Eesti viipekeele uurimisrühma sündmused
Teoreetilise viipekeelte keeleteaduse konverents
Teoreetiline viipekeelte keeleteaduse konverents (edaspidi TISLR) on asutatud 1986. aastal Rochesteris, Ameerikas. Tänaseni on konverents toimunud 15 korda. 2025. aastal toimub TISLR 15 esmakordselt Aafrikas, Etioopias. See toimub Etioopia pealinnas Addis Abebas. Konverentsil arutatakse viipekeelte keeleteadust, sh viipekeelte grammatikat, viipekeelte keelekogumise ja analüüsimise uurimismeetodeid, viipekeele leksikograafiat ja veel muid teemasid. Tallinna Ülikooli eesti viipekeele uurimisrühm osales konverentsil ja andis kaks peamist teemat posteri vahendusel: mis on viipekeelte grammatiline kirjeldus (protsess ja meetodid) ning Visuolab – keeleressurss viipekeele analüüsimiseks, hindamiseks ja õpetamiseks. Eesti viipekeele uurimisrühma eestvedaja Christian Rathmann andis peakõne TISLR15 konverentsil ning esines ettekandega koos Ronit Quadroga, mis käsitles mitmekeelsust viipekeelte kontekstis. Mind isiklikult puudutas väga, et konverentsil käsitleti seda konstruktiivselt – mitte küsimust, kas viipekeelel on grammatika, vaid süvitsi, kuidas on eesti viipekeele grammatika, millised on nimisõnad ja verbid eesti viipekeeles ning viipekeelte kontekstis. Eesti viipekeele uurimisega seotud väljakutsed kehtivad ka erinevates riikides, mitte ainult Eestis. Konverentsil oli võimalus vahetada kogemusi ja arutada viipekeeltega seotud väljakutseid, mõistes, et kogemused on enamasti sarnased. Need arutelud, ettekanded ja posterid on aidanud mul mõista, et olen õigel teel eesti viipekeele uurimistööga. On rõõm osaleda esmakordselt TISLR15 konverentsil.
EVKUR-i avatud uste päev
Eesti viipekeele uurimisrühm (EVKUR) korraldas 13. detsembril 2024 Tallinna Ülikoolis avatud uste päeva, millega tähistati uurimisrühma esimese tegevusaasta täitumist.
Avatud uste päev andis nii viipekeelsetele kogukondadele kui ka akadeemilisele perele suurepärase võimaluse saada ülevaade uurimisrühma senistest tegevustest, sealhulgas keele kirjelduse, viipekeele õpetamise, tõlkimise ning eesti viipekeele keeleressurssidega seotud tulemustest.
Külastage veebilehte, et saada rohkem teavet eesti viipekeele uurimisrühma tegevustest ja projektidest.