EE uus bänner

Teaduse populariseerija

Tänaseks on juba igaühele selgeks saanud, et teadlaste roll on ühiskonnas olulisem kui kunagi varem. Iga päev paiskab õhku rohkem küsimusi kui vastuseid ja teadmatus tekitab paratamatult ebakindlust ja hirmu. Selguseks, uuteks lahendusteks ja tarkadeks otsusteks olgu riigi või inimese tasandil on vaja tõenduspõhisust. See on miski mis ebakindlas maailmas vähegi kindlustunnet loob. Ja siin astuvadki mängu teadlased. 

Saatesari "Ekspert eetris" toob ekraani vahendusel teieni põnevaid, silmaringi avardavad ja harivad teemad. Olgu tegu tervise, poliitika, hariduse, kunsti või juriidikaga. Arutame BFMi stuudios koos oma valdkonna ekspertidega just täna aktuaalseid küsimusi, mis puudutavad Sind, mind ja paljusid teisi. Ikka selleks, et maailma paremaks muuta.

Kõik saated salvestatakse ja on järelvaadatavad. Materjalid laeme samale veebilehele.

Saatejuhid on Tallinna Ülikooli prorektor Katrin Saks, BFMi lektor Mart Soonik ja Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk

Loe intervjuud saatejuhtidega Meediaväravas

Vaata meid igal kolmapäeval kell 16 Postimees TV vahendusel.

Saada teema, millest soovid saates lähemalt kuulda aadressil: kysimus@tlu.ee. Vaata ja kuula toimunud saateid:

Youtube's Soundcloudis Spotifys

Järgmised saated:

K 20. oktoober kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Heie Marie Treier
“Suur saarlane Louis Kahn”

Sel aastal tähistab 120. sünniaastapäeva Eestis sündinud Ameerika arhitekt Louis Kahn, keda peetakse 20. sajandi üheks olulisemaks arhitektiks. Kahn arendas välja oma arhitektuurifilosoofia. Tema hooneid iseloomustavad lihtsad suursuguselt monumentaalsed vormid, palju betooni ja loomulikku valgust. Kümmekond aastat tagasi hakkas levima teooria, et suurkuju loomingut mõjutas ka lapsepõlves nähtud monumentaalne stiilipuhas Kuressaare linnus. Räägime Kahnist Tallinna Ülikooli kunstiajaloo lektori Heie Marie Treieriga, kes on olnud just selle käsitluse eestkõnelejaid.

Saatejuht on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.

Vaata saadet 

Facebooki sündmus
 

Heie Marie Treier


 

Toimunud saated ja materjalid:

K 13. oktoober kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Larissa Jõgi ja Kaire Povilaitis
“Aja jäljed – mida meil on elust õppida”

Järjekordne “Ekspert eetris” toimub täiskasvanud õppija nädalal ja meil on külas andragoogid: Larissa Jõgi, TLÜ haridusteaduste instituudi andragoogika dotsent, ja Kaire Povilaitis, TLÜ vilistlane ja andragoogika magistriõppe õppekava magistrant. Saates räägime täiskasvanute õppimise ja heaolu seostest. MIda rohkem vaatepunkte, seda rohkem perspektiive, mis võimaldavad mõista õppimise paradokse, müüte, võimalusi ja väärtusi. Räägime andragoogikast, selle valdkonna kujunemise loost ja perspektiividest ülikoolis ning väljaspool ülikooli. Muuhulgas tutvustame uut raamatut “Andragoogika. Raamat õppimisest ja õpetamisest” ja räägime andragoogika õppe- ja teadusvaldkonna juubeliga seotud sündmustest.

Saatejuht on BFM-i lektor Mart Soonik.

Vaata saadet 

Facebooki sündmus
 

Aja jäljed

K 6. oktoober kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Merilin Aruvee
“Kui (ema)keeleteadlikud me tegelikult oleme?”

Eesti keele nädalal räägime samuti eesti keelest. 
Õpetajad ja lapsevanemad on mures, sest tundub justkui lapsed enam ei oskagi kirjutada muud kui hüüatusi, pilte ja emotikone sõnumivahetuses. See võib tunduda uskumatu, aga võrreldes teise keele õpetamisega teeb hoopis emakeeleõpetus päris korralikku vähikäiku. Merilin Aruvee valmiva doktoritöö teema on keeleteadlik õpetus koolis üldisemalt kõigis ainetes, mis võiks ollagi probleemi lahendus. Selleks, et õpilase keel areneks on vaja, et ta igapäevaselt looks seotud teksti. Aineõpetuses on tekstiloome paraku pigem nõrk ja emakeele õpe keskendub õigekirjale. Samas igapäevases netisuhtluses ja suulises kõnes puuduvad olulised seotud teksti elemendid, mille tulemuseks on fragmenteeritud tekst ja halvasti seotud mõte. Emakeele õpetamise puhul napib nii teadustöid, teadureid kui ka doktorante. Eesti keele kui teise keele õpetust toetavad paljud rahvusvahelised projektid (nt Keelekümblusprogramm), paraku pole eestvedajaid ja vedureid, kes kaasaksid vajalikku  rahalist ressurssi emakeeleõpetuse arendamiseks. Lisaks tuleb juttu tähenduslikul viisil grammatika ja muu keeleteadmiste õpetamisest ning tekstikesksest keeleõpetusest. Kes suudab pakkuda tekstikeskset õpetust tänase õigekirjakeskse lähenemise asemel?

Saate külaline on emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee.

Saatejuht on BFM-i lektor Mart Soonik.

Vaata saadet 

Facebooki sündmus
 

Merilin Aruvee

K 29. september kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Tõnu Ploompuu
“Sõida seenele!”

Seenelkäimine on sügisel eestlaste rahvussport. Parimad paigad hoitakse kiivalt saladuses ning saakidega uhkeldatakse sotsiaalmeedias. Milline on selleaastane seenesaak, kus algas seenesaak varem, kui kasulikud seened meile on ja kui hästi me üldse neid teame, räägime seekordses “Ekspert eetris” saates. Külas on Tallinna Ülikooli botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu, kes seente salamaailmast lähemalt räägib. Saatejuht on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.

Saatejuht on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.
 

