Pressiteade

Ühiskonnateaduste instituut panustab omavalitsuste kriisireguleerimise pädevuste tõstmisesse

Ühiskonnateaduste instituudi esindaja Hannes Nagel esineb Päästeameti kutsel kriisireguleerijatele ja kohaliku omavalitsuse spetsialistidele suunatud koolitussarjas „Kriisijuhtimise kunst 2021“.

pilt

Ü

hiskonnateaduste instituudi esindaja Hannes Nagel esineb Päästeameti kutsel kriisireguleerijatele ja kohaliku omavalitsuse spetsialistidele suunatud koolitussarjas „Kriisijuhtimise kunst 2021“. Kokku osaleb Pärnus, Rakveres, Tallinnas ja Tartus septembris toimuvatel seminaridel ühtekokku 235 spetsialisti, neist 79 omavalitsuse ja 156 eksperti Päästeameti poolelt. Varasemalt on loengu sisuks oleva magistritöö toonud ühiskonnateaduste instituuti esimest korda ka Tallinna Raestipendiumi.

Riigiteaduste magistriõppe vilistlase Hannes Nageli suvel kaitstud magistritöö „Kohaliku omavalitsuse kriisiüksustes otsustamist mõjutanud tegurid COVID-19 kriisis – juhtumiuuring Tallinna linna ja Saaremaa valla näitel“ põhjal valminud loeng on osa Päästeameti kriisireguleerimise koolitusseminaride sarjast. Kokku osaleb septembrikuus seminaridel 235 spetsialisti, neist 79 omavalitsuse ja 156 Päästeameti poolelt. Varasemalt on töö toonud ühiskonnateaduste instituuti ka maineka Tallinna Raestipendiumi.

„Koostöös Päästeametiga viime omavalitsusteni olulised õppetunnid Saaremaalt ja Tallinnast koroonakriisi esimest lainest. Taoline koostöö näitab, et ühiskonnateadustel on jätkuvalt olulised rakenduslikud ja praktilised väljundid avaliku sektori toetamiseks, muuhulgas ka kriisijuhtimises,“ sõnas instituudi direktor Indrek Grauberg.

„Kriisireguleerimise kunsti seminari kutsusime ellu 2020. aasta COVID-kriisi esimese laine ajal tehtud tähelepanekute jagamise vajadusest. Päästeameti korraldataval seminaril oleme keskendunud kriiside haldamise filosoofiale, mida jagame omavalitsuste kriisikorraldajatega. On hea meel, et Hannes Nagel on võtnud ka teaduslikult uurida omavalitsuste kriisijuhtide otsuseid mõjutavaid tegureid,“ sõnas Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna kriisireguleerimise kunsti seminari eestvedaja Jako Vernik. „Me arvame paljusid asju, kuid tänu Hannese teadustööle, saame käesoleva aasta seminaril mitmetele aspektidele teadusliku aluse põhjal kinnitust. Teaduslik lähenemine võimaldab meil ka endi tegevust korrigeerida, saavutamaks paremaid tulemusi. Samuti on suur ootus, et omavalitsuste kriisijuhtimise teemal veelgi rohkem teadust tehtaks!“ lisas Vernik.

„On hea meel tõdeda, et huvi möödunud lainetest saadud kogemustest õppimiseks on omavalitsustes ja ka ekspertidel olemas. Minu uuringu tulemused annavad seejuures võimaluse õppida Saaremaa valla ja Tallinna linna kui omavalitsuste kriisiteekonnast esimeses laines. Toimunust järelduste tegemine on oluline – see võimaldab omavalitsustel tulevasteks kriisideks paremini valmistuda,“ sõnas Nagel.

Seminaril tutvustatakse ka riikliku kriisijuhtimise põhimõtteid infohalduse ja kohaliku omavalitsuse rolli vaatenurgast (Lauri Luht/Keaty Siivelt, Riigikantselei), elanikkonnakaitse ja regionaalse kriisijuhtimise toetuse põhimõtteid (Margo Klaos, Päästeameti regionaalse kriisikomisjoni juht), asutuse hädaolukorra juhtimisstruktuuri loomist (Ragnar Vaiknemets/Kristian Sirp, Terviseamet), hädaolukorraks valmisoleku läbi Päästeameti ja kohalike omavalitsuste koostöö (Tuuli Räim, Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna juhataja). Nageli ettekanne keskendub omavalitsuse kriisijuhtimise otsuseid mõjutavate teguritele esimese laine ajal ning seminari lõpetab Maido Nõlvaku (Rakvere vallavanem) ettekanne omavalitsuse võimalustest kriisijuhtimisel.

Seekordne koolitusseminar on suunatud kohaliku omavalitsuse kriiside korraldamise eest vastutavatele ametnikele ja Päästeameti päästekeskuste spetsialistidele, kes omavalitsusi hädaolukorraks valmistumisel ning selle lahendamisel toetavad. Tallinna Ülikool astub koolitussarjas üles esimest korda.