Saab alguse teadusprojekt ProVaHealth

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis saab 2017. aastal alguse teadusprojekt ProVaHealth, mis hõlbustab iduettevõtete ja väikese ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ligipääsu tervishoiu infrastruktuurile.

võrgustik

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis saab 2017. aastal alguse teadusprojekt ProVaHealth, mis hõlbustab iduettevõtete ja väikese ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ligipääsu tervishoiu infrastruktuurile. Projekt lihtsustab tervishoiu teenuste ja toodete kommertsialiseerimist, võimaldades nende valideerimist klientide poolt, praktilist tagasisidet ning sisendit nende arendamiseks.

ProVaHealth kaasab 14 tervishoiu eluslaborit (Living Labs) Läänemere piirkonnast ning teeb tihedat koostööd organisatsiooniga ScanBalt ja Euroopa Eluslaborite Võrgustikuga. Projekti juhtpartner on Tallinn Teaduspark Tehnopol. Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste Instituut on tööpaketi juht, mis tegeleb eluslaborite uuringutega, töömeetodite arendamise ning hindamisega.

Koosloome ning eksperimenteeriv toodete testimine tõsielu keskkonnas on eluslaborite sisuks ning selle kaudu aitavad nad ettevõtetel kiiresti viia oma innovatsioonid ja tooted turule ning muuta nad küpseks globaalsete turgude jaoks. Läänemere piirkonnas leidub eluslaboreid mitmetes tervishoiu ja heaolu valdkondades. ScanBalti algatusel on eesmärgiks luua Läänemere piirkonnast üks ühine testimise keskkond tervishoiu teenuste ja toodete arendamiseks.

ProVaHealth projektiga tehakse oluline samm selle poole liikumisel ning püütakse ületada järgnevad väljakutsed: 1) eluslaborite infrastruktuurid teenindavad ettevõtteid ainult kohalikul või regionaalsel tasandil; 2) innovatsioonide aeglane turule jõudmine.

Tuginedes projekti kaasatud eluslaborite parimatele praktikatele ja kogemustele, tegeleb projekt laborite arendamisega ning Läänemere piirkonna VKEde jaoks eluslaborite teenustele avatud ligipääsu arendamisega. Projekti eesmärk on tuua teenused 300 VKEni. ProVaHealth 14 eluslabori avatud teenused saavad ScanBalt online kataloogi teenuste osaks. ProVaHealth kaasab lisaks 30 teadusparki, inkubaatorit ja klastrit, kes pakuvad teenuseid oma klientidest VKEdele.

ProVaHealth käigus luuakse Tallinna Ülikooli eestvedamisel eluslaboritele enesehindamise tööriist, riikidevaheline eluslaborite kontseptsioon, mis sisaldab tervishoiu VKEde vajadustel põhinevat teenusmudelit, mis saab olema kasutatav ja kättesaadav kõikidele eluslaboritele ScanBalt ja Euroopa Eluslaborite Võrgustiku kodulehtede kaudu. Projekti lõpuks on kõikidel 14-l eluslaboril valmis oma pikaajalised äriplaanid ning 14 VKEd on oma teenused ja/või tooted ära valideerinud.

Projektist:

• Partnerid: 17 organisatsiooni 8 Läänemere riigist
  • Kestus: 36 kuud (2017 – 2020)
  • Kogueelarve: 3,022,842 €
  • ERDF kaasfinantseering 2,353,386 €
  • Fond: Interreg Läänemere piirkonna programm 2014-2020
  • Osa EL Läänemere piirkonna strateegia lipuprojektist “HealthRegion”, Policy Area Innovation
  • Juhtpartner: Tallinn Science Park Tehnopol

Eesmärgid

• Luua parem koostöö tervishoiu eluslaborite vahel Läänemere piirkonnas
  • Tagada VKEde jaoks sujuv ligipääs eluslaborite teenustele
  • Parandada uute tervishoiu toodete ja teenuste turgudele jõudmist