Vaata saadet siit 

Facebooki sündmus 

Tõnu Ploompuu

 

K 22. september kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Anna Hints, Mihkel Kangur
“Miks me toitu raiskame?”
 

Tallinna Ülikooli (TLÜ) saatesarja „Ekspert Eetris“ uue hooaja teises saates vestlevad TLÜ jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur ning ülikooli vilistlane, filmirežissöör ja toidupäästja Anna Hints toidu raiskamisest ja selle päästmisest. Saatejuht on ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk.

Toidu sektor moodustab 26% kogu maailma kasvuhoonegaasidest, toidu raiskamine 6%. Eestis tekib aastas ligikaudu 167 000 tonni jäätmeid ning rahas tähendab see umbes 164 000 miljoni eurolist kadu. Kõikides meie toidujäätmetest pool on raisatud toit. Miks on see nii? Toidu raiskamist soodustavad mitmed tegurid. Näiteks odav prügi, heaolu riigile omane külluse ajastu, prügi sorteerimata jätmine ning riigiasutuste vähene koostöö. Olukorra lahendamiseks tuleb hakata inimestel senisest enam teadvustama seda, et prügi tootmine on otseses seoses nende endi tervisega. Oluline on kasvatada inimeste toiduteadlikkust ning seda, kuidas jäätmeid liigiti koguda.

Optimismi süstib noorem põlvkond, kelle jaoks ei oma rikkuse ja külluse eksponeerimise väärtushinnangud nii suurt tähtsust nagu vaesusest tulnud põlvkondadele. Kodanikuaktiivsuse tasandil levivad lahendused juba ka täna – Eestis on levimas toidupäästjate võrgustikud, mille üks eestvedajaid on saatekülaline Anna Hints.
 

📺Saatejuht on Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk.

Vaata saadet siit 

Vaata saadet Youtube's

Facebooki sündmus 

K 15. september kell 16.00 Postimees TV
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Kersten Kattai
“Omavalitsus - kas ikka oma?”

Saatesari „Ekspert eetris” uue hooaja avasaade keskendub lähenevatele omavalitsuste valimisele. Rahvusvahelisel demokraatiapäeval, 15. septembril on külas TLÜ ühiskonnateaduste instituudi avaliku halduse lektor Kersten Kattai. Saatejuht on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.

Uute kohalike omavalitsuste sünnist on nüüdseks möödas neli aastat. Kersten Kattai hinnangul võtab uue valla tunnetuse kujunemine vähemalt kaks valimisperioodi, seega ei ole praegused omavalitsused nende elanikele ehk veel päris “oma”. Samuti on kohalike valimiste eelne valimisdebatt alati väga omavalitsuste keskne, oleks hea käsitleda ka laiemaid valitsemiskorralduse ja poliitiliste suundade küsimusi. 

Tallinna Ülikoolis ilmus äsja ka kolmeköiteline Riigiteaduste kõrgkooliõpik, mille esmaesitlus toimub 15. septembril Tallinna Ülikoolis. Laiemale avalikkusele mõeldud raamatut tutvustav teadusseminar "Avaliku poliitika kujundamisest: Avalik poliitika ettearvamatu arengusuundadega ja iseteadlike kodanikega ühiskonnas" leiab aset 22. septembril, rohkem infot siin.

📺Saatejuht on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.

Vaata saadet Postimees TV-s 

Vaata saadet Youtube's

Facebooki sündmus

26.05.2021 kell 16.00
Helika Saar: "Lapsepõlv ilma Pöial-Liisi, vapra tinasõduri või lumekuningannata?"

Oleme praeguseks ühiskonnana igapäevaselt silmitsi küsimustega, kuidas teha hääletud hääled kuuldavaks ehk kuidas toetada lapsi, neid ümbritsevaid täiskasvanuid ja laste heaks töötajaid. Võtame lastekaitsepäeva eel fookusesse lapsed ja nende õigused, lastekaitse ning vaimse tervise. “Ekspert eetris” hooaja viimases saates on külas Lastekaitse Liidu lapse õiguste programmi koordinaator ja TLÜ ühiskonnateaduste instituudi vilistlane Helika Saar. 

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

 

 

19.05.2021 kell 16.00
Kai Pata: "Inimese kestlikkus?"

Kuidas mõtestada kestlikku üleminekut hariduses - arutame küsimust bioloogi, õpetaja ja digitehnoloogiate instituudi haridustehnoloogia dotsendi Kai Pataga.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

 

 

12.05.2021 kell 16.00
Airi-Alina Allaste: "Noored kui tuleviku vedurid"

Räägime, kuidas noorte kodaniku aktiivsus on läbi põimunud noortekultuuride, sotsiaalmeedia ja elustiili valikutega. Arutame, mida üldse mõtestada täna osalusena ja kuidas oleks võimalik seda soovitud suunas mõjutada. Saates on külas TLÜ ühiskonnateaduste instituudi sotsioloogia professor Airi-Alina Allaste.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

 

5.05.2021 kell 16.00
Mati Heidmets: "Kuidas hinnata Eesti arengut?"

25 aastat tagasi hakati välja andma Eestit analüüsivat inimarengu aruannet (EIA), mis nüüd annab võimaluse mõõtu võtta nii iseenda kui ka teistega. Kuni aastani 2006 andis seda välja TLÜ ja päris mitmel korral sotsiaalpsühholoogia professor Mati Heidmetsa osalusel ja juhtimisel. Räägime nii temaga nii EIA tähendusest, aga ka Eesti arenguteest. 

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula Soundcloudis
 

Kuula Spotifys

28.04.2021 kell 16.00
Luule Sakkeus: "Kas me kestame?"

Madal sündimus ja elanikkonna vananemine on meid kummitanud alates taasiseseisvumisest. Kuidas näeb neid protsesse rahvastikuteadlane? Ekspert eetris külaline on tänavu kõrge riikliku tunnustuse pälvinud teadusprofessor Luule Sakkeus. 

