.
 

Esikaas