Tallinna Ülikool peab teadusülikoolina oluliseks olla ühiskonnas nähtav ja selgitada teadmistepõhiselt meie ümber toimuvat. Selleks viime erinevatele sihtrühmadele läbi mitmeid teadust populariseerivaid projekte ja sarju. 

  • Tuntuimaks projektiks võib pidada Tallinna Ülikooli minutiloengute sarja „1 Minuti Loeng“. Selle eesmärk on tuua mõne minuti jooksul lihtsas ja selges keeles killuke teadust inimeste igapäevaellu, üritades selgitada meie ümber toimuvat ja vastata teadmistepõhiselt esile kerkinud küsimustele. Minutiloengutes löövad kaasa ülikooli teadlased ja õppejõud. Videoklippe avaldab teadusuudiste portaal Novaator ja hommikusaade Terevisioon. Lisaks refereerivad meie loenguid paljud teised väljaanded. Minutiloengute põnevad teemad tõstavad ka ühiskonnas uusi diskussioone. 

Tõlgime videoklipid ka inglise keelde, et neid saaks samuti rahvusvaheliselt levitada. 

Vaata kõiki valminud minutiloenguid Tallinna Ülikooli YouTube'i kanalist


  • Loodus- ja terviseteaduste instituut korraldab aga iga-aastaselt Looduse Akadeemiat, mis annab noortele teadushuvilistele aimu, mida tähendab teadus ja kuidas erinevaid looduses toimuvaid protsesse mõista, millised on nende seosed meie igapäevaeluga ning kuidas seda kõike uurida. Looduse Akadeemia pälvis 2017. aastal ka Eesti teaduse populariseerimise preemia. 

  • Erinevatele sihtrühmadele teaduse ja teadlaste töö tutvustamiseks korraldame iga aasta septembri lõpus Teadlaste Öö Festivali ajal Tallinna Ülikooli Teadusnädalat, mille programm on väga kirev. Pakume huvilistele erinevaid töötube, loenguid, filmielamusi, eksperimente jne. Osalejate arv kasvab igal aastal. Vaata täpsemalt siit.

  • Meie värskeim algatus on Tallinna Ülikooli oma saatesari "Ekspert eetris", mis toob BFMi stuudiost kõigi huvilisteni põnevad, silmaringi avardavad ja harivad teemad. Teemade ring on väga lai, sest meie ülikooli teadlaste ja õppejõudude taust on nii erinev – meil on haridusteadlased- ja tehnoloogid, psühholoogid, politoloogid, õigusteadlased, digitehnoloogid, ökoloogid, terviseteadlased, sotsioloogid ning paljude teiste valdkondade esindajad. Seega saame saates rääkida peaaegu kõigest. Saateid juhivad BFMi projektijuht Katrin Saks ja lektor Mart Soonik. Saateid saab jälgida Tallinna Ülikooli Facebookist, YouTubest ja Zoomi vahendusel. Kõik saated salvestatakse ja on järelvaadatavad. Materjalid laeme sarja veebilehele.

"Ekspert eetris" pälvis 2020. aasta sügisel Eesti riikliku teaduse populariseerimise preemia. 

EE uus


  • Noorteadlased ja doktorandid saavad igal aastal osaleda konkursil "Teadus 3 minutiga", mida korraldavad ülikoolid koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga. Konkursil tutvustavad doktorandid oma uurimistööd lühiloenguga. Parimad ettekanded jõuavad pidulikule galale ja need avaldab Eesti Rahvusringhääling oma portaalis. 

  • EXU Akadeemia on teemahommiku formaadis lühiseminaride sari, mida korraldatakse koostöös Tallinna Strateegiakeskusega. Seminare viivad läbi Tallinna Ülikooli õppejõud, kes tutvustavad loengu ja arutelu käigus valdkondlikke trende, annavad ülevaate tänapäevastest ettevõtjale vajalikest tööoskustest ning vastavad arutelu käigus tekkinud küsimustele. Lisaks tutvustatakse häid näiteid Tallinna Ülikooli ja ettevõtete koostööst. EXU Akadeemia toimub enamasti iga kuu viimasel neljapäeval kell 10.0011.00 virtuaalselt. 

 

Lisaks on Tallinna Ülikoolil veel mitmeid teisi väiksemaid teadust populariseerivaid tegevusi. 

 

Lisainfo:

Silvia-Kristiin Kask, teaduskommunikatsiooni peaspetsialist
Telefon: 6409 219
E-post: silvia-kristiin.kask@tlu.ee