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

21.04.2021 kell 16.00
Viola Murd: “Meie tänapäeva riskid ja kriisid”

Vestleme olulistest riskidest ühiskonnas, kriisideks valmistumisest ja mida oleme seni õppinud. Mis on soovitused käitumiseks kriisiolukorras nii riigi kui ka üksikisiku tasandil? Saates on külas ühiskonnateaduste instituudi 2020. aasta silmapaistev vilistlane ja Siseministeeriumi pääste, hädaabi ja kriisireguleerimise asekantsler Viola Murd. 

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.
 

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

14.04.2021 kell 16.00
Varje-Riin Tuulik: "Kuidas investeerida tervisesse?"

Räägime tervisedendusest ja taastusravist koroonaajal. Teemat käsitleb ning küsimustele vastab Tartu Ülikooli taastusarstina lõpetanud dr Varje-Riin Tuulik, kes lisaks arstitööle panustab taastusravi eriala arengusse Eesti Taastusarstide Seltsi juhatuse liikmena ning teadus-ja arendustöö kaudu TLÜ Haapsalu kolledži Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuses (TERE KK).

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.
 

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

7.04.2021 kell 16.00
Toomas Toomsoo: "Mitte ainult peavalust!"

Räägime Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja ja TLÜ külalisprofessori Toomas Toomsooga, kelle sulest ilmus hiljuti raamat sellest, kuidas migreenist vabaks saada. 

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Aprillis möödub ka aasta “Ekspert eetris” esimesest saatest. 

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

31.03.2021 kell 16.00
Peeter Selg: "Koroonakriisist ja nurjatute probleemide valitsemisest"

Nurjatud probleemid kerkivad esile siis, kui ekspertiis otsa saab. Sel juhul tuleks nii probleemi määratluse kui võimalike lahenduskatsete osas läheneda ekspertiisiüleselt. Sisuliselt tähendab see, et spetsialistid ei peaks mitte omast vaatenurgast püüdma probleemi määratleda ja lahendusi välja pakkuma. Kuidas seda aga teha n-ö kõigi vaatenurgast ja kas saame sellega hakkama? Nurjatutest probleemidest räägib Ühiskonnateaduste instituudi poliitikateooria professor Peeter Selg. 

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 

Kuula Soundcloudist

Kuula Spotifys

 

24.03.2021 kell 16.00
Anna Verschik: "Kas keelt saab käskida?"

Juttu tuleb nii keele arengust ja muutusest, mitmekeelsusest, aga ka sellest, mis on perekonna keelepoliitika. Vestleme TÜHI üldkeeleteaduse professori Anna Verschikuga. 

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula Soundcloudis

Kuula Spotifys

 

17.03.2021 kell 16.00
Heli Ainjärv: "Kes vastutab meie liikluskultuuri eest?"

Räägime liikluskultuurist ja võimalustest, mis viiks meid edasi parema liikluskultuuri suunas. Milline on liikleja ja missugune liiklust korraldavate asutuste vastutus? Sellest ja autoõpetaja mainest ühiskonnas räägib saatekülaline TLÜ Haapsalu kolledži liiklusohutuse lektor Heli Ainjärv. Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 
 

Kuula Soundcloudis

10.03.2021 kell 16.00
Kersti Markus: "Kas ajalugu tuleb ümber kirjutada?"

Juba mõnda aega kütab kirgi meie varase keskaja käsitlus. Kas ristiusk toodi tule ja mõõgaga, nii nagu meid koolis on õpetatud, või hoopiski müntide kõlinal ja uut inspiratsiooni pakkuva usuga. Saate külaline on TÜHI professor kunstiajaloolane Kersti Markus, kellega koos arutame tolle kauge aja võimusuhete üle ja seda tuginedes visuaalsetele kultuurimälestusmärkidele. Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks. 

Kuula Soundcloudis

3.03.2021 kell 16.00
Mari Uusküla “Mis värvi on armastus?”

Kas me õigupoolest teame, kuidas on seotud keel, värvid ja emotsioonid? Kas lilla, violetne ja purpur on sünonüümid ning kas rõõm on alati kollane? Räägime keele ja taju seostest, samuti keelega seotud kultuurilistest eripäradest psühholingvisti ning TÜHI lingvistika ja tõlketeaduse dotsendi Mari Uuskülaga.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 

Kuula podcasti

23.02.2021 kell 16.00
Ilmar Tomusk “Keelest ja koolist”

“Ekspert eetris” saates on külas Tallinna Ülikooli vilistlane, Keeleameti peadirektor ja lastekirjanik Ilmar Tomusk, kellega räägime saates eesti keelest, koolist ja keelepoliitikast ning tema tegevusest nii hariduspõllul kui ka lastekirjanduses.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 

Kuula podcasti

17.02.2021 kell 16.00
Ulrike Plath "Kas laud peab olema lookas?"

Nii toidukullerid, aga ka ise kodus kokkamine on viimase aasta märksõnad. Ja suurema suuga söögist rääkimine, ajal, mil paljud teised rõõmud on keelatud. Aga milline on olnud meie toidukultuur läbi aegade? Mida pandi pidulauale näiteks sada aastat tagasi Vabariigi aastapäeval? Saate külaline on ajaloolane ja TÜHI professor Ulrike Plath.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks. 

Kuula podcasti

10. veebruar 2021 kell 16
Karin Dean "Miks ja millised on 21. sajandi sõjaväelised riigipöörded?"

Juttu tuleb turistidele tuttavate imeliste budistlike templitega kaugetest riikidest Kagu-Aasias nagu Myanmar ja Tai, mis ikka ja jälle jõuavad maailma uudistesse valimiste, võimu või vägivallaga seonduvalt. Räägime selle piirkonna väljakutsetest lähemalt TÜHI Kagu-Aasia uuringute vanemteaduri Karin Deaniga. 

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks. 

Kuula podcasti

3.veebruar 2021 kell 16
Tallinna Ülikooli saatesari “Ekspert eetris”: Mati Heidmets
 

Kas Eesti (kooli)lapsed on õnnelikud? 

Räägime õnnelik ja õnnetu olemisest - kust tuleb õnnetunne ning mis seda murendab. Vaatame otsa uurimistulemustele, mis räägivad Eesti laste koolirõõmust, aga ka koolistressist ja läbipõlemisest. Küsime - kas õnnelik õppur saab koolis ja elus paremini hakkama, kas õnnelik-olemist saab õppida. Saates on külas TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudi sotsiaalpsühholoogia professor Mati Heidmets.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik. 

