T

allinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi võidutööks valiti 2019. aastal loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteaduri Hannes Tõnissoni projekt „Meteoroloogilise andmestiku interpreteerimine Toyota Gazoo Racing rallimeeskonnale 2018. ja 2019. aasta Autoralli Maailmameistrivõistluste kõikidel etappidel“. Projektis tegid kaasa Tallinna Ülikooli vilistlane Siret Ibrus ja Tartu Ülikooli vilistlane Merle Muru.

Projekti eesmärgiks oli võimalikult täpsete ilmaprognooside koostamine ja ilmastikuandmete interpreteerimine Toyota Gazoo Racing rallimeeskonnale, tänu millele on rallimeeskonnal võimalik valida õiged strateegiad ja teha optimaalsed valikud ning saavutada seeläbi parimad tulemused.

Hannes Tõnisson on aastaid tipptasemel rallimeeskondadele ilmaennustusi koostanud. Ta teeb tihedat koostööd nii Ott Tänaku kui mitmete teiste autosportlastega, Toyota Gazoo Racing meeskonnaga ning Toyota autotootjaga seotud arendusgrupiga Toyota Connected. Toyota Gazoo Racingu WRC meeskonda juhib autoralli maailmameistrivõistluste neljakordne võitja Tommi Mäkinen. Meeskonda kuuluvad pühendunud spetsialistid ja kirglikud rallihuvilised, sh Tallinna Ülikooli ekspert, kellega koostöös on võistlustulemused olnud edukad.

Hannes Tõnisson tegutseb Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi ökoloogia keskuses ja laborites. Lisaks rallimeeskonna tarvis koostatud prognoosidele on Tõnisson teinud prognoose ka mitmetele Tallinnas toimuvatele üritustele, nagu kaitseväe paraad ja laulupidu. Tõnisson alustas ilmaprognooside koostamist vabatahtlikuna ning tegutseb nüüd professionaalsel tasemel nii Eestis kui mujal maailmas.

Konkursi otsustuskomisjoni kuulusid Tallinna Ülikoolist teadusprorektor Katrin Niglas, arendsuprojektide ekspert Silja Lassur ja arendusvaldkonna projektide juht Külliki Tafel-Viia, Tallinna Ettevõtlusameti esindajaks oli välisprojektide juhtivspetsialist Jaanus Vahesalu ning ettevõtjana panustas komisjonitöösse SpeakSmart müügi- ja tegevjuht Helina Loor.

Komisjon tunnustas Hannes Tõnissoni, kelle huvist ja hobist on saanud edukas äri – teadlane on pannud oma ökoloogia-alased oskused OÜ Tommi Mäkinen Racing kasuks tööle. Ralli on populaarne ala ning Tallinna Ülikooli mainele tuleb kasuks, et siinsed teadlased teevad rallimeeskonnaga koostööd. Lisaks tõi komisjon välja, et rallimaailm ja ilmaprognooside koostamine on kaugel pedagoogikast, millega Tallinna Ülikooli tavaliselt seostatakse, ning seega loob Tõnissoni jt töö ülikoolile soodsa võimaluse reklaamida ennast teistsugusest küljest.

Rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi viiakse läbi alates 2008. aastast koostöös Tallinna Ettevõtlusametiga. Võitja autasustamine toimub Tallinna Ettevõtlusameti korraldataval iga-aastasel Tallinna Ettevõtluspäeva pidulikul galal.

Õnnitleme võitjaid eduka tulemuse puhul!

Konkurssi toetab Tallinna Ettevõtlusamet.

Last updated 27.09.2019 kell 13:37