Kuula podcasti

27. jaanuar 2021 kell 16
Mart Susi "Kas "sotsiaalmeedia tõe" ajastu algus?"

Väärinfo levik on võtnud mõõtmed, mis pandeemiale lisaks sunnib üha enam rääkima infodeemiast. Kas sotsiaalmeedias levivat väärinfot on võimalik peatada või peaks hoopiski lõpetama valitsuste praktika seal ametlikku informatsiooni edastada? Otsime küsimustele vastust TLÜ inimõiguste professori Mart Susiga, kes Globaalsete digitaalsete inimõiguste võrgustiku juhina osales rahvusvahelises uuringus, mis käsitles Covid-19ga seonduvat valeinformatsiooni.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks. 

Kuula podcasti
 

20. jaanuar 2021 kell 16
Rektorikandidaatide "Ülikooli debatt"

Moderaatorid on BFMi projektijuht Katrin Saks ja BFMi lektor Mart Soonik.

Debatti saab otse jälgida Zoomis, TLÜ FB LIVE'ina ja TLÜ Youtube'is. Debati salvestust on võimalik hiljem näha siin veebilehel ja TLÜ Youtube'is. Salvestuse audiot saab kuulata TLÜ Soundcloudi kanalil.

Debatil on ingliskeelne sünkroontõlge.

Kuula podcasti

13. jaanuar 2021 kell 16
Katrin Niglas saates "Ekspert eetris"

Saatekülaliseks on rektorikandidaat Katrin Niglas. Räägime tema senisest tööst, vaadetest ülikooli tulevikule ja juhtimisele ning kõrghariduse arengutele laiemalt. Samuti teeme juttu ka sellest, mis Katrini elule lisaks akadeemilisele karjäärile värvi annab. Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

Saadet saab otse jälgida Zoomis, TLÜ FB LIVE'ina ja TLÜ Youtube'is. Saate salvestust on võimalik hiljem näha siin veebilehel, "Ekspert eetris" veebilehel ja TLÜ Youtube'is. Salvestuse audiot saab kuulata TLÜ Soundcloudi kanalil.

Saatel on ingliskeelne sünkroontõlge.

Kuula podcasti

6. jaanuar 2021 kell 16
Tõnu Viik saates "Ekspert eetris"

Saatekülaliseks on rektorikandidaat Tõnu Viik. Räägime tema senisest tööst, vaadetest ülikooli tulevikule ja juhtimisele ning kõrghariduse arengutele laiemalt. Samuti teeme juttu ka sellest, mis Tõnu elule lisaks akadeemilisele karjäärile värvi annab. Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Saadet saab otse jälgida Zoomis, TLÜ FB LIVE'ina ja TLÜ Youtube'is. Saate salvestust on võimalik hiljem näha siin veebilehel, "Ekspert eetris" veebilehel ja TLÜ Youtube'is. Salvestuse audiot saab kuulata TLÜ Soundcloudi kanalil.

Saatel oli ingliskeelne sünkroontõlge.

Kuula podcasti

16. detsember kell 16
Rein Raud, Marek Tamm "Jõulueri: need inspireerivad raamatud"

Selle hooaja viimane saade on jõulueri ning pühendatud raamatutele, mida oleme ehk saanud rohkemgi lugeda nüüd, kus muu maailm lukus on. 10 aastat tagasi detsembris avaldas oma esimesed raamatud ka TLÜ kirjastus. Tähistame 10. juubelit selle idee autori, toonase rektori Rein Raua ja kirjastuse üldkolleegiumi juhi Marek Tammega. Arutame akadeemilise ja mõttekirjanduse avaldamise üle Eestis, selle rolli ja tähenduse, probleemide ja võimaluste üle.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks. 

Kuula podcasti
 

09. detsember kell 16
Tauri Tuvikene "Kas COVID-19 tapab ühistranspordi?"

Koroonaviirus on olulist rolli mänginud ka ühistranspordile ja selle kasutamisele. Muutunud on pilt ühissõidukites ja inimestel tuleb harjuda uute normidega. Räägime värske uuringu valguses, kuidas on pandeemia mõjutanud kuue Euroopa linna ühistransporti, kaasa arvatud Eesti oma. Juttu tuleb ka ühistranspordist kui avalikust ruumist. Saates on külas Tallinna Ülikooli vanemteadur Tauri Tuvikene, kes juhib rahvusvahelist suurprojekti, mis uurib ühistransporti humanitaarteadlase vaatevinklist. 

Saatejuht on BFMi lektor Katrin Saks. 

Kuula podcasti


02. detsember kell 16
Merilin Aruvee ja Kati Aus "Suhtlen, mõtlen, õpin ehk aitab jutustavast pedagoogikast!"

Teadmisi vahendatakse ja konstrueeritakse keele kaudu, keel ja mõtlemine on alati lahutamatus seoses. Seega ei saa keele rolli õppimisel alaväärtustada ega diskussioonist õppimise teemal kõrvale jätta. Keel on mõtlemise osa. Sageli aga tundub, et kui räägime õppimisest, oleme unustanud, et sel juhul räägime ka aktiivsest keelest, tekstide kaudu õppimisest ning kirjaoskusest.

Selle nädala saates „Ekspert eetris“ on fookuses, kuidas keel ja mõtlemine koos toimivad ning mida see õppimise jaoks tähendab. Saates räägime keelest ja mõtlemisest, kriitilisest mõtlemisest ning suhtlemisest tekstide kaudu. Samuti sellest, kuidas õpetades toetada, et õpilane võtaks materjali iseseisvalt vastu ja kuidas vältida õpetaja poolt paljundusmasinana ette kantud teksti mõtteta konspekteerimist.

Ekspertidena on eetris Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi emakeeleõpetuse ning rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee ja haridusteaduste instituudi hariduspsühholoog ja õpetajahariduse teadur Kati Aus.

Kuula podcasti

 

 


25. november kell 16
Katrin Tiidenberg "Sotsiaalmeedia – suhtluskeskkond, tähelepanumajandus või manipulatsioonimasin?"

Sotsiaalmeedia tungib üha jõulisemalt meie kõigi eludesse ning laiendab haaret nii uute platvormide kui ka oma mõjukuse näol. See on palju enamat kui keskkond suhtlemiseks ja enese presenteerimiseks. Kuidas on sotsiaalmeedia maailma muutnud ja milline on sotsiaalmeediastunud maailma tulevik? Sellel ja mitmetel teistel põnevatel teemadel räägime saates "Ekspert eetris". Külas on sotsiaalmeedia uurija, Tallinna Ülikooli BFMi osaluskultuuri kaasprofessor Katrin Tiidenberg, kes sai äsja ka teaduse populariseerimise riikliku tunnustuse. Katrin Tiidenberg on kirjutanud ka sotsiaalmeediast raamatuid, millest viimane on "Sex and Social Media".

Kuula podcasti

 


18. november kell 16
Tiit Maran "Kuidas inimesed ja loomad suudavad koos eksisteerida?" 

Saates on külas Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran, kellega räägime inimestest ja loomadest. 

Keskkonna ja kultuuri omavahelistes suhetes on kriis, mitte lihtsalt keskkonnakriis. Me inimestena oleme samuti kui väikesed ökosüsteemid. Loomad on tegelikkuses tunnetuslikud olendid. Inimenegi võiks olla nii nutikas, et võiks mõista  – loomad pole lihtsalt mehaanilised olendid.  

Lisaks räägime uuest raamatusarjast ja huvitavatest näidetest. Kas loomad oskavad hoolida, valetada, matemaatiliselt mõelda jne. Loom oma loomulikus keskkonnas ja ka inimkeskkonnas, näiteks loomaaias. Mida tähendab loom inimkultuuris? Kas loomal on eneseteadvus? Kui aega üle jääb, siis ehk põikame ka põlisrahvaste juurde. Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

Kuula podcasti

 


11. november kell 16
Katrin Poom-Valickis ja Kairit Tammets "Distantsõpe – kust kohast jätkuvalt king pigistab?“

Distantsõppest on koroonakriisi valguses saanud nii üldhariduskoolides kui ka ülikoolides tavapärane õppevorm ja uus reaalsus. See on arendanud ka õpilaste ja õpetajate digioskuseid. Kuidas aga mõjub distantsõpe õppetöö kvaliteedile ja teadmiste omandamisele? Kuidas tõsta distantsõppe tõhusust ning kui head on meie õppejõudude ja õpetajate digipädevused selle läbiviimiseks? Arutleme saates „Ekspert eetris“ värske uuringu valguses distantsõppe õppetundidest ja kogemustest. Saates on ekspertideks Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi õpetajahariduse professor Katrin Poom-Valickis ja digitehnoloogiate instituudi haridustehnoloogia vanemteadur Kairit Tammets.

Kuula podcasti

 


4. november kell 16
Lauri Leppik "Pensionireform  –  lahutus Eesti moodi?" 

Poleemikat põhjustanud pensionireformi seadus on välja kuulutatud ja see toob kaasa olulisi muutusi senises pensionisüsteemis. Reformi saatus sõltub suurel määral inimeste valikutest – osa kibeleb raha välja võtma, teine osa plaanib pensionikogumist jätkata.

Millised tegurid sellist reformi tagant tõukasid? Millisele uuele arenguteele see reform Eesti pensionisüsteemi viib? Kas otsused tuginesid põhjalikule analüüsile? Kes reformist enim võidavad ja kes kaotavad?
Seda aitab saates „Ekspert eetris“ lahata Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse vanemteadur Lauri Leppik, kes oli 2000ndate alguses seotud senise kolme samba süsteemi loomisega.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula podcasti


28.  oktoober kell 16
Matthew Crandall  "USA presidendivalimiste järgne kaos – ohuks sealsele demokraatiale?"

Novembri alguses toimuvad järjekordsed Ameerika Ühendriikide presidendivalimised, millele eksperdid ennustavad rekordilist aktiivsust. Meil on sel puhul saates külas Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvaheliste suhete dotsent, meie oma ameeriklane Matthew Crandall. Arutleme teiste teemade hulgas, kuidas on läinud kandidaatidel siiamaani, mis toimub just nüüd ja praegu enne valimisi ning millised on võimalikud stsenaariumid.
 
Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.
 
 
 

21.  oktoober kell 16
German Golub, Peeter Simm ja Edith Sepp  "Kuidas teha filmi, mis võidab Oscari?"

Räägime saates, kuidas õpetada tulevasi Oscarivõitjaid ja toetada Eesti filmitegijaid nii, et nad paistaksid suures maailmas silma? Külalisteks on värske tudengi-Oscari võitja, BFMis filmikunsti õppinud German Golub, tema õppejõud režíssöör Peeter Simm Ja Eesti Filmi Instituudi juht ning TLÜ nõukogu liige Edith Sepp.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula podcasti


14.  oktoober kell 16
Talvi Märja "Elukestev õpe – kas täiskasvanuna omandame teadmisi teisiti?"

„Inimene õpib kogu elu“ on üks kulunud väljend, mida ikka ja jälle meelde tuletatakse. Elukestev õpe saadab meid igapäevaselt ja ilma enesearendamise ja pideva täiendamiseta jääksime justkui ajale jalgu.

Kutsume saatesse „Ekspert eetris“ täiskasvanute õppest rääkima Tallinna Ülikooli emeriitprofessori Talvi Märja, kes pälvis äsja riikliku haridustöötaja elutööpreemia täiskasvanuhariduse kui ühe valdkonna edendamise eest. Räägime professoriga teiste teemade hulgas tema teekonnast täiskasvanuhariduse arendamise juurde ning ka sellest, kas ja kuidas üldse täiskasvanuõpe tavapärasest õppimisest erineb.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

Kuula podcasti

 


7.  oktoober kell 16
Merike Sisask  "Vaimne tervis – kas füüsilisest veelgi tähtsam?"

Palju räägitakse füüsilise tervise hoidmisest, aga vähemtähtsam pole meie vaimne tervis. Iga aasta 10. oktoobril tähistame üle terve maailma vaimse tervise päeva, et mõista ja märgata rohkem vaimse heaoluga seotud muresid ja probleeme.

Sel puhul on meil saates „Ekspert eetris“ külas Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, kellega räägime, mida mõtleme vaimse tervise all, kuidas märgata enda või lähedaste vaimse tervise probleeme ning millal tuleks sekkuda ning abi otsida. Teiste teemade hulgas räägime suitsiidide ennetamisest ja sellest avalikult rääkimisest ning ka sellest, kuidas koroonakriis võib anda lühemas või pikemas perspektiivis meie vaimsele heaolule hoobi.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula podcasti


30.  september kell 16
Catlyn Kirna "Valgevene olevik ja tulevik – milline mõju ja kellele?"

Valgevenes toimuvast räägitakse viimasel ajal väga palju. Iga päev toob kaasa uusi arenguid ja sündmuseid. "Ekspert eetris" saatesse tuleb külla Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Catlyn Kirna, kes on varasemaltki uurinud Ida- Euroopas toimuvat. Räägime, kuidas Valgevene on jõudnud tänasesse päeva, mis toimub ja mis võib edaspidi juhtuda, milline on Venemaa ja Euroopa Liidu roll ning missugune on Valgevenes toimuvate sündmuste laiem mõju.

Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

Kuula podcasti

 


23.  september kell 16
Arko Olesk "Avalikkus ja teadlased – kas me mõistame teineteist?"

Septembri lõpus peame Tallinna Ülikoolis traditsiooniliselt Teadusnädalat. Kutsume sel puhul saatesse külla meie BFMi teaduskommunikatsiooni lektori Arko Oleski, kellega arutleme teadlaste rolli üle ühiskonnas ja avalikkuses.

Räägime Arkoga, kuidas koroonakriis tõstis teadlased tugevalt avalikkue ette ning kuidas teadlased sellega hakkama saavad ja on saanud. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas eksperdid ja teadlased suudavad Eestis käivitada olulisi ühiskondlikke arutelusid ning rikastada teaduspõhise teabega, kuid avalikkus ei pruugi neid arutelusid alati teaduspõhistena tajuda. Miks see nii on ja kuidas seda saaks muuta?

Sellest ja kõigest muust kuuleb saates lähemalt. Moderaator on BFMi lektor Mart Soonik.

Kuula podcasti


16.  september kell 16
Eva-Maria Kangro „Vähem kallistusi – kas ka vähem hoolimist?“

Uue hooaja teises saates on meil BFMi stuudios külas muutuste juhtimise nõustaja ja Tallinna Ülikooli psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro, kellega räägime pandeemia valguses inimsuhete muutumisest ehk kas ning kuidas on kriis mõjutanud meie suhteid lähedaste, sõprade ja kolleegidega.
Kui kallistame, kätleme ning veedame vähem aega seltskonnas, kas see kõik muudab ka suhete sisu? Kas eestlased, kes on niigi kinnisemad, muutuvad veel kinnisemaks ning kuidas peaksid uue olukorraga toime tulema inimesed kultuuriruumidest, kus kallistamine ja musitamine on igapäeva lahutamatu osa?
Sellest ja kõigest muust kuuleb saates Eva-Maria Kangrolt lähemalt.

Saatejuht on BFMi projektijuht Katrin Saks.

Kuula podcasti


09.  september kell 16
Kristi Vinter-Nemvalts ja Priit Reiska "Kas kriisist on võimalik õppida?"

September on hariduskuu. Esimeses saates rääkisime, milline on COVID-19 mõju haridusele ehk mis muutub ning võib muutuda tulevikus. Öeldakse, et kriisi ei tohi raisku lasta ning peame praegust olukorda enda jaoks targalt ära kasutama. Kuidas seda teha ning kas kriis võib näiteks lahendada üldhariduskoolide suure murekoha, et koolides on pidevalt õpetajatest puudus? Sellest ja kõigest muust kuuleb saates lähemalt. 

Ekspertidena on eetris Tallinna Ülikooli rektori kohusetäitja Priit Reiska ja Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Kristi Vinter-Nemvalts.

Saatejuht on Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi projektijuht Katrin Saks.

Kuula podcasti

 


28.  mai
Tiit Land "Millist kõrgharidust vajame pärast koroonakriisi?"

Tallinna Ülikooli zoomiseminaril "Ekspert eetris" astub üles Tallinna Ülikooli rektor professor Tiit Land, kes arutleb teiste teemade hulgas ülikoolide, kõrghariduse ning teadlaste rolli üle täna, homme ja tulevikus. 

Milline on kõrghariduse tulevik maailmas, mille homsest päeva on keeruline ette ennustada? Kas teadlased on ühiskonnas piisavalt väärtustatud ja kuidas saaks teadlasi rohkem ühiskonna ellu kaasata? Kas ülikoolid peaksid andma kõigile võimaluse kõrgharidus omandada või tuleks kõrgkoolidel õppekohti vähendada ja tudengeid rohkem valida? Mille üle rektor Tallinna Ülikoolis eelkõige rõõmu ja uhkust tunneb ning mida on Tallinna Tehnikaülikoolil ja ka teistel Eesti ülikoolidelt meilt õppida? Need ja paljud teised küsimused saavad zoomiseminaril vastuse.

Loe kokkuvõtet

Kuula podcasti

Kajastus väljaandes "Pealinn"

 


26.  mai
Mihkel Kangur ja Avo-Rein Tereping "Kriis – kas meie käitumise muutmiseks piisavalt valus?"

Haigestumise oht tekitab inimestes alati hirmu. Ajaloost teame, et katkuepideemiate puhul püüti haigetest eemale hoiduda. Boccaccio Dekameroni kangelased läksid katku eest pakku ja püüdsid süngel ajal meelt lahutades vaimselt terved püsida. Keskajal pidid pidalitõbised helistama kellukest või tegema häält vastava kõristiga, et inimesed teaksid neist eemale hoida. Praegu pakutakse niisuguse leeprakellukese asendajana vastavat äppi, mis annaks kaaskodanikule teada, et potentsiaalne oht on liiga lähedale tulnud. Kuid sama funktsiooni täidab vastikustunne, mis käivitub kohe, kuid midagi nakkusohtlikku vaatevälja ilmub, nagu näiteks riknenud toit või lihatükil patseerivad kärbsed. Need käitumisviisid moodustavad käitumusliku immuunsüsteemi, mis on nii inimestel kui loomadel evolutsioonis välja arenenud. Epideemiate ajal muutubki inimeste käitumine, isegi poliitilised eelistused.

Tekib küsimus, kas inimesed hakkavad teadvustama selle kriisi tagamaid, milleks on näiteks inimese poolt põhjustatud muutused keskkonnale? Kui me teeme keskkonda vaesemaks, siis jäävad tõenäoliselt alles meile kahjulikud elemendid, nagu viirused, parasiidid jne. Kapseldudes nii üksikisikutena teiste inimeste kui ka isikute ja ühiskonnana muu looduse suhtes, loome vaid kõrgemaid kaitsemüüre, mille hoidmine on järjest kallim.
Kas inimeste käitumise muutmiseks on see kriis piisavalt valus ja kas me saime sellest suhteliselt tagasihoidlikust müksust õpetust? Mis muutub? Kuidas ja kui kauaks? Sellest kõigest räägivad zoomiseminaril Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi eksperimentaalpsühholoogia labori projektijuht Avo-Rein Tereping ja jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur.

Kuula podcasti

Kajastus väljaandes "Pealinn"


21.  mai
Kadri Täht ja Triin Roosalu "Sooline palgalõhe ja kriisiaja kangelased"

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsioloogid Triin Roosalu ja Kadri Täht arutlevad zoomiseminaril soolise palgalõhe teemal. Jutuks tuleb teiste teemade hulgas, kuidas soolist palgalõhet arvutatakse ning kui hästi või halvasti on sellega lood Eestis. Sotsioloogid võtavad fookusesse ka madalapalgalised naistöötajad, kellest paljud on kriisiaja eesliinitöötajad (hooldustöötajad, müüjad ja postitöötajad), keda ühiskond palgaga ei väärtusta. Eesliinil on ka õpetajad, kellele e-kool on pannud üsna suure koormuse ja kes ei kuulu samuti kõrgepalgaliste hulka. Peale soo on oluline ka rahvuse lõige. 

Loe kokkuvõtet

Kuula podcasti

Kajastus "Pealinnas"


19.  mai
Helen Sooväli-Sepping ja Mari Jüssi "Linnakeskkond ja tervis"

Kui oluline roll on linnakeskkonnal meie tervisele ja heaolule? Miks suured maailma linnad isoleerisid inimesed kodudesse, kui pandeemia sai hoo sisse? Kuidas linnad inimeste füüsilist ja vaimset tervist saavad toetada? Nendel ja teistel teemadel arutlevad zoomiseminaril Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse professor, jätkusuutliku arengu prorektor Helen Sooväli-Sepping ja Maanteeameti strateegilise planeerimise osakonna liikuvusekspert Mari Jüssi.

Kuula podcasti

Loe kokkuvõtet

14.  mai 
Mari-Liis Jakobson ja Tõnis Saarts "Viirusekriisi poliitilised mõjud"

Kuidas mõjutab viirusekriis ja selle järgnev majandussurutis demokraatiat? Kas autoritaarsed režiimid ja populistid tõmbavad pikema kõrre? Kas on oodata Hiina veelgi jõulisemat esiletõusu ning USA pöördumatut langust? Mis saab Euroopa koostööst ja Euroopa Liidust? Kuidas kujundab see kriis ümber Eesti poliitikat ja valitsemist?

Kriisi poliitiliste mõjude üle meil ja mujal arutlevad zoomiseminaril Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts ning poliitikasotsioloogia dotsent, Yale'i Ülikooli külalisteadur Mari-Liis Jakobson, kes viibib seminaril ajal USAs.

Loe kokkuvõtet

Kuula podcasti

12.  mai
Marek Tamm ja Tõnu Viik "Elu pärast epideemiat"

Kuigi koroonaviirus ei ole veel päriselt taandunud ja eriolukord Eestis kestab, siis kindlasti on juba käes aeg, et arutada, kuidas jätkata oma eluga pärast epideemia lõppu. Millist mõju võib eriolukorra kogemus avaldada meie edasisele sotsiaalsele käitumisele? Mida õpetas viirusekriis ühiskondlike ja majanduslike muudatuste võimalikkuse kohta? Kas teadusel on edaspidi meie elus suurem roll? Kas viirus andis uue hoo digiteerumisele? Nende ja teiste küsimuste üle arutavad zoomiseminaril Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi kultuuriajaloo professor Marek Tamm ja filosoofiaprofessor Tõnu Viik.

Kuula podcasti

Artikkel väljaandes "Pealinn"

7.  mai
Mare Merimaa "Töötajate ja tööandja õigustest kriisi tingimustes"

Pikalt kestnud eriolukorra tõttu on paljud tööandjad pidanud võtma raske otsuse ja oma töötajaid koondanud. Üks osa on pidanud hoopis oma äri uksed sulgema. Kas tööandja võib minu koormust vähendada või mind palgata puhkusele määrata? Kas tööandja võib ühepoolselt minu palka kärpida? Mis juhtub, kui saan koondamisteate? Millised on minu õigused saada töötuskindlustushüvitist? 

Millised on täpsemalt töötaja õigused ja tööandja kohustused töölepingu erakorralisel ülesütlemisel, töötasu või töökoormuse vähendamisel, sellest räägib zoomiseminaril Tallinna Ülikooli eraõiguse lektor Mare Merimaa. 

Kuula podcasti

Loe kokkuvõtet


5.  mai
Tiina Tambaum "Vanaema telefoni otsas"

Oma eakate lähedaste toetamine ja hoidmine on koroonakriisi ajal eriti oluline. Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum annab zoomiseminaril nõu, kuidas raskel ajal meie vanavanemate sotsiaalset tervist hoida. Üheks mooduseks on pakkuda telefoniseltsi. Erinevad uuringud on näidanud, et see aitab leevendada vanema inimese üksildustunnet, tõsta tema enesekindlust ja sotsiaalset kaasatust.

Tiina Tambaum kirjeldab ühte oma kogemust:

"Aino (80+) on minu sõber, kes elab üksi Tallinna kortermaja 7. korrusel. Leppisime kohe eriolukorra alguses kokku, et teeme kaks telefoniseanssi nädalas. Mõtlen kõne iga kord läbi, et sellest saaks vastastikune põnev vestlus, mis toetaks nii emotsionaalselt kui oleks arendav. Räägime päevakajalistest ja nostalgilistest teemadest, teen ajutervist toetavaid mänge, katsetame isegi võimlemisharjutustega. Iga kõne lõpus saab Aino järgmiseks korraks väikese ülesande, näiteks mulle midagi selgeks õpetada või sõbrannadelt arvamusi küsida ja need mulle edasi jutustada. Meie kõned olid alguses pooletunnised, aga nüüd ei jõua kõike isegi tunniga ära rääkida. Meist on saanud vaimsed ja emotsionaalsed miljonärid."

Telefoniselts on ainult üks viis, kuidas raskel ajal oma eakaid lähedasi toetada. Zoomiseminaridel tuleb juttu ka paljudest teistest võimalustest. 

Kuula podcasti

Loe kokkuvõtet


30. aprill
Priit Hõbemägi "Ajakirjandusest eriolukorras"

Koroonapandeemia ja eriolukord on pannud väljaannete toimetused tegutsema ebatavalistes tingimustes. Midagi sellist pole varem ajakirjandusega juhtunud. Kuidas ajakirjandus väljakutsega hakkama saab? Sellest räägib zoomiseminaril lähemalt Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi ajakirjanduse lektor, Eesti Ekspressi toimetaja Priit Hõbemägi.

Kuula podcasti

Loe kokkuvõtet


28. aprill
Kristjan Port „Kuidas kriisivanglas trenni teha?“

Koroonakriis on meid naelutanud kodudesse ja spordiklubides treenimised on asendunud vabas õhus liikumisega või live-treeningutega. Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia professor Kristjan Port annab zoomiseminaril nõu, kuidas olla kriisivanglas füüsiliselt võimalikult aktiivne ja kuidas seda aktiivsust ka hiljem säilitada. Samuti tuleb jutuks, kuidas mõjutab praegune kriis harrastus- ja profisportlasi, kui paljud suurvõistlused on teadmata ajaks edasi lükatud. Juttu tuleb ka mitmetest teistest teemadest.

Loe kokkuvõtet

Kuula podcastina


23. aprill 
Kairi Koort ja Toomas Toomsoo "SARS-CoV-2 kui mitme näoga suunamuutja"

Mis on epideemia? Mis on uuele koroonaviirusele iseloomulikud tunnused? Milline haigus on COVID 19? Kuidas minna edasi postpandeemilisel perioodil? Kõigest sellest ja paljust muustki saab kuulda zoomseminaril, mille viivad läbi Tallinna Ülikooli süsteemibioloogia lektor Kairi Koort ja TLÜ külalisprofessor ning ITK neuroloogia osakonna juhataja Toomas Toomsoo.

Loe kokkuvõtet

Kuula podcasti

21. aprill
Larissa Jõgi ja Gertha Teidla-Kunitsõn "Õppivast ja õpetavast inimesest"

16. aprill
Grete Arro ja Kriste Talving "Mida eriolukorras ei õpi, seda tavaolukorras ei tea"

Õppimine pole kunagi olnud nii moes kui kriisiolukorra ajal, sest iga õpilane ja õpetaja peab õppima iseseisvamalt ning tegutsema paindlikumalt.
Praegusel ajal tulevad eriti teravalt esile õppimisega seotud ebatõhusad praktikad ja väärarusaamad, mida tänane teaduslik teadmine võiks aidata ümber mõtestada.

Grete Arro ja Kriste Talving loodavad seminarist dialoogi ja õppimisega kimpus olevate huviliste küsimusi, et selle abil valukohad läbi arutada.

Loe kokkuvõtet

Kuula seminari podcast'i

14. aprill
Kristjan Kask "Ärevus ja sellega toimetulek"

Videoseminaril avab Kristjan Kask ärevuse temaatikat ning keskendub strateegiatele, et tulla toime ülemäärase ja häiriva ärevusega.

Kuula seminari podcasti

Loe kokkuvõtet

Loe: "Muretsemise ja ärevusega elamine keset ülemaailmset ebakindlust"

9. aprill
Õnne Uus, "Kuidas tagada kriisi ajal nii lapse iseseisev töö kui enda heaolu?"

Kohanemine eriolukorras on stressirohke kõikide jaoks.
Tavapärasest erinevas rollis olemiseks vajame me omakorda erinevat suutlikkust. Keeruliste enese juhitud õppeolukordadega toimetulek nõuab paindlikkust kõikidelt osapooltelt.
Kuidas oma tööd ja toimetusi jätkusuutlikult reguleerida on küsimus, mis puudutab nii lapsi, lapsevanemaid kui ka perekondi. Kuidas teha nii, et lastel oleks õpitud, täiskasvanutel töö tehtud ja kodurahu tagatud?

Kuula seminari podcasti

7. aprill
Aleksander Pulver, "Psühholoogilisest haavatavusest pandeemilistel aegadel"

Kohanemine olukorras, kus tajutav on oht ja tuleviku ebamäärasus, tekitab paratamatult paindeid isiksuses. On terve rida võimeid ja oskusi, mida kriitilistes olukordades  kasutatakse kohanemiseks ohuga ning mida on mõistlik teada. Psühholoogiline haavatavus, toimetulek hirmudega, ebarealistlik optimism ja lootusetus on mõned märksõnad, mille üle tasub arutleda. Enesesse rahu loomine on parim, mida tahaks soovida kõigile, kes kuulevad ja kuulavad.

Kuula seminari podcasti

Loe seminari kokkuvõtet

 


Zoom on veebiseminaride läbiviimise keskkond, mis võimaldab korraldada seminare ja koosolekuid väga paljude osapoolte vahel. Osalemiseks peab arvutil või nutiseadmel olema töötav kõlar, mikrofon ning soovitavalt ka veebikaamera. Selleks, et saaksid kuulajana zoomiseminaril osaleda, ei pea end kasutajana eraldi registreerima. Seminariga liitumiseks tuleb klõpsata seminari lingil ja lisada enda nimi.